Jaki rodzaj sterowania wybrać
|
|
Po podjęciu decyzji o montażu rolet, konieczne jest jeszcze określenie kilku szczegółów, tak aby cały układ z powodzeniem spełniał wszystkie swoje zadania, pasował wizualnie do budynku, a przy tym był wygodny w użytkowaniu.
Pod względem sterowania, współcześnie rolety można podzielić na dwa podstawowe typy: ręczne i automatyczne. Oba systemy są popularne jednak różni je wiele, od ceny, przez wytrzymałość, po komfort i względy estetyczne. |
Ręczna obsługa rolety
Jest to najprostsze z dostępnych rozwiązań. Zwykle taki układ zawiera taśmę lub linkę, przy użyciu której, należy umiejętnie i z wyczuciem podnosić roletę. Zbyt silne lub gwałtowne szarpnięcie może doprowadzić do uszkodzenia pancerza lub skrzynki albo wreszcie do zerwania taśmy czy linki – co z kolei wiązać się może z uciążliwą koniecznością wymiany niektórych elementów.
Opuszczanie także wymaga wprawy, zachowania równego tempa, odpowiedniego kąta i ciągłego nadzoru, aby szarpnięciami i nagłymi zrywami nie uszkodzić systemu poprzez uderzenie np. w niespodziewaną przeszkodę.
Jeśli powierzchnia pancerza jest spora to popularne jest zastosowanie drugiego typu ręcznej obsługi rolety. Korba również wymaga skupienia i uwagi, ponieważ prędkość zwijania należy dostosować do etapu zwijania/rozwijania. Końcowe fazy muszą charakteryzować się dostateczną dokładnością, aby uniknąć uszkodzenia. Co więcej, wszelki napotkany opór powinien być sygnałem do sprawdzenia źródła blokady, a nie zamykania/otwierania na siłę. Co więcej, podczas obsługi zwijacz korbowy powinien pozostawać pod odpowiednim kątem.
Typ manualny jest zdecydowanie tańszy niż automatyczny, ale należy pamiętać, że jego obsługa wymaga dużo więcej czasu, wysiłku i zwykle wiąże się z hałasem generowanym przez układ. Nie wydaje się to znacząco uciążliwe, o ile nie mówimy o podniesieniu i opuszczeniu kilku sporych rolet każdego dnia.
Ręczny system sterowania nie jest skomplikowany, jednak trwałość tego rozwiązania w dużej mierze zależy niestety od czynnika ludzkiego. Nieumiejętna obsługa dużo szybciej doprowadzi do konieczności wymiany poszczególnych części, co generuje dodatkowe koszty.
Sterowanie automatyczne
Przy okazji rozwoju technologicznego, we właściwie wszystkich dziedzinach życia codziennego, systemy rolet zewnętrznych nie pozostają w tyle. Oferowane układy sterowania elektrycznego, a przede wszystkim radiowego, wpisują się idealnie w aktualne trendy dotyczące domów inteligentnych.
Zastosowanie napędu elektrycznego jest niewątpliwie komfortowe. Cenią sobie to szczególnie mieszkańcy domów, gdzie jest wiele dużych okien – wtedy ręczna regulacja byłaby niezwykle uciążliwa. Zautomatyzowanie rolet jest bezsprzecznie wygodne i efektowne, a przy tym dużo cichsze w porównaniu do systemu ręcznego.
Zasadniczo rolety automatyczne dzielimy na dwa podstawowe typu: sterowane przewodowo oraz radiowo. Ten pierwszy wiąże się z koniecznością zastosowania kompletnej instalacji elektrycznej pomiędzy napędem a włącznikiem. Sama obsługa jest niezmiernie prosta. Przełączniki klawiszowe, dobrane kolorystycznie do wnętrza, mogą obsługiwać odpowiednio jedną roletę lub przy bardziej zaawansowanych rozwiązaniach – całą ich grupę.
Sterowanie radiowe to współcześnie najbardziej popularne rozwiązanie. Z pewnością, wpływ na to ma wszechobecna technologia. Użytkownicy wręcz wymagają rozwiązań, które możliwie ułatwią im życie w biegu i pozwolą zautomatyzować co tylko się da.
W praktyce w skrzynce, poza silnikiem zapędzającym układ, zamontowany jest odbiornik fal radiowych, który sterowany jest za pomocą pilota. To rozwiązanie ma to do siebie, że jest mocno intuicyjne i przyjazne w użytkowaniu. Pilot daje możliwość obsługi jedno- i wielokanałowej. Co w praktyce oznacza, że można obsługiwać jednocześnie całą grupę rolet, np. wszystkie rolety od strony południowej domu lub wszystkie rolety w konkretnym pomieszczeniu.
Cenione jest również zastosowanie równolegle obu możliwości – radiowego sterowania oraz przełączników. Daje to dodatkową swobodę szczególnie jeśli nadajnik gdzieś się zapodzieje. Przy tej okazji należy zwrócić uwagę na fakt, że warto pomyśleć o dodatkowym, zapasowym pilocie, który w razie zagubienia umożliwi otwarcie rolet, a dodatkowo będzie pomocny w zaprogramowaniu nowego pilota. Nadajnik i odbiornik działają na częstotliwości, która nie zakłóca działania innych sterowanych radiowo urządzeń w domu, np. bramy garażowej.
Sterowanie elektryczne, zarówno to przewodowe jak i radiowe, poza niezaprzeczalnym komfortem oferuje również dodatkowe udogodnienia. Wśród nich wymienić można funkcję detekcji przeszkód, przydatną szczególnie zimą, aby trwale nie uszkodzić pancerza. Może się to wydarzyć, ponieważ maksymalne rozwinięcie rolety ustawiane jest przy montażu, w oparciu o rozmiar okna i ewentualna, niewykryta blokada może być dla zwykłego układu problematyczna.
Co ciekawe, oba rozwiązania dają również możliwość zaprogramowania czasowego, które pozornie może wydawać się nieprzydatną funkcją, właściwie bajerem. Jednak automatyczne sterowanie oparte na wcześniejszym zaprogramowaniu pozwala symulować obecność domowników, co może skutecznie odstraszyć włamywaczy podczas wyjazdu np. na wakacje. Bardziej zaawansowane systemy posiadają czujniki reagujące na zmiany pogodowe, w szczególności wiatr, deszcz, nasłonecznienie – wszystko to aby chronić i zapewniać większy komfort.
Nowoczesne rozwiązania proponowane przez producentów silników, zakładają, że nawet w przypadku przerwy w zasilaniu, możliwe jest nawet kilkukrotne podniesienie pancerza. Dzięki temu do czasu usunięcia usterki lokatorzy nie są skazani na całkowitą ciemność w domu.
Co ważne, jeśli posiadamy już w domu rolety zewnętrzne sterowane ręcznie, możliwe jest ich zautomatyzowanie. Oczywiście wiąże się to z położeniem dodatkowej instalacji elektrycznej oraz dołożeniem silnika do skrzynki rolety, jednak z powodzeniem można zmodyfikować istniejący już system.
Niezależnie od tego na jaki rodzaj rolet się zdecydujemy, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów, z których wykonana jest roleta oraz inne potrzebne komponenty. Pozorna oszczędność często ciągnie za sobą dodatkowe koszty. Rozsądna inwestycja zapewni komfort, bezawaryjność i długą żywotność naszych rolet.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |