Okucia okienne
|
|
Okucia okienne są jednym z najważniejszych elementów współczesnego okna. Okucia okienne pozwalają oknom otwierać się i zamykać w przewidziany przez ich producentów sposób. Wyposażone w odpowiednie okucia okna mogą być uchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne lub obrotowe. Różnego rodzaju okucia okienne nadają oknom różnorodne funkcje. Najbardziej powszechne okucia okienne to okucia uchylno-rozwierne. Powalają one, wyposażonym w takie okucia okna, uchylać się i otwierać w przewidziany sposób. |
Okucia okienne to element obwiedniowy okna. Znaczy to, że okucia montowane są wzdłuż obwodów skrzydeł oraz ram okien. Generalnie jest tak, że okucia obwiedniowe montowane są na całym obwodzie skrzydeł okiennych, oraz w poszczególnych miejscach ich ram.
Standardowo sterowanie funkcjami okuć okiennych odbywa się za pomocą klamki. W ten właśnie sposób umożliwiamy rozwieranie, uchylanie skrzydeł oraz zamykanie skrzydeł okna.
Wiele okuć oferuje nam funkcję mikrowentylacji, dzięki której umożliwiany jest lekki, stały przepływ powietrzna poprzez celowe niedomknięcie szczeliny pomiędzy skrzydłem okna a jego ramą. Jest to podstawowy i najprostszy sposób wymiany powietrza w oknie nie wyposażonym w dodatkowe nawiewniki (zwane także wywietrznikami), a jest to bardzo ważna cecha okuć, która w niektórych przypadkach może nawet zapobiegać zagrzybieniu pomieszczeń. Niestety inwestorzy bardzo często całkiem zapominają o mikrowentylacji w chwili podejmowania decyzji o zakupie okien, nawet w dużych inwestycjach.
Oprócz omówionej już mikrowentylacji, niektóre okucia oferują możliwość stopniowego uchyłu okna. Jest to bardzo miłe i przydatne udogodnienie, które bardzo dobrze wpływa na nasz konfort i samopoczucie, dając nam możliwość doboru optymalnego kąta uchylenia okna w zależności od temperatury, siły wiatru, pory roku i naszych potrzeb.
Innymi, drobnymi ale bardzo przydatnymi funkcjami, które oferują niektórzy producenci okuć, to zatrzaski balkonowe, które dają nam możliwość zablokowania drzwi balkonowych przy wychodzeniu na zewnątrz oraz hamulce rozwarcia, które zapobiegają nadmiernym rozwarciom drzwi balkonowych lub okien, np. gdy nie chcemy by zbytnio rozwarte skrzydło okna o coś uderzało.
Na rynku dostępne są również różnego rodzaju okucia antywłamaniowe. Są one mocniejsze od okuć standardowych i zabezpieczają wyposażone w nie okna przed wyważeniem. Mamy tutaj do wyboru różnego rodzaju okucia, w zależności od poziomu bezpieczeństwa jakie zapewniają. Najprostsze okucia antywłamaniowe to okucia klasy antywłamaniowej 1. Jest to podstawowe i cenowo najkorzystniejsze rozwiązanie. Skuteczniejsze ale i droższe, są okucia klas 2 oraz 3. Okucia antywłamaniowe różnych klas bezpieczeństwa różnią się od siebie wyłącznie ilością zainstalowanych zaczepów przeciwwyważeniowych. W przypadku okuć najwyższej klasy antywłamaniowej skrzydło okna jest trzymane przez specjalne zaczepy ze wszystkich stron i bardzo trudno jest je wyważyć. Takie rozwiązania oferują jedynie producenci najlepszych okuć okiennych. Choć najlepsi producenci okiennic podchodzą do tego tematu bardzo realistycznie, to wielu z nich obiecuje cudowną ochronę dzięki zastosowaniu okuć antywłamaniowych. Prawda jest taka, że żadne okucia antywłamaniowe (ani najmocniejsze szyby antywłamaniowe) nie zapewniają pełnej ochrony przed włamaniem się do pomieszczeń poprzez otwory okienne. Nie powstrzymają one bowiem doświadczonego fachowca, choć mogą znacznie uprzykrzyć mu pracę.
Na rynku dostępne są również różnego rodzaju okucia okienne, przeznaczone dla okien nietypowych. Niektóre z nich są specyficznie zaprojektowane dla konkretnego typu okien, np.: okna aluminiowe, okna łukowe, duże i ciężkie okna, okna trapezowe, okna przesuwne.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |