Montaż rolet zewnętrznych
|
|
Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie montażu rolet na etapie projektu domu. Wtedy nadproże okna dostosowane zostaje dokładnie pod roletę, ułatwiając jej montaż oraz ukrycie skrzynki pod elewacją. Niestety nie zawsze jest to możliwe i na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają z powodzeniem cieszyć się zaletami, które oferują aluminiowe rolety zewnętrzne. Czasem wymagana będzie jedynie niewielka modyfikacja. |
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Pamiętajmy, że podczas wszelkich prac związanych z montażem rolet należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Nierzadko montaż odbywać się będzie na wysokości, a dodatkowo wymagać może podłączenia układu sterowania do prądu, dlatego zasady BHP powinny być priorytetem.
Pierwsze kroki
Po otrzymaniu rolet przede wszystkim należy paczkę rozpakować i sprawdzić czy zawiera ona wszystkie niezbędne elementy opisane w załączonej instrukcji oraz czy podczas transport nic nie zostało uszkodzone. Następnie, w zależności od typu rolety potrzebne będą narzędzia, które pozwolą na oznaczenie punktów montażowych, zamontowanie kołków, upewnienie się, że układ zamontowany jest równo. Każdy dostarczony zestaw wyposażony jest w dokładną instrukcję, która krok po kroku wraz z ilustracjami przeprowadza użytkownika przez cały proces montażu. Zwykle należy przygotować m.in. wiertarkę, miarę, poziomicę.
Rolety podtynkowe
W przypadku sterowania ręcznego, zwykle należy rozpocząć pracę od wywiercenia otworu, przez który zostanie przeciągnięta taśma lub linka. Jeśli układ ma być sterowany elektrycznie, wywiercenie otworu również jest konieczne jednak jego umiejscowienie zależy od tego jak będzie przebiegała instalacja elektryczna wewnątrz pomieszczenia. Kolejnym etapem jest przytwierdzenie skrzynki do podłoża, przy pomocy kątowników, a następnie prowadnic do ramy okiennej. Kiedy skrzynka jest już zamontowana, można otworzyć pokrywę rewizyjną i opuścić pancerz rolety do parapetu, a taśmę do sterowania ręcznego lub przewód zasilający wpuścić do środka pomieszczenia. Po złożeniu układu sterowania ręcznego lub podłączeniu zasilania elektrycznego można sprawdzić działanie całego układu, jeśli wszystko pracuje bez zarzutów, można zamknąć pokrywę rewizyjną i po wykonaniu robót tynkarskich pozostaje tylko odkleić folie ochronne z poszczególnych komponentów i zaślepić pozostałe otwory.
Rolety elewacyjne
Jeśli rolety montowane są w otworze okiennym lub na murze nad oknem, to właściwie tylko sposób montowania samej skrzynki różni się od wyżej opisanego sposobu. W przypadku rolety montowanej w otworze okiennym skrzynka montowana jest do ramy okiennej po otwarciu pokrywy rewizyjnej. Rzecz ma się nieco inaczej w przypadku rolet montowanych poza światłem okna, na murze. Wtedy zarówno skrzynka jak i prowadnice muszą zostać przytwierdzone do muru, po wcześniejszym upewnieniu się, że materiał, do którego zamontowany zostanie system jest wystarczająco wytrzymały.
Po montażu warto uszczelnić silikonem miejsca styku skrzynki z elewacją.
Dokładne miejsca wykonania otworów montażowych, poprawne rozmiary kołków i wierteł określa instrukcja dołączona przesyłki.
Przy zachowaniu należytej uwagi i dokładności, najpierw przy pomiarze, a potem przy montażu, jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z instalacją systemu aluminiowych osłon okiennych. Istotnym aspektem, na który trzeba koniecznie zwrócić uwagę jest zachowanie dostępu do pokrywy rewizyjnej podczas zabudowy skrzynki. Jest to bezwzględnie potrzebne jeśli będzie trzeba przeprowadzić konserwację systemu lub dokonać ewentualnej naprawy lub regulacji układu.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zalecamy kontakt z fachowcami, ponieważ drobne błędy popełnione podczas montażu rzutują na przyszłe użytkowanie, funkcjonalność oraz żywotność całego systemu.
Najczęstsze problemy
Najczęstsze problemy jakie mogą wystąpić po błędnym montażu wpływają głównie na płynność ruchu pancerza. Mamy nadzieję, że zwrócenie uwagi na poniższe błędy pomoże w ich uniknięciu podczas montażu rolet w swoim domu.
Przede wszystkim, przypadkowe odkształcenie skrzynki lub zamontowanie jej krzywo mogą prowadzić do blokowania się osłony co pociąga często za sobą niewskazane używanie siły (w przypadku sterowania ręcznego), a wtedy może dojść do poważnej usterki. Niewypoziomowana skrzynka powoduje, że opuszczony pancerz tak naprawdę rozwinięty jest w nierównym stopniu, co z czasem prowadzi do nadmiernego zużycia i konieczności jego wymiany.
Znaczącym problemem jest też czasem nieprawidłowe zamontowanie ograniczników pancerza, co z pewnością będzie wpływało nie tylko na komfort, ale również na funkcjonalność rolety. Zbyt mocne zwinięcie pancerza może doprowadzić do jego zablokowania w skrzynce, z kolei nieodpowiednie dopasowanie dolnej granicy będzie skutkowało uderzaniem pancerza w parapet niszcząc zarówno dolną listwę pancerza jak i sam parapet.
Zdarza się również, że w przypadku rolet sterowanych radiowo, błędne umieszczenie nadajników skutkuje brakiem reakcji układu na zadane komendy.
Co więcej, warto zwrócić uwagę na uszczelnienie miejsca łączenia skrzynki z murem, w przeciwnym razie wilgoć dostająca się do środka może niestety uszkodzić mechanizm powodując zwarcia w układzie elektrycznym lub w przypadku sterowania ręcznego może dojść do zawilgocenia taśm i linek znacząco wpływając na ich wytrzymałość oraz estetykę.
Podsumowując, stosowanie się do zasad i zaleceń podanych w dołączonej do zestawu instrukcji z powodzeniem pozwoli uniknąć uciążliwych komplikacji. Natomiast jeśli wciąż nie jesteśmy przekonani, to warto skorzystać z usługi fachowców, którzy bazując na wprawie i doświadczeniu, pomogą w wyborze rolety i sprawnie zamontują kompletny układ.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |