Jakie rolety zewnętrzne wybrać
|
|
Roleta to, dla typowego użytkownika, głównie dwa elementy: pancerz oraz skrzynka, w której ten pancerz się chowa. Dodatkowo zależnie od wybranej opcji sterowania może pojawić się jeszcze taśma lub korba, instalacja elektryczna lub pilot do obsługi całego systemu. Pozostałe elementy takie jak prowadnice, uszczelki odpowiadają za płynną i cichą pracę kompletnego układu. Niezwykle istotne jest wybranie całego systemu wykonanego z najwyższej jakości materiałów, aby po prostu rolety służyły nam przez lata. Mają na to wpływ takie cechy jak trwałość zabarwienia elementów, wytrzymałość na ścieranie oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych. Moment, w który zdecydujemy o zastosowaniu rolet zewnętrznych będzie także kluczowy dla ostatecznego wyglądu budynku i pomoże uniknąć późniejszych niedogodności. |
Pancerz
Najlepiej kiedy pancerz wykonany jest z wysokiej jakości profili aluminiowych, które wypełnione materiałem termoizolacyjnym zapewniają skuteczną barierę odporną na wgniecenia, hałas, upał czy chłód. Co więcej, dostępna szeroka gama kolorystyczna oraz możliwość zamówienia rolet na konkretny wymiar sprawiają, że zyskujemy całkowicie spersonalizowaną i harmonijną całość.
Skrzynka
Obudowa, w której po zwinięciu chowa się pancerz, wyposażona jest w układ sterowania zależny od wybranej konfiguracji. Podczas zamówienia warto z pewnością zwrócić uwagę na łatwy dostęp do rewizji z dołu skrzynki, aby ewentualna konserwacja nie przysparzała dodatkowych kłopotów.
To właśnie skrzynka jest elementem decydującym o tym, na jakiego rodzaju rolety możemy się zdecydować, ponieważ jej umiejscowienie tworzy najbardziej ogólny podział rolet na rynku.
Roleta podtynkowa
Najczęściej wybieraną opcją są rolety podtynkowe. Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie oraz montaż rolet zewnętrznych na etapie budowy domu. Dzięki temu, skrzynka może zostać ukryta pod tynkiem, zapewniając estetyczny i spójny wygląd budynku. Ten efekt uzyskuje się również ze względu na fakt, że kiedy roleta jest całkowicie podniesiona to właściwie jest zupełnie niewidoczna. Jednocześnie zyskujemy pewność, że po podniesieniu pancerza, całe okno jest widoczne, światło wpadające do środka nie jest w żaden sposób ograniczone ani przesłonięte.
Czasem pojawią się wątpliwości dotyczące wpływu skrzynki pod tynkiem na ocieplenie budynku. Jednak nie należy się tym martwić, ponieważ nie ma żadnych przeszkód, aby zamontowany system ocieplić dodatkowo np. styropianem.
Rozsądne zaplanowanie instalacji rolet zewnętrznych zapewnia estetyczny wygląd końcowy elewacji, ale również pozwala na oszczędności. Należy liczyć się z tym, że późniejsza decyzja o zastosowaniu rolet pociąga za sobą dodatkowe koszty. Ma to miejsce szczególnie jeśli wybierzemy opcję sterowania elektrycznego, z którym związane jest układanie kabli, a więc konieczne staje się kucie, tynkowanie i malowanie ścian.
Roleta elewacyjna
Należy pamiętać, że montaż rolety na zamieszkałym już budynku jest jak najbardziej możliwy i coraz bardziej popularny. Oferowane rolety na wymiar można dowolnie dopasować do domu, wybierając kolorystykę pasującą do istniejącej już stolarki okiennej i elewacji zewnętrznej. Oferujemy samodzielną konfigurację rolet, po wcześniejszym pomiarze okna. Zdarza się, że jeśli konstrukcja budynku na to pozwala nadproże okna można skuć i skutecznie schować tam skrzynkę, niestety nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku skrzynka rolety może zostać zamontowana nad oknem na elewacji budynku lub we wnęce okiennej.
Instalacja układu nad oknem nie wpływa w żaden sposób na światło okna, czyli faktyczny otwór okienny, jednak skrzynka jest wyraźnie widoczna na elewacji. Z kolei, drugie rozwiązanie, czyli montaż rolet we wnęce okiennej pozwala na ukrycie skrzynki kosztem zasłonięcia górnej części okna. Żadna z opcji nie oznacza potrzeby montażu szpecącej konstrukcji, ponieważ dostępne rozwiązania można dopasować do estetyki istniejącej już elewacji.
Rolety w bloku
Rzadko mówi się o tym, że mieszkańcy domów wielorodzinnych, szczególnie ci mieszkający na parterze, również cenią sobie rolety zewnętrzne. Wpływa to bezsprzecznie na zwiększenie poczucia prywatności, w przypadku gęstej zabudowy, pozwalając na odcięcie się od ciekawskich przechodniów lub sąsiadów, którzy zwłaszcza wieczorami mogą zaglądać do mieszkań. Podwyższone jest także bezpieczeństwo, ponieważ zasunięta roleta to dodatkowa, skuteczna i często odstraszająca bariera dla potencjalnego włamywacza.
Dlatego, w celu ochrony rowerów, mebli balkonowych czy innych przedmiotów osobistych, rolety stosowane są często również jako systemy zabezpieczające balkony.
Bez wątpienia, lokatorzy zajmujący mieszkania na wyższych piętrach mogą także cieszyć się zaletami rolet. Przyjemny chłód podczas upałów, komfort podczas oglądania ulubionego programu w słoneczne dni, kojąca cisza po długim dniu w pracy czy nawet ograniczenie strat ciepła, to wszystko cechy, które docenić mogą użytkownicy rolet, a więc także mieszkańcy bloków, zwłaszcza tych w pobliżu ruchliwych ulic, placów zabaw, szkół. Więcej na temat zalet rolet pisaliśmy tutaj.
Ograniczeniem przy zastosowaniu rolet zewnętrznych na bloku mieszkalnym jest czasem konieczność uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej lub odpowiedniego organu zarządzającego, ponieważ taki zabieg wiąże się z ingerencją w elewację i ogólną bryłę budynku. Zwykle wystarcza pisemna prośba o udzielenie zgody na instalację rolet. Jeśli nie ocieplono jeszcze bloku, to przy okazji takiej właśnie termomodernizacji możliwe jest ukrycie skrzynki po warstwą styropianu. Warto o tym pomyśleć, jeśli planowane są właśnie takie prace w bloku.
Poważniejszym problemem zdaje się być chęć montażu rolet na zabytkowej kamienicy lub innym budynku podlegającym nadzorowi konserwatorskiemu zabytków. Wtedy trudniej jest uzyskać zgodę, jednak nie jest to niemożliwe. Konserwator może wystosować dodatkowe zalecenia mające na celu zachowanie ogólnej estetyki budynku, jego kształtu i elewacji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |