Skały metamorficzne (przeobrażone) powstają pod wpływem działania wysokiej temperatury i dużego ciśnienia na skały już istniejące. W efekcie następuje zmiana składu chemicznego i mineralnego skały. Przeobrażenie skał następuje zazwyczaj głęboko we wnętrzu Ziemi, gdyż tam występuje odpowiednie ciśnienie i temperatura. Wyróżniamy trzy rodzaje metamorfizmu:
metamorfizm kontaktowy - występuje, gdy przeobrażeniu podlegają skały położone w pobliżu ogniska magmowego. Głównym czynnikiem przeobrażającym jest w tym wypadku wysoka temperatura.
metamorfizm dynamiczny - występuje, gdy przeobrażenie następuje pod wpływem ruchów skorupy ziemskiej. Głównym czynnikiem przeobrażającym jest duże ciśnienie.
metamorfizm regionalny - występuje, gdy przeobrażeniom podlegają rozległe partie skał, które dostały się pod wpływem ruchów skorupy ziemskiej w jej głębsze warstwy. W tym wypadku metamorfizm wywołany jest działaniem zarówno wysokiej temperatury, jak i dużego ciśnienia.
Przeobrażenie skał polega na częściowym nadtopieniu skał, ich przekrystalizowaniu oraz ściśnięciu i wydłużeniu poszczególnych kryształów. W efekcie większość skał metamorficznych posiada charakterystyczne, równoległe ułożenie cienkich warstw składników mineralnych.
Przykłady skał metamorficznych: marmur powstający z wapieni; gnejs, który jest efektem przeobrażenia granitu czy kwarcyty powstające z piaskowców. |