Jak dbać o rolety zewnętrzne
|
|
Jedną z niezaprzeczalnych zalet zamontowania rolet zewnętrznych jest osłona okna – szyby oraz ramy i parapetu, przed nadmiernym zabrudzeniem. Jednak trzeba pamiętać, że to właśnie pancerz zatrzymuje te zanieczyszczenia. Dlatego, aby rolety służyły nam bez szwanku przez lata i wciąż cieszyły oko, należy bezwzględnie o nie zadbać. Poza tym, że pancerz oraz skrzynka (jeśli nie jest zamontowana pod elewacją) zwyczajnie się brudzą, to tak jak każdy mechanizm, również rolety wymagają troski. System osłon okiennych to z pewnością inwestycja na lata, podczas których poszczególne elementy będą wystawione na silne działanie wielu czynników, takich jak opady, różnice temperatur, promienie słoneczne, wiatr. |
Czyszczenie rolety
Zabrudzenia związane z opadami atmosferycznymi lub zwyczajny kurz, w przypadku lokalizacji przy polnej drodze lub wręcz przeciwnie w centrum miasta mogą skutecznie utrudnić prawidłową pracę rolety. Podobnie jest z pyłkami, które szczególnie wiosną i latem osadzają się na pancerzu. Drobinki nie tylko brudzą powierzchnie aluminiowe, ale ich nadmiar może spowodować przedostanie się zanieczyszczeń do wnętrza mechanizmu i go uszkodzić. Dlatego tak ważne jest regularne mycie rolety. Oczywiście materiał, z którego wykonany jest pancerz jest wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne, jednak nieumiejętne szorowanie twardym materiałem lub stosowanie żrących substancji może doprowadzić do odbarwienia i uszkodzenia powierzchni lakierowanej.
Aby przygotować się do dokładnego i bezpiecznego czyszczenia konieczne jest całkowite opuszczenie pancerza oraz, jeśli system sterowany jest elektrycznie, odciąć źródło zasilania lub upewnić się, że podczas mycia nikt przypadkowo nie uruchomi mechanizmu.
Czyszczenie rolety należy rozpocząć od omiecenia oraz spłukania jej wodą, aby pozbyć się pyłu i piasku, które na późniejszym etapie mogłyby porysować pancerz. Możliwe jest opłukanie rolety myjką ciśnieniową, należy jednak zwrócić uwagę na ustawienie jej na jak najniższe ciśnienie, aby nie doprowadzić do wygięcia komponentów pancerza ani prowadnic. Następnie najlepiej używając miękkiej szmatki w połączeniu z popularnymi, ogólno dostępnymi środkami do mycia, np. płynem do zmywania, umyć dokładnie wszystkie widoczne elementy: pancerz, skrzynkę, prowadnice. Po wszystkim roletę należy pozostawić do wyschnięcia lub osuszyć ją delikatną, suchą szmatką.
Niestety rolety zewnętrzne narażone są często na wandalizm, częściej zdarza się to w punktach usługowych. Natomiast, jeśli do tego dojdzie, farbę w sprayu należy usunąć używając wyłącznie delikatnego detergentu. Nie jest to proste zadanie. Jednak wszelkie rozpuszczalniki, choć wydają się jedynym rozwiązaniem, mogą doprowadzić do uszkodzenia warstwy lakieru na panelach aluminiowych lub je stale odbarwić. Z kolei, nadmierne szorowanie może je wygiąć lub porysować. W rezultacie efekt może być odwrotny do zamierzonego i ostatecznie doprowadzić do konieczności wymiany pancerza.
Sznurki i taśmy, to elementy które zwykle są parciane i brudzą się podczas codziennego użytkowania. Aby wyglądały estetycznie można wyczyścić je w tradycyjny sposób przy użyciu delikatnego detergentu, np. płynu do zmywania lub proszku do prania.
Kiedy myć rolety?
Wybierając dobry moment na oczyszczenie rolet należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia przymrozków, np. wczesną wiosną lub późną jesienią. Jeśli roleta nie będzie dostatecznie sucha po dokładnym myciu może dojść do przymarznięcia niektórych elementów i w efekcie, przy próbie podniesienia lub opuszczenia, do uszkodzenia rolety.
Częstotliwość mycia powinna zostać dostosowana przede wszystkim do lokalizacji, a więc wpływu czynników zewnętrznych na stopień zabrudzenia. Znaczenie również będzie miał wybrany kolor rolet – jaśniejsze będą zawsze wymagały większego zaangażowania, aby wyglądać estetycznie. Sygnałem do konieczności zadbania o roletę z pewnością będzie zauważenie problemów z płynnym opuszczaniem i podnoszeniem pancerza. Dodatkowo, warto obserwować czy na pancerzu nie znajdują się poważne zanieczyszczenia, które podczas zwijania mogłyby porysować lub uszkodzić mechanizm, co więcej, np. odchody ptaków, mogą odbarwić panele. Dlatego w takich przypadkach wskazana jest szybka reakcja i usunięcie potencjalnego źródła kłopotów.
Problematyczne może okazać się mycie rolet zewnętrznych w blokach mieszkalnych powyżej parteru. Wtedy konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która przy takiej okazji z pewnością zadba również o konserwację całego mechanizmu.
Konserwacja mechanizmu
Poza myciem pancerza warto zwrócić uwagę na inne komponenty, których prawidłowe działanie znacząco wydłuża żywotność systemu. Należy przede wszystkim poświęcić czas na wyczyszczenie prowadnic, w których pancerz się porusza. Wewnątrz znajdują się uszczelki szczotkowe, które powinny pozostawać czyste, wolne od kurzu i drobnych przedmiotów mogących utrudniać płynne poruszanie się pancerza. Do czyszczenia dobrze nadaje się sprężone powietrze. Nie zaszkodzi też co jakiś czas przesmarować szczotki np. silikonem w sprayu. Pozwoli to zapobiec twardnieniu i parceniu uszczelek.
Dobrym pomysłem jest również zabezpieczenie, środkiem natłuszczającym, dolnej gumowej uszczelki pancerza. Może się to okazać przydatne szczególnie zimą – przed opuszczeniem rolety należy oczywiście oczyścić parapet z zalegającego śniegu, jednak mimo to przez noc niska temperatura może doprowadzić do przymarznięcia uszczelki do parapetu. Co więcej, w okresie zimowym należy unikać środków smarujących z dodatkiem wody.
Dbanie o rolety znacząco wydłuży ich żywotność i pozwoli uniknąć awarii i kosztownych napraw. Jednak jeśli dojdzie do usterki nie należy dłużej użytkować rolety i zgłosić się po pomoc do fachowców. To samo dotyczy wymiany części, które ulegają zużyciu podczas codziennej eksploatacji. Samodzielne próby naprawy mogą jedynie pogorszyć sytuację. W przypadku rolet zewnętrznych sterowanych elektrycznie zalecana jest też regularna konserwacja mechanizmu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |