Jak czyścić rolety zewnętrzne
|
|
W przeciwieństwie do materiałowych rolet, które montuje się wewnątrz budynku, zewnętrznych modeli nie można tak po prostu zdjąć i wyprać bądź wyczyścić. Wymagają specyficznego podejścia, aby utrzymać je w jak najlepszym porządku. Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika, w którym odpowiemy na pytanie, jak czyścić rolety zewnętrzne i podzielimy się najważniejszymi informacjami o ich konserwacji. |
Na co narażone są rolety zewnętrzne?
Wystawienie rolet na czynniki atmosferyczne niesie za sobą znacznie większe ryzyko zabrudzenia. Co więcej, mogą ulec uszkodzeniu, jeśli zapomni się o ich pielęgnacji. Głównym niebezpieczeństwem dla rolet zewnętrznych są wszelkiego rodzaju drobinki piasku, a także kurz. Nagromadzone w dużej ilości mogą uszkodzić mechanizm odpowiadający za pracę rolet. Oprócz tego powodują drobne uszkodzenia pod postacią zadrapań lub zarysowań. Aby ich uniknąć, nie należy zapomnieć o regularnym czyszczeniu rolet zewnętrznych.
Kiedy myć rolety elewacyjne?
Wbrew pozorom nie należy zabierać się do tego w dowolnym momencie. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę swój czas wolny oraz siły, ale to nie wszystko. Ważna jest również pogoda na zewnątrz. Nie chodzi wyłącznie o deszcz, który mógłby szybko zniweczyć wysiłki w czyszczeniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na temperaturę. Zbyt niska (poniżej 10ºC) lub zbyt wysoka (powyżej 25ºC) obniży skuteczność środków pielęgnacyjnych. Dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego, gdy temperatura może spać poniżej zera. Zamarznięta woda w perforacji pancerza i szczelinach rolety to prosty sposób na uszkodzenie mechanizmu. Z tego powodu zaleca się mycie wiosną oraz latem, jeśli tylko istnieje taka możliwość.
Czego używać do czyszczenia?
W trakcie zabiegów pielęgnacyjnych zewnętrzne rolety elektryczne muszą zostać odłączone od prądu, ponieważ woda mogłaby doprowadzić do zwarcia. Od tej reguły istnieje jeden wyjątek – nie musimy wyłączać elektryczności, gdy zamierzamy myć wyłącznie samą powierzchnię rolet, bez docierania w okolice przewodów.
Najlepiej zaopatrzyć się w gładką gąbkę lub zwykłą ścierkę. Należy unikać szorstkich szczotek, które z łatwością zarysują powierzchnię rolet zewnętrznych lub doprowadzą do popękania lakieru. Istnieje też możliwość skorzystania z myjki ciśnieniowej. W przypadku tego urządzenia należy jednak zastosować się do jednej, bardzo ważnej zasady: trzeba ustawić najlżejszy strumień. W przeciwnym wypadku myjka ciśnieniową doprowadziłaby do zniszczenia listew.
Zazwyczaj do dokładnego wyczyszczenia rolet wystarczy zwykła woda. Zdarzają się jednak sytuacje, w których należy sięgnąć po środki chemiczne. Które preparaty są niebezpieczne i trzeba ich unikać za wszelką cenę pod groźbą uszkodzenia rolet zewnętrznych? Mowa głównie o substancjach żrących, organicznych rozpuszczalnikach, alkoholach itp. Najlepiej stosować preparaty o neutralnym odczynie.
Co w przypadku bardzo trudnych zabrudzeń?
Niestety nie da się pozbyć wszystkich zabrudzeń przy pomocy tylko wody oraz delikatnych detergentów. Kleje, oleje, farba czy spreje wymagają mocniejszych środków. Uniwersalny rozpuszczalnik powinien się sprawdzić w usunięciu trudnych plam. Należy go stosować ostrożnie, nanosić wyłącznie na zanieczyszczone miejsce i delikatnie przecierać. To czasochłonna, długotrwała czynność, która może jednak nie przynieść oczekiwanego efektu. Niemniej warto spróbować, nim podejmie się decyzję o wymianie lameli.
Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia?
Wymycie samej powierzchni rolety zewnętrznej nie wystarczy, aby zachować jej funkcjonalność przez jak najdłuższy czas. Warto poświęcić energię na wyczyszczenie bocznych prowadnic, ponieważ to na nich porusza się pancerz. Brak kurzu i drobinek w tym miejscu jest wręcz wymagany. Poza tym trzeba uważać na uszczelki dolnej listwy. Oprócz wyczyszczenia można je zabezpieczyć dowolnymi preparatami konserwującymi gumę (np. do uszczelek drzwiowych czy ogumienia samochodowego).
Na sam koniec należy przypomnieć, że rolety zewnętrzne powinny pozostać opuszczone aż do wyschnięcia. Dzięki temu eliminuje się ryzyko uszkodzenia mechanizmów odpowiadających za funkcjonowanie rolet.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |