Co się może zepsuć w roletach zewnętrznych
|
|
Rolety zewnętrzne tak jak wszystkie inne urządzenia mechaniczne ulegają czasem awariom. Przyczyn takich problemów może być wiele, jednak często są to nieskomplikowane usterki, z którymi możemy poradzić sobie sami. Zebraliśmy najczęstsze problemy jakie może napotkać użytkownik, a jednocześnie radzimy jak działać w takich sytuacjach, aby nie pogorszyć sprawy. |
Pancerz rolety przymarzł
Niskie temperatury zimą wpływają także na rolety. Może zdarzyć się, że pancerz pokryje się lodem, przymarznie do parapetu lub do prowadnic. Taka sytuacja może wystąpić niezależnie od typu rolety i sposobu sterowania. Jeśli przydarzy się coś takiego, przede wszystkim należy unikać wszelkich rozwiązań siłowych, które mogą jedynie zaszkodzić, prowadząc do zerwania taśmy, pęknięcia poszczególnych elementów. Sugerujemy spróbować usunąć delikatnie lód z pancerza i ostrożnie oderwać listwę od parapetu, podnieść roletę tylko na kilka centymetrów. Jeśli to nie pomoże należy bezwzględnie poczekać aż system odmarznie.
W przypadku rolet zewnętrznych z napędem elektrycznym, jeśli zauważymy, że roleta nie podnosi się, należy natychmiast zaprzestać dalszych działań i odczekać, aby nie dopuścić do przegrania napędu i jego uszkodzenia.
Rolety sterowane radiowo, które są wyposażone w system detekcji przeszkód wyłączą się samoczynnie jeśli listwa będzie przymarznięta. Sterowanie roletami będzie możliwe dopiero gdy problem ustanie.
Nieprawidłowa praca rolety
Jeśli zauważymy, że roleta zacina się, nie pracuje płynnie to oczywiście należy działać. Zaniechanie szukania przyczyny oraz dalsze użytkowanie może skutkować poważnym uszkodzeniem. Często niestety przyczyną takich problemów jest nieprawidłowy montaż. Niezachowanie pionów i poziomów w kluczowych momentach najpierw pomiaru, a później montażu może skutkować wadliwym działaniem układu. Nie bez znaczenia, jest również jakość elementów, z których wykonana jest roleta. Ślizgi, prowadnice to komponenty eksploatowane praktycznie cały czas, dlatego tak ważne jest zastosowanie części wykonanych z wytrzymałych i solidnych materiałów. Ewentualna wymiana poszczególnych elementów nie jest skomplikowana jednak w takiej sytuacji lepiej skorzystać z fachowej wiedzy profesjonalistów, którzy nie dopuszczą do kolejnych usterek. To samo dotyczy naprawy rolety, która uległa mechanicznemu uszkodzeniu. Komponenty wykrzywione lub złamane w wyniku np. uderzenia piłką, należy jak najszybciej wymienić, aby znów korzystać w pełni z zalet jakie oferują rolety.
Zerwana taśma
Taśma służąca do ręcznego obsługi rolety to newralgiczny element, który może się po prostu przetrzeć i zerwać. Przyspieszyć ten proces może nieprawidłowe użytkowanie, podnoszenie i opuszczanie rolety ciągnąc za taśmę po nieodpowiednim kątem lub ze zbyt dużą siłą. Dodatkowo, źle nawiercony otwór, przez który taśma wchodzi do środka pomieszczenia, powoduje nadmierne przecieranie się parcianej taśmy. Możliwa jest samodzielna wymiana taśmy, jednak w razie wątpliwości lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, tym bardziej, że konieczne może być wykonanie poprawnego nawicertu.
Niespodziewane przeszkody
Jeśli na drodze rolety, najczęściej na parapecie lub na podłodze, jeśli mowa o roletach tarasowych lub balkonowych, znajdzie się niespodziewanie jakiś przedmiot, zwierzę czy jakaś osoba, to poza uszkodzeniem lub zranieniem takiej przeszkody, może dojść do zniszczenia samego pancerza lub napędu. Wszelki napotkany opór powinien być sygnałem do zaprzestania dalszego opuszczania i skontrolowania sytuacji. Najczęściej do problemów dochodzi w przypadku nieumiejętnego sterowania ręcznego. Zbyt szybkie opuszczenie rolety na przeszkodę może doprowadzić do wypadku i konieczności wymiany poszczególnych komponentów. Zalecamy szczególną ostrożność i ciągłą kontrolę wzrokową miejsca, gdzie opuszczana jest roleta. Jeśli to możliwe sugerujemy stosowanie rozwiązań rolet sterowanych radiowo, które mogą być wyposażone w system detekcji przeszkód, który automatycznie zatrzyma układ w razie niespodziewanych trudności.
Co może się zepsuć?
Oczywiście wszystkie ruchome elementy narażone są na zużycie i mogą wymagać wymiany, wśród nich wymienić można wieszaki, ślizgi pancerza, aretki, zwijacz czy taśmę zwijacza rolety. Są to niedrogie naprawy, w większości do wykonania samemu. Najdroższy element, w przypadku rolet elektrycznych, to silnik. Może on ulec usterce, która najczęściej związana jest ze sterownikami napędu. Drobne części układu wykonane z plastiku, również narażone są na zniszczenie, jednak ich wymiana jest tania i bardzo prosta.
Jak dbać o rolety
Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego dbanie o systemy osłon okiennych pozwoli na wydłużenie ich żywotności, przy zachowaniu dobrego wyglądu. Pancerz rolety należy regularnie czyścić, aby dobrze się prezentowały, a brud pozostający na lamelach nie przedostawał się do wewnątrz mechanizmu narażając go na usterkę. Podczas mycia zaleca się ostrożność, aby nie uszkodzić warstwy lakierowanej pancerza. Warto też zwrócić uwagę na wybranie odpowiedniej pory na takie działania, aby nie doprowadzić do zamarznięcia rolety po myciu. Aby zachować płynność działania, zalecane jest także czyszczenie uszczelek szczotkowych przy pomocy sprężonego powietrza i smarowanie ich np. silikonem w sprayu. Wszystko to, aby uszczelki pozostały elastyczne i dobrze spełniały swoją rolę. Z kolei, aby uniknąć przymarznięcia rolety do parapetu zimą, można zastosować środek natłuszczający na dolną gumową uszczelkę.
Poprawny montaż, uważne obsługiwanie systemu rolet zewnętrznych, a także ich regularna konserwacja pozwolą przez długie lata, z powodzeniem, zabezpieczać okna przed wszelkimi negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak jeśli dojdzie do usterki warto reagować szybko i usunąć przyczynę problemu. W przypadku wątpliwości dotyczących działania i ewentualnych napraw zalecamy kontakt ze specjalistą.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |