Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GEOGRAFIA
   
COUNTRY:
         
 
   
Home news
 
Geografia w prosty i przystępny sposób.
   
 
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   

 

 
   

 

 
Geografia
     

Geografia Mam nadzieję, że zawarte tu różne ciekawe i przydatne materiały przyczynią się do poszerzenia Waszej wiedzy i pomogą Wam w nauce geografii.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Wiatry lokalne

WIATRY LOKALNE

BRYZA

Słowo pochodzi z język francuskiego, oznacza wiatry wiejące na pograniczu obszarów wodnych i lądowych, zmieniające swój kierunek w rytmie dobowym, wywołane różnym tempem nagrzewania się lądu i wody (morza lub jeziora). Ląd w ciągu dnia szybko się nagrzewa - jest wtedy cieplejszy niż morze. W nocy ląd, który nagrzewa się tylko do niewielkiej głębokości szybko stygnie - jest wtedy chłodniejszy niż morze, które nagrzewa się do większej głębokości więc akumuluje więcej ciepła. Wiatry te występują na wybrzeżach mórz oraz w okolicach większych jezior. Bryzy to wiatry zmieniające kierunek dwa razy na dobę.
Wyróżniamy bryzę morską i lądową

bryza morska

bryza lądowa

Bryza morska (dzienna) to wiatr wiejący od około 10 rano do zachodu Słońca z morza na ląd.

Bryza lądowa (nocna) występuje w nocy to wiatr wiejący z lądu w kierunku morza.

Bryzy związane są z dobowym przebiegiem temperatury powierzchni lądu. W ciągu dnia gradient ciśnienia jest ukierunkowany od strony morza w stronę cieplejszego lądu, stąd mamy ruch powietrza z morza na ląd (bryza morska), nad nią występuje prąd przeciwny. Sytuacja odwrotna ma miejsce w ciągu nocy. Wówczas wiatr wieje dołem od lądu w kierunku nagrzanego w ciągu całego dnia cieplejszego morza (bryza lądowa), a górą znad morza na ląd.

W dzień i w nocy ma miejsce tutaj zamknięta cyrkulacja powietrza o przebiegu ląd - morze

Bryzy mają prędkość około 5 m/s, na polskim wybrzeżu bryzy mogą sięgać w głąb lądu na około 8 - 10 km, a ich pionowy zasięg jest rzędu kilkuset metrów.

Zaznaczyć trzeba, że zarówno prędkość, jak i zasięg bryzy lądowej są znacznie mniejsze od morskiej, a spowodowane jest to tym, że różnica temperatur między lądem a morzem jest w nocy mniejsza niż w dzień.

BORA

Bora to suchy, chłodny i bardzo porywisty wiatr spływowy (katabatyczny) wiejący znad pasm górskich lub płaskowyżów w kierunku morza, jeziora lub równiny. Wstępuje wówczas, gdy nad terenami wyżej wzniesionymi gromadzi się zimne, ciężkie powietrze, które spływa ku cieplejszemu morzu.

Bora jest najbardziej charakterystycznym i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym wiatrem wiejącym wzdłuż wybrzeża Chorwacji, szczególnie w jego północnej części. Wiatr ten potrafi w bardzo krótkim czasie osiągnąć ogromną prędkość, przekraczającą niekiedy 50 węzłów (90 km/h).

bora

Wał chmur nad pasmem górskim Velebit w północnej Chorwacji - jest to oznaka nadchodzącej bory.

bora

Fale zalewające brzeg na wyspie Pag (Chorwacja) podczas bory.

MISTRAL

Silny, chłodny i suchy spływowy wiatr północny lub północno-zachodni wiejący w dolinie Rodanu i na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji - jest on odpowiednikiem bory dla Lazurowego Wybrzeża.

Wiatry Morza Śródziemnego

Wiatry lokalne występujące nad Morzem Śródziemnym

TRAMONTANA

Lokalna nazwa chłodnego wiatru wiejącego z północy lub północnego wschodu na zachodnim wybrzeżu Włoch, w południowo-wschodniej Francji oraz na północnej Korsyce. Powstaje, gdy nad Morzem Adriatyckim panuje niskie ciśnienie, natomiast nad Alpami lub w północno-zachodniej części Morza Śródziemnego - wysokie. Jego geneza jest zbliżona do bory.

MELTEMI (ETEZJE)

Wiatr wiejący znad Półwyspu Bałkańskiego w kierunku Morza Egejskiego, o różnych kierunkach (od północno-wschodnich do północno-zachodnich). Występuje w porze letniej przynosząc dobrą pogodę.

WIATRY PUSTYNNE

Są to gorące, suche i porywiste wiatry wiejące nad obszarami suchymi. mogą przechodzić w burze pyłowe lub piaskowe. Wiatry te mają wiele lokalnych nazw np.: samum, harmattan, chamsin (hamsin), afganiec, suchowiej. Wiatry te przynoszą znaczny wzrost temperatury powietrza oraz spadek wilgotności względnej nawet do kilku procent.

SIROCCO (YUGO)

Suchy (przynajmniej początkowo) i gorący wiatr wiejący w basenie Morza Śródziemnego, najczęściej na terenie Półwyspu Apenińskiego, Sycylii, Sardynii, Korsyki, także Grecji i u wybrzeży Adriatyku. Wieje z kierunków południowego lub południowo-wschodniego, znad Afryki lub Półwyspu Arabskiego, przynosząc znad Sahary i innych pustyń tumany piaszczystego pyłu, który może penetrować statki, budynki oraz powodować erozję konstrukcji portowych i mostów.

Powstaje najczęściej, gdy niż przechodzi nad obszarami Morza Śródziemnego wciągając pustynne masy powietrza nad morze. Występuje głównie w marcu i listopadzie, niekiedy także zimą powodując opady śniegu zabarwionego pyłem na czerwono. Zimą związany jest ze sztormami i chłodną, wilgotną pogodą w Europie Południowej, gdyż nad morzem wilgotność przemieszczającego się powietrza znacznie wzrasta. Sirocco osiąga prędkość do 100 km/h.

WIATRY GÓRSKIE I DOLINNE

Inaczej wiatr zboczowy lub bryza górska – jest to lokalny wiatr okresowy wiejący w górach, zmieniający w ciągu doby swój kierunek. W ciągu dnia jest to wiatr dolinny, a w nocy wiatr górski. Jest to wiatr o umiarkowanej prędkości, rzadko przekraczającej 10m/s.

W słoneczny dzień zbocza gór ogrzewają się bardziej niż powietrze, dlatego powietrze zalęgające bezpośrednio nad zboczem ogrzewa się bardziej niż powietrze znajdujące się dalej od zbocza i w atmosferze wytwarza się poziomy gradient temperatury zorientowany od zbocza ku swobodnej atmosferze. Cieplejsze powietrze tuż nad zboczem zaczyna wznosić się wzdłuż zboczy od góry, a na jego miejsce napływa dnem doliny chłodniejsze powietrze z niższych miejsc. W nocy, wskutek silnego wypromieniowania ciepła przez zbocza gór, dochodzi do ich ochłodzenia i powietrze zalegające tuż nad nimi oziębia się i jako cięższe zaczyna spływać ku dolinie.

WIATR LODOWCOWY

Zimne, silne wiatry spływowe (katabatyczne) wiejące od obszarów pokrytych lodem. Ich powstanie związane jest z silnym ochłodzeniem powietrza zalegającego nad lodowcami (tworzy się tam układ wyżowy). Zimne, ciężkie powietrze spływa w dół ku obszarom położonym na przedpolach lodowców. Wiatry te są najbardziej charakterystyczne dla wybrzeża Grenlandii i Antarktydy.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
19 - 11.01.2013          
  Biogeografia przy kawie

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Zwiedzaj polskę

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Zwiedzaj swiat

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.