Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GEOGRAFIA
   
COUNTRY:
         
 
   
Home news
 
Geografia w prosty i przystępny sposób.
   
 
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   

 

 
   

 

 
Geografia
     

Geografia Mam nadzieję, że zawarte tu różne ciekawe i przydatne materiały przyczynią się do poszerzenia Waszej wiedzy i pomogą Wam w nauce geografii.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Trzęsienia Ziemi

Trzęsienia ziemi to drgania skorupy ziemskiej wywołane rozchodzeniem się w niej fal sprężystych (sejsmicznych).
Przyczyny trzęsień ziemi:

  • trzęsienia ziemi pochodzenia tektonicznego - stanowią około 90% wszystkich trzęsień zachodzących w obrębie kuli ziemskiej. Ich przyczyną jest gwałtowne przemieszczanie się mas skalnych w skorupie i płaszczu ziemskim.
  • trzęsienia ziemi pochodzenia wulkanicznego - powstające na skutek erupcji wulkanicznych lub przemieszczania się magmy w skorupie ziemskiej
  • trzęsienia ziemi pochodzenia zapadowego - związane z zapadaniem się stropów jaskiń, ewentualnie z powstawaniem obrywów skalnych na stromych zboczach gór. Mają one najmniejszy zasięg i są najsłabiej odczuwalne.
  • trzęsienia ziemi pochodzenia kosmicznego - powstają w wyniku uderzenia w powierzchnię ziemi meteorytów
  • trzęsienia ziemi pochodzenia antropogenicznego - zaliczamy do nich tąpnięcia wywołane działalnością górniczą, wstrząsy spowodowane wybuchami (zwłaszcza bomb atomowych), a także trzęsienia związane z powstawaniem dużych sztucznych zbiorników wodnych (dochodzi wówczas do zaburzenia równowagi mas skalnych)

 

epicentrum i hipocentrum

 

Miejsce pod powierzchnią ziemi, z którego rozchodzą się fale sejsmiczne nazywamy hipocentrum (ogniskiem trzęsienia). Hipocentrum może znajdować się w skorupie ziemskiej lub w płaszczu górnym ( do głębokości około 700 km). Miejsce na powierzchni ziemi położone bezpośrednio nad hipocentrum nazywamy epicentrum. Do epicentrum fale sejsmiczne docierają najszybciej, a wstrząsy są najsilniejsze.

Rodzaje fal sejsmicznych:

  • podłużne - ich ruch polega na zmianie objętości (na przemian zagęszczanie i rozrzedzanie cząstek)- rozchodzą się w ciałach o różnym stanie skupienia. Osiągają największą prędkość i najszybciej docierają do epicentrum
  • poprzeczne -są wynikiem przenoszenia się zmian kształtu cząsteczek ośrodka, a ich ruch odbywa się w kierunku prostopadłym do kierunku rozchodzenia się drgań. Fale te rozchodzą się wyłącznie w ciałach stałych.
  • powierzchniowe - rozchodzą się na granicy dwóch ośrodków, a szczególnie na powierzchni ziemi i są odpowiedzialne za większość zniszczeń

rozmieszczenie trzęsień ziemi

Rozmieszczenie trzęsień ziemi:

Większość trzęsień ziemi powstaje na obszarach granicznych wielkich płyt tektonicznych i jest wywołana rozładowywaniem naprężeń związanych z przemieszczaniem się tych płyt. W strefie grzbietów oceanicznych (strefa ryftowa) hipocentra leżą najczęściej stosunkowo płytko i w związku z tym wstrząsy mogą być potężne. W strefie subdukcji ogniska trzęsień mogą występować na różnej głębokości od kilku do nawet 700 km pod powierzchnią ziemi. Hipocentra układają się wzdłuż powierzchni skorupy oceanicznej wciąganej w głąb płaszcza ziemskiego - obszar ten nazywamy strefą Benioffa. Trzęsienia występują także wzdłuż uskoków przesuwczych (np. w Kalifornii wzdłuż uskoku San Andreas) oraz wzdłuż uskoków transformujących (rozdzielających fragmenty płyt poruszające się z różnymi prędkościami). Kolejnymi obszarami aktywnymi sejsmicznie są młode góry fałdowe (np. Himalaje). Zdarzają się też trzęsienia związane z ruchami izostatycznymi (np.: w Skandynawii)

Najrzadziej trzęsienia ziemi występują na obszarach starych (prekambryjskich)platform kontynentalnych oraz na rozległych obszarach równin abisalnych na dnie oceanu.

Skale trzęsień ziemi:

Skala Mercallego-Cancaniego-Sieberga (zwana popularnie skalą Mercallego) - Jest to 12-stopniowa skala oparta na ocenie szkód wyrządzonych przez trzęsienie ziemi.

Skala Richtera - otwarta skala (nie ma górnej granicy wielkości trzęsienia) oparta na analizie odchylenia wskazówek sejsmografu. Stopień wyższy w tej skali oznacza trzęsienie o energii 60 razy większej od energii trzęsienia o stopień niższego.

Skutki trzęsień ziemi:

  • ofiary w ludziach
  • straty materialne
  • zmiany rzeźby terenu
  • zmiany linii brzegowej
  • fale tsunami
  • powstawanie osuwisk i innych typów grawitacyjnych ruchów masowych
  • zmany poziomu wód gruntowych

Możliwości przewidywania trzęsień ziemi:

Jak na razie nie znamy żadnego w miarę pewnego sposobu przewidywania trzęsień ziemi. Zauważono jednak pewne charakterystyczne cechy poprzedzające. Zaliczamy do nich zmiany poziomu wód podziemnych oraz zmiany ich przewodnictwa elektrycznego, zmiany w skałach wywołane rosnącym ciśnieniem (stosując tą metodę udało się przewidzieć w 2008 roku niewielkie trzęsienie w Kalifornii na dwie godziny przed jego wystąpieniem).

Trzęsienia ziemi w Polsce:

Polskę zaliczamy do obszarów asejsmicznych, ale to nie znaczy, że trzęsienia ziemi u nas nie występują. Najczęściej słabe wstrząsy obserwujemy w Karpatach i na Dolnym Śląsku oraz w strefie TT oddzielającej obszar platformy wschodnioeuropejskiej od obszaru fałdowań paleozoicznych (strefa ta biegnie mniej więcej od Koszalina przez Bydgoszcz, Warszawę i Lublin do wschodniej granicy Polski). Przykłady trzęsień ziemi w Polsce:


Data

Region

Mra

Opis

31 I 1259

na pd. od Krakowa

(5–6)

trzęsienie ziemi odczute w całej Europie Środkowej

5 VI 1443

Śląsk (Wzgórza Strzelińskie)

5,8

odczuwalne w całej środkowej Europie; duże uszkodzenia zabudowy Wrocławia, zapadnięcie się sklepienia w koś­ciele farnym w Brzegu i kościele Św. Katarzyny w Krakowie

1680

Mazowsze

(5)

zniszczone i uszkodzone niektóre domy w Warszawie i jej okolicach

27 II 1786

Beskid Śląski

5,2

odczuwalne na dużym obszarze: na Śląsku, w Sandomierzu i aż po Wiedeń

3 XII 1786

tereny na południe od Krakowa (Beskid Średni)

5,7

pęknięte kamienice i uszkodzony kościół Św. Katarzyny w Krakowie, wstrząsy odczuwalne po Lwów, Wrocław, Głogów, Kalisz oraz na Słowacji

15 I 1858

południowe obszary Polski

5,0

epicentrum na Słowacji, wstrząsy odczuwalne m.in. we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Krakowie

11 VI 1895

Dolny Śląsk

4,8

w budynkach powstały centymetrowe rysy, zawaliły się kominy; odczuwane na obszarze 25 tys. km2

21 X 1901

rejon Pienin

4,7

odczute na Spiszu, w Sromowcach, Krościenku i Szczawnicy

11 II 1909

Pomorze Zachodnie

4,0

niewielkie wstrząsy odczuwalne w Kołobrzegu, Koszalinie i Białogardzie, powierzchniowe pęknięcia gruntu do 200 m długości

20 II–1 III 1932

4 rejony koncentracji: płocki, podlaski, lubelski i świętokrzyski

(4)

lokalne wstrząsy sejsmiczne o niewielkiej sile, powierzchniowe pęknięcia gruntu, intensywne efekty akustyczne (podziemne łoskoty)

20 VI 1962

GOP — Dąbrowa Górnicza

3,8

tąpnięcia w kopalni Wujek i Kleofas; wstrząsy odczuwalne w Katowicach

17 III 1966

okolice Zakopanego

3,0

odczuwane w Kuźnicach, Witowie i Jaszczurówce; kilka wstrząsów poprze­dzających i nastę­pczych

28 XI 1966

GOP

3,2

tąpnięcie w kopalni Szombierki; wstrzą­sy odczuwalne w Bytomiu oraz w innych kopalniach (Radzionków, Rozbark, Orzeł Biały, Miechowice)

4 III 1977

trzęsienie ziemi w Rumunii

...

odczuwalne m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, „chodzące” meble w mieszkaniach, gł. w wieżowcach (w Rumunii wstrząs o sile 7,2 stopnia)

29 XI 1980

rejon Bełchatowa

4,6

związane z kopalnią węgla brunatnego, odczuwane po Sieradz, Pabianice i Radomsko

1 III 1993

Beskid Niski

4,7

odczuwane w Polsce (Krynica) i na Słowacji

21 IX 2004

Mazury, Suwalszczyzna, Trójmiasto

5,3

pęknięcia ścian w wielu budynkach, m.in. w suwalskim szpitalu i w bloku przy ul. Reja 66

30 XI 2004

Podhale, Beskidy Zachodnie

4,7

odczuwane między innymi w Cieszynie, Bielsku-Białej i na Podhalu



Trzęsienia ziemi w Polsce związane są z niezrównoważonymi tektonicznie uskokami Przedgórza Sudeckiego, młodymi geologicznie i/lub ciągle wypiętrzającymi się górami (Pieniny) lub aktywnością uskoków tektonicznych (Góry Stołowe). Na północy kraju wstrząsy wynikają z niezbyt intensywnych ruchów w obrębie tarczy bałtyckiej i wschodnioeuropejskiej płyty tektonicznej. Wstrząsy na Górnym Śląsku i rejonach wydobycia surowców (kopalnie siarki, rejon Bełchatowa) związane są z ubytkami mas skalnych pod powierzchnią ziemi i przejawiają się tąpnięciami o różnej sile.

a Magnituda w skali Richtera (dawne wstrząsy — ocena na podstawie skutków

Najtragiczniejsze trzęsienia ziemi na świecie w ostatnich latach:

  • 12 maja 2008 r. w trzęsieniu ziemi o sile 8 w skali Richtera w Syczuanie (Chiny) zginęło 69 tys. ludzi, a 18 tys. uznano za zaginione. 373 tys. osób odniosło obrażenia.
  • 27 maja 2007 W wyniku trzęsienia ziemi na Jawie (Indonezja) o sile 7,7 w skali Richtera zginęło 5,7 tys. ludzi. Rannych zostało 36,3 tys. ludzi. 340 tys. musiało opuścić domy.
  • 8 października 2005 r. Trzęsienie ziemi o sile 7,6 bądź 7,7 w skali Richtera pozbawiło życia 73,5 tys. ludzi w kontrolowanej przez Pakistan części Kaszmiru, ponadto w indyjskim stanie Dżammu i Kaszmir zginęło 1400 osób.
  • 26 grudnia 2004 r Co najmniej 300 tys. ludzi zginęło w następstwie trzęsienia ziemi o sile 8,9 w skali Richtera i wywołanej nim fali tsunami w Azji, głównie w Indonezji.
  • 26 grudnia 2003 r W południowym Iranie w mieście Bam zginęło 26 tysięcy ludzi. Siła wstrząsu 6,6 w skali Richtera.
  • 26 stycznia 2001 r. Trzęsienie o sile 7,7 w skali Richtera w indyjskim stanie Gudżarat - zginęło do 20 tys. ludzi.
  • 17 sierpnia 1999 r Północno-zachodnia Turcja - trzęsienie ziemi o sile 7.4 w skali Richtera. 15 613 zabitych i blisko 25 tys. rannych.
  • 21 czerwca 1990 r. Na północy Iranu, w prowincji Gilan, trzęsienie o sile 7,7 w skali Richtera zabiło 40 tysięcy ludzi.
  • 7 grudnia 1988 r. Rejon miasta Spitak w Armenii: wstrząs o sile 6,8 w skali Richtera uśmiercił 25 tys. ludzi.
  • 16 września 1978 r. Tabas, Iran: ponad 15 tys. zabitych wskutek trzęsienia ziemi o sile 7,7 w skali Richtera.
  • 28 lipca 1976 r. Rejon miasta Tangshan w chińskiej prowincji Hebei. 240 tys. zabitych według oficjalnych chińskich danych, 700 tys. zabitych według zagranicznych ekspertów. Było to trzęsienie o sile 8,2 w skali Richtera - pod względem liczby ofiar jedna z najtragiczniejszych katastrof sejsmicznych w dziejach.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
19 - 11.01.2013          
  Biogeografia przy kawie

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Zwiedzaj polskę

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Zwiedzaj swiat

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.