Skały osadowe
Skały osadowe, jak sama nazwa wskazuje powstają w wyniku procesów osadzania się, czyli sedymentacji. Podział tych skał zależy od rodzaju osadzających się produktów. Wyróżniamy:
Skały osadowe pochodzenia okruchowego powstają w wyniku sedymentacji produktów niszczenia skał już istniejących. Mają one postać luźnej lub zwięzłej zwietrzeliny. Skały te tworzą się w obniżeniach terenu (bardzo często na dnie zbiorników wodnych). Ciężar nadległych warstw skalnych oraz wody powoduje zagęszczenie i zmniejszenie uwodnienia osadu (kompakcja), a krążąca między luźnymi ziarnami zwietrzeliny woda sprzyja łączeniu ziaren spoiwem wapiennym, krzemionkowym lub żelazistym (cementacja). W ten sposób ze skały luźnej tworzy się skała zwięzła. Proces ten nazywamy diagenezą. Na przykład muł przekształca się w mułowiec, a piasek w piaskowiec itp.
Skały osadowe pochodzenia organicznego powstają z obumarłych szczątków roślinnych lub zwierzęcych. Zaliczamy do nich wapienie muszlowe, rafowe i numulitowe, kredę, dolomity, fosforyty, radiolaryty, węgiel kamienny i brunatny, ropę naftową, gaz ziemny itp.
Skały osadowe pochodzenia chemicznego powstają na dnie zbiorników wodnych w wyniku wytrącania się substancji z roztworu. Odbywa się to zazwyczaj w warunkach klimatu ciepłego i suchego. Najpospolitszymi skałami tego typu są sól kamienna i potasowa, gips, anhydryt rudy darniowe oraz wapienie oolitowe i dolomity