Kalendarz
Przez kalendarz należy rozumieć system określania daty oparty na cykl zmian pór roku i faz Księżyca. Ponieważ długości trwania tych cykli są niewspółmierne zaszła konieczność stworzenia dodatkowych reguł regulujących długość trwania tygodni, miesięcy i lat.
Tydzień wywodzi się od długości trwania jednej fazy Księżyca (29,5 dni : 4 ~ 7 dni)
Miesiąc to pełen cykl faz Księżyca (około 30 dni).
Rok to czas obiegu Ziemi dookoła Słońca (około 365 dni i 6 godzin).
Współcześnie stosowany kalendarz gregoriański wywodzi się z kalendarza juliańskiego wprowadzonego w 46r.p.n.e. przez Juliusza Cezara. Kalendarz ten opracował grecki uczony Sozigenes. Przyjął on, że rok zwrotnikowy trwa 365,25 dni. Ustalił zatem, że rok zwykły trwa 365 dni, a co cztery lata będzie następował rok przestępny trwający dobę dłużej. Rok podzielono na 12 miesięcy liczących po 30 lub 31 dni (te miesiące, których patronami byli bogowie miały po 31 dni). Po śmierci Juliusza Cezara i jego następcy Oktawiana Augusta zmieniono nazwy dwóch letnich miesięcy na ich imiona. Miesiące te liczyły po 30 dni, ale ponieważ uznano obu cesarzy za bogów, trzeba było wydłużyć te miesiące o 1 dzień. Dokonano tego poprzez zabranie dwóch dni lutemu, który liczy więc 28 lub 29 (w roku przestępnym) dni.
Kalendarz juliański jest dłuższy od roku zwrotnikowego (trwa on 365 dni 5 godzin 48 minut i 46 sekund) o około 11 minut, co powoduje różnicę jednej doby raz na 128 lat. Do XVI wieku różnica urosła do 10 dni i coraz większym problemem stawało się ustalanie terminów ruchomych świąt kościelnych (Wielkanocy - termin tego święta ustala się jako pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca).
W roku 1582 papież Grzegorz XIII wprowadził kalendarz gregoriański. Uchwalił, że po czwartku 4 października 1582 roku nastąpi piątek 15 października. W ten sposób zlikwidował różnicę dziesięciu dni wynikającą z niedokładności kalendarza juliańskiego. Następnie aby zlikwidować tą niedokładność wprowadzono zasadę, że lata podzielne przez sto (które w kalendarzu juliańskim są zawsze przestępne), będą przestępne tylko wówczas, gdy będą podzielne przez 400. W ten stosunkowo prosty sposób różnica jednej doby między rokiem zwrotnikowym a rokiem kalendarzowym powstaje raz na ponad 3000 lat. Wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego nie było łatwe. W wielu miejscach wybuchały bunty, gdyż ludzie uważali, że zabrano im 10 dni z życia. Wprowadzanie tego kalendarza odbywało się stopniowo w różnych krajach: w Polsce w roku 1586, w Anglii w 1752, w Rosji, Rumunii i Grecji dopiero w XX wieku. Kalendarz juliański obowiązuje do dziś w liturgii kościoła prawosławnego, stąd wierni tego kościoła obchodzą większość świąt 13 dni później niż wyznawcy innych religii chrześcijańskich.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |