Jak zamaskować rolety zewnętrzne
|
|
Rozwiązanie, jakim są rolety zewnętrzne, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Często jednak problemem okazuje się ich wygląd. Roleta tego typu musi być wyposażona w specjalną skrzynkę, do której zwija się przysłona podczas podnoszenia i w której umieszczony jest cały mechanizm. Takie skrzynki nierzadko wyglądają mało estetycznie, a często po prostu kompletnie nie pasują do wyglądu fasady. Na szczęście, istnieje kilka sposobów ich zamaskowania. Najłatwiej ukryć je już w trakcie budowy domu. Oczywiście, nie zawsze mamy taką możliwość, ponieważ wiele osób decyduje się na roletę zewnętrzną w już wybudowanym budynku. W tym przypadku problem również da się rozwiązać, mniejszym lub większym kosztem. Postaramy się omówić wszystkie sposoby. |
Maskowanie rolety zewnętrznej podtynkowej
Rolety podtynkowe przeważnie montuje się w nowo budowanych domach. Istnieje możliwość zastosowania ich także w już istniejących obiektach, choć wymaga to istotnych zmian w nadprożu. Skrzynkę takiej rolety trzeba przymocować od zewnętrznej strony okna, a następnie właściwie obudować w zewnętrznym ociepleniu oraz ukryć w elewacji. Jeśli zaplanowana grubość ocieplenia nie wystarcza do schowania skrzynki, trzeba zwiększyć jego szerokość na całej ścianie budynku lub tylko wokół okna. Następnie całość pokrywa się wybranym materiałem wykończeniowym - np. tynkiem lub cegłą klinkierową - dzięki czemu skrzynka wkomponuje się w elewację budynku i będzie praktycznie niewidoczna nawet z bliskiej odległości. W trakcie tego procesu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby zostawić swobodny dostęp do tzw. klapy rewizyjnej. Do tego tematu jeszcze wrócimy. Czasem zabudowuje się także prowadnice rolet. Jednak nie jest to konieczne. Element ten przeważnie wygląda estetycznie, więc nie ma potrzeby go zakrywać, jeśli nie zaburza charakteru fasady.
Zabudowanie rolety zewnętrznej natynkowej
Rolety natynkowe to idealne rozwiązanie dla osób, które zdecydowały się na zewnętrzną przysłonę okna już po zamieszkaniu w ukończonym budynku, a z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą ingerować w elewację. Tego typu roletę montuje się, jeśli to możliwe, we wnęce okiennej. Czasem trzeba jednak zrobić to na wierzchu fasady. Pewien problem stwarza też fakt, że w przypadku takich rolet funkcję klapy rewizyjnej pełni cała obudowa skrzynki. Konieczność zachowania dostępu do niej sprawia, że trzeba wykluczyć pokrycie jej ociepleniem i tynkiem. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli da się to zrobić w taki sposób, aby zostawić przestrzeń pozwalającą na otwarcie klapy. Bardzo ogranicza to możliwości ukrycia skrzynki. Jednocześnie jej wygląd zwykle bardzo zaburza estetykę całego budynku. Istnieją na szczęście sposoby, żeby zamaskować także taką roletę. Najprostsze oraz najbardziej praktyczne rozwiązanie stanowi obudowanie okna gzymsem elewacyjnym. To nic innego, jak komplet listw, najczęściej wykonanych ze styropianu lub gipsu. Co prawda w ten sposób zasłania się dostęp do klapy rewizyjnej, ale uszkodzony element można łatwo i niewielkim kosztem zamienić na nowy.
Czego unikać podczas maskowania rolet zewnętrznych?
Dlaczego dostęp do klapy rewizyjnej jest tak ważny? Roleta zewnętrzna, jak każdy inny mechanizm, może w dowolnym momencie się zaciąć lub zepsuć. Konieczna będzie wtedy naprawa, którą przeprowadza się w skrzynce rolety. Rolety podtynkowe są produkowane w taki sposób, aby do mechanizmu dało się dostać odczepiając jedynie dolną ściankę obudowy. Skrzynkę otwiera się ruchem klapy w dół, co oznacza, że elewacja nie powinna nachodzić na jej powierzchnię nawet w niewielkim stopniu. W przeciwnym razie, aby dostać się do mechanizmu, konieczne staje się wyburzenie części elewacji. To z kolei niesie za sobą dodatkowe koszty naprawy. Także zasłonięcie prowadnic rolety często utrudnia dostęp do klapy. Właśnie dlatego lepiej tego unikać. W przypadku rolet natynkowych problem jest mniejszy, ze względu na niższy koszt zamaskowania skrzynki oraz ewentualnej naprawy zabudowy. Najlepiej jednak zawsze wybrać takie rozwiązanie, które pozwoli na bezproblemowy dostęp do skrzynki i otwarcie klapy bez uszkadzania elewacji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |