Sadzenie i ochrona żywopłotu
Tradycyjną i nadal najlepszą porą sadzenia żywopłotu jest połowa jesieni, kiedy rośliny stracą już liście, lub wczesna wiosna, zanim jeszcze wypuszczą pąki. Połowa jesieni to okres najlepszy, zwłaszcza na glebach lekkich. Porę sadzenia zawsze uzależniamy od lokalnego klimatu i warunków glebowych. Powinniśmy także brać pod uwagę pogodę panującą latem. Po bardzo suchym lecie wstrzymujemy się z sadzeniem, aż gleba zwilgotnieje po deszczach. Wiosenne sadzenie bezpieczniejsze jest w regionach, w których młode rośliny byłyby narażone zimą na wymarznięcie. Jeżeli żywopłot sadzi-my na glebie gliniastej, warto przekopać ją jesienią i pozostawić na zimę w ostrej skibie, aby poprawić jej strukturę. Do wiosny ziemia zdąży odpowiednio osiąść.
Pora sadzenia uzależniona jest także od tego, w jakiej postaci kupujemy rośliny. Jeżeli są to rośliny z nagimi korzeniami (czyli z odsłoniętym systemem korzeniowym), to sadzimy je bezzwłocznie, a jeśli były uprawiane w pojemnikach (rośliny kontenerowe) - praktycznie przez cały rok (za wyjątkiem okresu, kiedy gleba jest zamarznięta). Praktyka pokazuje jednak, że nawet takie rośliny rozwijają się lepiej posadzone jesienią lub wiosną. Skoro tak, to może nie warto płacić więcej za rośliny kontenerowe?
Jeżeli chcemy, by nasz żywopłot na pewnym odcinku zakręcał pod kątem prostym, warto skorzystać z zasady trójkąta egipskiego. Dokładność wyliczeń ma szczególne znaczenie, kiedy sadzimy żywopłot, który jednocześnie wytycza granice naszego ogrodu.
W takich sytuacjach kwestię posadzenia żywopłotu zawsze omawiamy najpierw z sąsiadami, aby upewnić się, że jego forma w pełni im odpowiada.
Ochrona młodego żywopłotu
W wypadku roślin żywopłotowych palikowanie nie jest konieczne. W szczególnie wietrznych miejscach należy jednak zabezpieczyć rośliny przed wiatrem tymczasową osłoną umieszczoną po stronie nawietrznej. Osłona taka powinna być przynajmniej o 30 cm wyższa od najwyższej rośliny i oddalona od żywopłotu o 60 cm. Możemy ją zdemontować po roku, kiedy rośliny dobrze się ukorzenią.
Sadzenie żywopłotu
1 Na początku wyznaczamy linię rowu, w którym sadzić będziemy rośliny. Wykop powinien mieć szerokość 30-60 cm (mniej więcej tyle, ile planowana, docelowa szerokość żywopłotu).
2 Ostrym szpadlem zdejmujemy darń i składujemy ją na foli po jednej stronie rowu. Możemy ją później przenieść do kompostownika lub zakopać na dnie wykopu. Warto mieć pod ręką pilnik, by co jakiś czas ostrzyć koniec szpadla. W przypadku długich odcinków praktyczni ej sza okaże się oczywiście mechaniczna wycinarka darni.
3 Rośliny żywopłotowe przez wiele lat rosną blisko siebie, zatem odpowiednie przygotowanie podłoża ma decydujące znaczenie. Wykopujemy glebę na głębokość szpadla i składujemy ją po drugiej stronie wykopu, usuwając przy okazji wszystkie kamienie, chwasty i korzenie. Dno rowu przekopujemy widłami i wzbogacamy nawozem organicznym. Materiał organiczny dodajemy także do ziemi złożonej obok.
4 Przed posadzeniem roślin kruszymy widłami glebę w wykopie i wyrównujemy ją grabiami. Sadząc rośliny w jednym rzędzie, przez środek rowu rozciągamy sznurek, a jeżeli w dwóch rzędach - rozciągamy dwa sznurki, sprawdzając, czy biegną równolegle względem siebie. Jeżeli sadzimy rośliny o gołych korzeniach, przed posadzeniem dobrze jest zamoczyć je na pół godziny w wodzie (w wiadrach lub w beczkach). Rośliny wysadzane z pojemników obficie podlewamy.
5 Ostrym sekatorem przycinamy uszkodzone korzenie.
6 Rozmieszczamy rośliny wzdłuż krawędzi wykopu. Miarką sprawdzamy, czy odstępy między nimi są odpowiednie.
7 Sadzimy rośliny na odpowiednią głębokość. W wypadku roślin o gołych korzeniach - na taką samą, na jakiej rosły w szkółce (wyraźnie dostrzeżemy różnicę w kolorze części nadziemnych i podziemnych rośliny), a rośliny kontenerowe - na głębokość pozwalającą przykryć całą bryłę korzeniową. W poprzek wykopu możemy ułożyć listwę, która pomoże nam określić, czy głębokość sadzenia jest odpowiednia (możemy wziąć niewielką poprawkę na osiadanie gleby).
8 Informacje na temat odległości, jaką należy zachować między sadzonymi roślinami, znajdziemy pewnie w instrukcji sadzenia dołączanej do zakupionych roślin. Odstępy między roślinami wynoszą od około 30 do 60 cm. Rośliny sadzone w pojedynczym rzędzie dają w efekcie węższy, bardziej elegancki żywopłot, w dwóch rzędach - gęstszy i chętniej odwiedzany przez ptaki.
9 Jeżeli szerokość żywopłotu ma wy-nosić ponad 90 cm, rośliny sadzimy w dwóch rzędach w odległości 45 cm, zachowując około 90-centymetrowe odstępy między nimi. Rośliny w obu rzędach sadzimy w trójkąt, co ułatwia im wzrost i dostęp do światła. Na terenie, na którym istnieje zagrożenie po-wstania zastoisk wody, żywopłot sadzi-my w redlinach.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |