Brama garażowa jako zabezpieczenie domu
Garaż jest miejscem, przez które najłatwiej złodziej może dostać się do domu, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczona. W wielu domach, stawianych kilka lat wstecz, stosuje się bramy garażowe zamykane na prosty mechaniczny zamek, które są idealnym przejściem dla niechcianego gościa. Jak można poprawić bezpieczeństwo bramy i tym samym bezpieczeństwo domu?
Zamek do bramy
W większośći bram da się zamontować zamki zabezpieczające. Do wyboru są zamki patentowe, na karty elektroniczne, czy nawet biometryczne. Można też zamontować zasuwę ręczną lub system ryglujący. Rodzaj zabezpieczenia zależy od rodzaju bramy oraz możliwości finansowych.
Jednak oprócz samych zamków montuje się inne zabezpieczenia. Mogą nimi być zabezpieczenia antywyważeniowe. Zazwyczaj stosuje się je w bramach rozwieralnych, montuje się specjalne bolce na boku skrzydeł, które współpracują z ościeżnicą w taki sposób, że blokują bramę przed otworzeniem. Mechanizm antywyważeniowy działa na zasadzie przeciwstawności - gdy brama jest otwierana w nieprawidłowy sposób mechanizm działa z taką samą siłą, jaka jest wykorzystywana. Zastosowanie tego systemu chroni przed wyważeniem drzwi, a tym samym przed wtargnięciem nieproszonego gościa nawet w przypadku braku prądu, co uniemożliwi pracę innych zabezpieczeń.
Napęd elektryczny może również stanowić dobry zamek. Kod otwierania w takim napędzie jest zmienny, każdorazowo generuje się inny jednorazowy kod otwarcia. Pilot może być prostym urządzaniem lub bardzie rozbudowanym monitorującym stan bramy lub być narzędziem połączonym z systemem inteligentnego domu. Dodatkowo pilot do bramy może być zabezpieczony specjalnym kodem. W bardziej skomplikowanych napędach elektrycznych instaluje się fotokomórki, które przekazują informację np. o tym czy brama jest zamknięta czy otwarta. Bramę można również kontrolować za pomocą smartfona.
Napęd jednak nie zadziała, gdy nie będzie prądu, a zdarzają się również awarie. Dlatego instalując napęd instaluje się także mechanizm otwierania ręcznego, czy zamek awaryjny na zewnątrz bramy, który można otworzyć dodatkowym kluczem.
Bezpieczna brama
Brama powinna posiadać również szereg funkcji ułatwiających jej użytkowanie. Należą do tego: fotokomórki monitorujące światło bramy - zabezpieczają przed zamknięciem bramy, gdy coś lub ktoś znajduje się w otworze bramy. Brama powinna mieć również mechanizm hamujący, który odpowiada za jej płynne działanie - delikatnie się domyka i jest zabezpieczona przed nagłym opadnięciem.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |