Czy rolety zewnętrzne chronią Nasze domy
|
|
Charakterystyczne skrzynki aluminiowe na rolety w okolicach otworów okiennych to obecnie bardzo powszechny obrazek. Łatwy dostęp i stosunkowo niska cena sprawiają, że produkty te przestały być już kojarzone jedynie z witrynami sklepów w centrach handlowych. Powszechnie stosuje się je w niemal każdym nowym budynku jednorodzinnym. Jakie korzyści płyną z montażu osłony? |
Czy rolety zewnętrzne chronią przed wiatrem i niską temperaturą, a może wręcz przeciwnie?
Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi
Rolety zewnętrzne przede wszystkim chronią dom przed wzrokiem przechodniów. Zapewniają mieszkańcom prywatność, tym samym gwarantując im większy komfort. Trwała aluminiowa konstrukcja wypełniona pianką poliuretanową to również solidne zabezpieczenie dla okien. Połączone pancerze prowadzone są po aluminiowych profilach, które utrzymują je w wybranej pozycji. To wszystko sprawia, że modele z powodzeniem osłonią szybę przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powodować niesione z wiatrem drobne kamienie czy gałązki. Roleta ochroni też przed szybującą piłką, a nawet aktami wandalizmu. Działa prewencyjnie, zniechęcając przed włamaniem.
Czy rolety zewnętrzne chronią przed upałem?
Podczas najcieplejszych dni w roku zasłanianie rolet często jest ostatnią rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy. Najczęściej staramy się wietrzyć pomieszczenia, licząc że przyniesie to znaczącą poprawę warunków. Nie każdy ma świadomość, że to właśnie wysokiej klasy osłony mogą skutecznie ochronić wnętrze mieszkania przed lejącym się z nieba żarem.
W czasie upałów otwarcie okien powoduje wpuszczenie do wewnątrz gorącego powietrza. Z kolei ich zamknięcie to przyczyna duchoty i braku przepływu powietrza. Rozwiązaniem może być montaż rolet zewnętrznych. Ten element osłoni przestrzeń w domu przed promieniami słonecznymi, co pozwala zmniejszyć temperaturę nawet o 7°C. Lokum nie tylko się nie nagrzeje - nie ucierpią także sprzęty domowe i elementy wyposażenia takie jak na przykład meble, które wykazują wysoką wrażliwość na promienie UV.
Uchronimy także kolor ścian przed utratą głębi koloru.
Podobny efekt można osiągnąć wieszając zwykłe zasłony, jednak zamknięcie rolet przynosi jeszcze jedną dosyć istotną korzyść - nie nagrzewa się rama okna i szyba, które nawet po zachodzie słońca nadal mogą generować ciepło. Dzięki temu pomieszczenie po zmierzchu szybciej się wychłodzi. Ponadto niektóre elementy mogą tracić kolor pod wpływem słońca. Blaknięciu ramy skutecznie zapobiegną aluminiowe rolety zewnętrzne.
Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem?
Okna w naszych domach generują spore straty cieplne w okresie ogrzewania. Szacuje się, że w nowoczesnych budynkach, w których otwory okienne mają spore rozmiary, może przez nie uciekać nawet do czterdziestu procent energii grzewczej. Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem i zmniejszają ilość strat energetycznych?
I w tym przypadku można odnieść się do budowy rolet, które wewnątrz aluminiowego pancerza wypełnione są pianką poliuretanową. To właśnie ona ma bezpośredni wpływ na zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Dodatkowo chroni dom przed silnymi powiewami wiatru, prowadzącymi do wychłodzenia pomieszczeń. Opuszczone rolety zewnętrzne po zachodzie słońca w okresie zimowym mogą ograniczyć stratę ciepła o czterdzieści procent. Montaż takich osłon stanowi więc bardzo ekonomiczne rozwiązanie – rolety znacząco przekładają się na poprawę izolacji cieplnej, co pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem.
Dodatkowa izolacja akustyczna
Odgłosy silników samochodowych i hałaśliwy miejski gwar to znane problemy osób mieszkających w pobliżu ruchliwych ulic lub w centrach miast. W tym wypadku rolety zewnętrzne nie tylko zabezpieczą wnętrze mieszkania przed niepożądanym wzrokiem. Ograniczą także ilość hałasów, które mogą być uciążliwe dla mieszkańców. Taka izolacja akustyczna pozwoli wprowadzić do domu większy spokój i komfortową ciszę.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |