Zioła i warzywa - Karczoch
Karczoch jest rośliną wieloletnią, zazwyczaj jest uprawiany przez 3-4 lata. Jesienią zasycha jego nadziemna część, a w glebie pozostają karpy, z których na wiosnę wyrasta pęd.
Roślina ma wysokie wymagania glebowe -- najlepiej rośnie na ziemiach głęboko uprawianych o wysokiej zawartości próchnicy i substancji odżywczych. Powinien być uprawiany w miejscu osłoniętym przed wiatrem i nasłonecznionym, ciepłym. Jest rośliną mało odporną na mróz i zaleca się okrywanie przed zimą.
Karczochy sadzi się w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem.
Nie należy uprawiać karczocha po fasoli, ani wcześniej niż po 4 latach po sobie samym lub po kardzie.
Ponieważ jest uprawiany w dużej rozstawie, można wysiać na plantacji sródplon (ogórek, rzodkiewkę, sałaty).
Przed sadzeniem do gruntu, glebę należy nawieźć obornikiem w dawce 50 kg/10 m2.
Na wiosnę każdego roku plantację nawozimy stosując: 200 g nawozu azotowego, 300 g fosforowego i 300 g potasowego.
W okresie wegetacji można zastosować kilkakrotne nawożenie azotowe w dawce 50 g/ 10 m2, najlepiej w formie 0,4% roztworu.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Karczochy rozmnaża się z rozsady lub z odrostów korzeniowych, otrzymanych na przykład od zaprzyjaźnionego działkowca.
Roślinę sieje się w lutym-marcu, wkładając po 2-3 nasiona do doniczki, które ustawia się w ciepłym i nasłonecznionym pomieszczeniu. Po wzejściu pozostawiamy jedną, najbardziej dorodną, roślinę.
Sadzonki, po zahartowaniu, można sadzić do gruntu w drugiej połowie maja, w rozstawie 100x100 cm i nieco głębiej niż rosły w doniczce. Przed sadzeniem można przygotować dołki głębokości 30 cm i wypełnić je kompostem lub rozłożonym obornikiem. W takim wypadku nie jest potrzebne dodatkowe nawożenie obornikiem. Po wysadzeniu roślinę obficie podlewamy.
Jeśli mamy dostęp do już rosnących karczochów, można rozmnożyć je korzystając z odrostów korzeniowych rozwijających się pod ziemią przy roślinie matecznej. Odrosty odcina się w marcu-kwietniu, najlepiej jest wybierać te najdorodniejsze i mające korzonki. Przy karpie nie powinno się odcinać wszystkich odrostów, kilka pozostawiamy, aby rozwinęły się z nich na wiosnę pędy. Pojedyncze odrosty sadzimy do doniczek i podlewamy. Do gruntu można je sadzić w takim samym terminie i warunkach jak rozsadę.
Rośliny, szczególnie gdy są jeszcze młode, powinny być odchwaszczane, a ziemia wokół nich spulchniana. Karczoch ma duże zapotrzebowanie na wodę i zwłaszcza podczas suchszych okresów podlewamy plantację.
Aby uzyskać dorodne pąki, na pojedynczej roślinie nie powinno ich być więcej niż 6-8, pozostałe obrywamy.
Dojrzałe do zbioru pąki mają około 7-10 cm średnicy. Zbiera się je od lipca do końca września, w miarę dorastania. Pąki obcinamy 2-3 cm poniżej dna kwiatowego. Można je przechowywać w chłodnym miejscu przez około miesiąc.
Przed nadejściem mrozów obcinamy nadziemną część rośliny, a plantację powinno się okryć słomą lub gałęziami drzew iglastych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |