Zioła i warzywa - Cykoria
Cykoria udaje się na każdej glebie oprócz piaszczystych lub gliniastych i ciężkich. Najlepiej plonuje na głęboko uprawianych i zasobnych w składniki pokarmowe glinach-piaszczystych i piaskach-gliniastych. Warunki glebowe na ziemiach zbyt lekkich lub ciężkich poprawi nawiezienie kompostem albo niskim torfem.
Roślina jest wrażliwa na świeży obornik, należy ją uprawiać w drugim roku po nawożeniu obornikiem. Nie ma wysokich wymagań temperaturowych, jest odporna na wiosenne i jesienne chłody.
Cykorię sałatową można uprawiać po każdym warzywie zwalniającym zagon od początków czerwca oprócz sałat i endywi. Cykorii nie należy uprawiać po sobie.
Przed siewem glebę należy nawieźć stosując: 120 g nawozu azotowego, 200 g fosforowego i 200 g potasowego.
Około 8 tygodni po wykiełkowaniu przeprowadzamy nawożenie pogłówne azotem, stosując 80 g nawozu.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Roślinę wysiewa się do gruntu w pierwszej połowie czerwca, zbyt wcześnie wysiana tworzy pęd kwiatostanowy. Poszczególne rzędy powinny znajdować się w odległości 30 cm, na 1 m2 sieje się 0,5-0,8 grama nasion.
Po wschodach siewki przerywamy, aby między poszczególnymi roślinami była zachowana odległość 7-9 cm.
Ziemię regularnie spulchniamy, szczególnie po deszczach, oraz odchwaszczamy. Przy przedłużających się okresach bezdeszczowych, plantację podlewamy.
Rośliny można zbierać w październiku-listopadzie, po 5-6 miesiącach od siewu. Wykopujemy je szerokozębnymi widłami, uważając, aby nie zranić korzeni. Wszystkie uszkodzone przeznaczamy na kompost, ponieważ podczas przechowywania będą gniły i zarażały pozostałe rośliny.
Po zbiorze odcina się liście 2-3 cm nad główką korzenia, można je przeznaczyć na kompost, albo jako karmę dla zwierzą. Liście będące plonem właściwym uzyska się dopiero podczas pędzenia. Do jego rozpoczęcia korzenie można przechowywać zadołowane w piasku i umieszczone w chłodnym pomieszczeniu.
Pędzenie rozpoczynamy 4 tygodnie przed planowanym terminem zbioru, może ono zostać przeprowadzone bezpośrednio po zbiorze lub w zimie. Zabieg wykonuje się w nie oświetlonym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 10-20°C. Korzenie umieszczamy ściśle jeden obok drugiego, w skrzyniach wypełnionych piaskiem lub ziemią. Następnie przysypujemy je ziemią na wysokość 20 cm i obficie podlewamy. Nie zaleca się przykrywania piaskiem, ponieważ jego ostre ziarna będą ranić wyrastające liście.
Podczas pędzenia glebę utrzymuje się w odpowiedniej wilgotności, w razie potrzeby podlewa.
Główki liściowe są gotowe do zbioru gdy mają 15-20 cm długości. Rośliny wyjmuje się z gleby i obrywa liście nie tworzące rozety. Aby rozety nie rozsypały się, obcinamy je wraz z 2-3 cm korzenia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |