Rolety w domu pasywnym lub energooszczędnym
|
|
Projektując dom pasywny zwraca się szczególną uwagę na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, których zadaniem ma być maksymalne zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Wiąże się to bezpośrednio z wykorzystaniem różnego rodzaju nowoczesnych technologii, których główną rolą jest możliwie najlepsza izolacja budynku. Dlatego rolety zewnętrzne, ze swoimi właściwościami wpisują się znakomicie w ten trend. Poszukując systemów umożliwiających oszczędności w nowym domu, warto zainwestować w solidne osłony okien. |
Obniżone koszty utrzymania
Realnie, określenie domu pasywnego jest nieco nadużywane, ponieważ należy pamiętać, że nie każdy budynek energooszczędny można nazwać pasywnym, jednak założenie jest jedno – jak najmniej strat energii. Korzyści płynące z użytkowania rolet zewnętrznych można odczuwać przez okrągły rok. Każda pora roku pozwala cieszyć się ich wszechstronnym zastosowaniem.
Zamknięte rolety zewnętrzne tworzą tzw. poduszkę powietrzną stanowiącą skuteczną izolację przed mrozem. To właśnie okna są newralgicznym miejscem jeśli chodzi o utratę ciepła w budynku. Niestety, mimo tego, że w domach pasywnych oraz energooszczędnych stosowane są zaawansowane technologicznie okna, to pozostają one nadal najsłabszym punktem. Tym bardziej, że nowoczesne domy pasywne charakteryzują się dużymi przeszklonymi powierzchniami – właściwie cała południowa strona budynku zwykle projektowana jest tak, aby maksymalnie wykorzystać wpadające promienie słoneczne do ogrzania pomieszczenia. Jednak w nocy te same okna stanowią ujście nagromadzonego ciepła, dlatego warto skorzystać z izolacji oferowanej przez rolety. W pomieszczeniach, które nie są użytkowane w ciągu dnia (np. sypialnia), rolety mogą pozostać zamknięte przez cały czas zatrzymując ciepło wewnątrz.
Latem, z kolei, te efektowne i duże okna mogą być niezwykle uciążliwe. Podczas upałów w pomieszczeniu dochodzi do efektu szklarniowego, który sprawia, po długim dniu w pracy zamiast odpoczywać w przyjemnym chłodzie, wracamy do strasznie nagrzanego i dusznego domu. Umiejętne operowanie roletami, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka pozwala uniknąć tych przykrych skutków. Jednocześnie okazuje się, że kosztowna instalacja klimatyzacji staje się zbędna. Ponadto meble oraz ściany w pobliżu okien są mniej narażone na negatywne skutki związane z promieniowaniem słonecznym – można uniknąć blaknięcia czy łuszczenia się lakieru.
Ochrona i prywatność
Jak już wcześniej zostało wspomniane, domy pasywne charakteryzują się dużymi oknami, które wyglądają imponująco, jednak pociągają one za sobą niestety ograniczoną prywatność we własnym domu, szczególnie jeśli dom usytuowany jest w dość gęstej zabudowie. Solidne aluminiowe rolety zewnętrzne pomagają stworzyć przytulny klimat i zapewnić więcej swobody, jednocześnie wyciszając hałasy z zewnątrz. Co więcej, zapewniają dodatkową ochronę przed włamaniem, a samą szybę przed wandalizmem lub innym uszkodzeniem mechanicznym.
Automatyka
Dom pasywny to zdecydowanie oszczędność, ale również nowoczesność i automatyka. Dlatego podczas wyboru rolet warto zwrócić uwagę na rozwiązania pozwalające sterować układem w sposób wygodny. Najprostsze z dostępnych rozwiązań, czyli sterowanie ręczne wydaje się w tym przypadku zdecydowanie niepraktyczne, ponieważ duża powierzchnia pancerza znacząco wpływa na jego wagę, a więc również na łatwość, a właściwie trudność obsługi osłony. Co więcej, nieumiejętne opuszczanie tak dużej rolety może skutkować awarią, zerwaniem się taśmy i kosztowną naprawą. Nie bez znaczenia jest również fakt, że takie rozwiązanie wymaga obsługi każdej z rolet osobno, co w życiu codziennym może stać się naprawdę kłopotliwe. Dlatego już na etapie projektu, domy energooszczędne uwzględniają stosowanie rolet z napędem elektrycznym. Zwiększa to wygodę i komfort użytkowania.
Najnowocześniejsze sterowanie zakłada użycie pilota, który radiowo przesyła komunikaty do układu. Częstotliwość na jakiej pracują rolety nie ingeruje w żaden sposób w inne elementy domu sterowane w ten sposób, np. brama garażowa.
Sterowanie radiowe poza tym, że jest wybitnie funkcjonalne, umożliwia dodatkowo programowanie zespołu rolet, tak aby bez przeszkód unikać wspomnianego wcześniej efektu szklarniowego – system ograniczy dostęp promieni słonecznych do szyb o określonej porze dnia, zamykając np. wszystkie rolety od strony południowej. Dzięki temu przez całą dobę możliwe jest utrzymanie wewnątrz domu przyjemnego chłodu. Jednocześnie wielu użytkowników ceni sobie możliwość łagodnego wietrzenia pomieszczeń, szczególnie w nocy, a to dzięki nieznacznemu rozszczelnieniu rolety. Współczesne systemy mogą być wyposażone w dodatkowe przydatne funkcje jak np. detekcja przeszkód.
Montaż
Dla domów pasywnych rekomendowane są rolety podtynkowe, które z powodzeniem można ukryć tak, że nie mają żadnego wpływu na bryłę budynku. Wtedy nadproża od razu dostosowane są do zamontowania skrzynki rolety. Wykorzystując odpowiednią izolację wyeliminowane są wszelkie naruszenia szczelności budynku.
Sam montaż również jest niezwykle istotnym etapem. Nieuważne stosowanie się do zasad możne doprowadzić do odwrotnego skutku – tworząc mostek termiczny, a więc miejsce przez które ciepło ucieka z budynku. Zamiast lepszej ochrony przed utratą ciepła otrzymujemy konieczność kosztownej modyfikacji, aby ograniczyć dalsze straty. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z doświadczonymi fachowcami.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |