Pakiety szybowe - zespolenia szyb
|
|
Pakiety szybowe, szyby zespolone
Do oszklenia produktów z zakresu nowoczesnej stolarki okiennej stosuje się głównie szyb zespolonych, tak zwanych pakietów szybowych składających się przeważnie z dwóch lub trzech oddzielnych szyb, złączonych razem odpowiednią technologią. Rzadko kiedy stosuje się inne rozwiązania, choć bywają i takie przypadki. Pakiety szybowe składające się z dwóch szyb zwane są także szybami zespolonymi dwukomorowymi, natomiast pakiety szyb zespolonych składające się z 3 szyb zwane są szybami zespolonymi 3-komorowymi. |
Pakiety szybowe, które montowane są według życzeń klienta oraz parametrów i możliwości zastosowanych profili okiennych, składają się głównie z szyb, uszczelek zapewniających szczelność całego pakietu, ramki dystansowej oraz substancji absorbującej wilgotność, znajdującej się wewnątrz ramki dystansowej. Przestrzeń między szybowa jest natomiast zazwyczaj wypełniona gazem szlachetnym Argon, pod odpowiednim ciśnieniem, choć oprócz Argonu stosuje się nie rzadko inne gazy lub mieszanki gazów szlachetnych. Niekiedy do tego składu dochodzi folia a raczej różne odmiany folii, w zależności od żądanego efektu, jako materiał łączący ze sobą tafle szkła.
Standardowy pakiet szybowy, popularnie stosowany w stolarce okiennej to tak zwany pakiet 4/16ar/4. Jak sama nazwa nam mówi, jest to pakiet szybowy składający się z szyby o grubości 4 mm, przestrzeni między szybowej o szerokości 16 mm i wypełnionej gazem Argon pod ciśnieniem oraz z kolejnej szyby o grubości 4 mm. W podobny sposób identyfikujemy skład każdego innego pakietu, np. nazwa 4-12-4-12-4 oznacza, że pakiet o którym mowa jest pakietem 2-komorowych i składa się następująco: szyba o grubości 4 mm, 12 mm przestrzeni między szybowej (pierwsza komora), kolejna szyba o grubości 4 mm, kolejna przestrzeń między szybowa 12 mm (druga komora) a na koniec kolejna szyba 4 mm. Nazewnictwo to nie jest jednak niekiedy aż tak proste i zrozumiałe, jak może się wydawać. Przykładem może bardziej skomplikowane określenie 4.4.4/12/3.3.1. Co oznaczają te wszystkie cyfry? Jest ich tutaj sporo, a oznaczają nic innego jak bardzo odporny na włamania 1 komorowy pakiet szybowy składający się następująco: 2 szyby o grubości 4mm sklejone razem folią o ekstremalnie wysokiej wytrzymałości na rozerwanie, przestrzeń między szybowa szeroka 12 mm, 2 szyby o grubości 3 mm sklejone razem folią. Oprócz standardowych pakietów szybowych, nie spełniających żadnych specjalistycznych zadań, istnieje duży wybór pakietów szybowych dostosowanych do konkretnych zapotrzebowań inwestora.
Pakiet standardowy 4/16/4
Pakiet ten został już wstępnie omówiony. Jest on najczęściej stosowany na dziś dzień w typowej stolarce okiennej.
Typowym i bardzo pożądanym rozwiązaniem dla pakiety 4/16/4 są tak zwane szyby niskoemisyjne. Jedna z szyb pakietu zostaje pokryta specjalną, niewidoczną powłoką, która odbija ciepło i zmniejsza jego emisję z wewnątrz pomieszczeń. Ciepło pochodzące z budynków odbija się o powłokę i nie przedostaje się na zewnątrz. Szyby niskoemisyjne przyczyniają się do uzyskania bardzo wysokiego poziomu oszczędzania energii.
Pakiety dźwiękochłonne
Pakiety szybowe dźwiękochłonne są stosowane w celu redukcji poziomu dokuczliwych hałasów docierających z zewnątrz do pomieszczeń. Takie pakiety są bardzo często stosowane w miejscach hałaśliwych, np. w pobliżu ruchliwych dróg, przez osoby znające prawdziwą wartość ciszy i spokoju.
Aby uzyskać dobry poziom dźwiękochłonności nie wystarczą dobre, grube, wielokomorowe profile okienne ze zwykłym pakietem szybowym 4/16/4. Pamiętajmy o tym, że największą powierzchnię okien zajmują szyby. Aby uzyskać optymalne wartości dzwiękochłonności okien, będziemy potrzebowali specjalistycznych pakietów szybowych. A tu mamy spory wybór rozwiązań, począwszy od pakietu 4/16/4/16/4 a skończywszy na pakiecie VSG-SI 44.1/24/10. Pierwsze rozwiązanie daje minimalne efekty, natomiast drugie zapewnia bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, wynoszącą 47dB ! Pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami istnieje cała gama produktów dających rezultaty pośrednie. Wszystko zależy od naszych wymagań no i... portfela.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |