Zioła i warzywa - Endywia
Cykoria endywia jest spokrewniona z cykorią sałatową, ale nie tworzy główek, lecz szerokie rozetki liściowe.
Jest mniej wymagająca od sałaty głowiastej, ale gleby podmokłe i ciężkie lub piaszczyste i zakwaszone nie nadają się do uprawy endywii. Najlepiej rośnie przy 12°C, znosi lekkie wiosenne przymrozki.
Powinna być uprawiana w drugim lub trzecim roku po oborniku.
Endywia uprawiana jest jako poplon po warzywach zwalniających stanowisko w lipcu (groszek zielony, rzodkiewka, kalarepa, marchew) z wyłączeniem sałat i cykorii sałatowej.
Nie powinna być siana zbyt wczesnym latem, gdyż przy wydłużającym się dniu i wysokich temperaturach tworzy pęd nasienny bez rozety liściowej.
Przed siewem glebę należy zasilić stosując: 150 g nawozu azotowego, 200 g fosforowego i 350 g potasowego (w formie siarczanu). Nawożenie fosforem i potasem rozpoczyna się już podczas uprawy przedplonu, odpowiednio podwyższając przewidziane dla niego dawki nawozów.
Pogłównie można dodatkowo zastosować 80 g nawozu azotowego.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Uprawiana jest z rozsady lub siewu bezpośrednio do gruntu. Przy uprawie z rozsady nasiona wysiewamy na rozsadniku w połowie czerwca -- na początku lipca. Przy zbyt wczesnym siewie cykoria wybija w pędy nasienne. Produkcja rozsady zajmuje 4-5 tygodnie, rośliny można wysadzić gdy mają 4-5 liści właściwych. Siewki sadzimy na tej samej głębokości, na której rosły na rozsadniku, w rozstawie 30x40 cm i podlewamy.
Endywię można siać bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie czerwca, w rzędy co 30 cm. Po wykiełkowaniu rośliny przerywamy pozostawiając między nimi 30 cm.
Można także uprawiać endywię jesienią w tunelach foliowych, szklarniach lub inspektach. W miejscach pozbawionych ogrzewania gotową rozsadę sadzimy od połowy sierpnia do początków września, a w pomieszczeniach ogrzewanych do połowy września.
Glebę trzeba regularnie odchwaszczać oraz spulchniać, szczególnie po deszczu lub podlewaniu. Nie można dopuścić do przeschnięcia lub zaskorupienia się ziemi. Podczas suchszych okresów oraz w czasie intensywnego wzrostu liści, roślinę podlewamy dawką 15 l/1 m2, jednak należy uważać, aby nie dopuścić do gnicia liści.
Uprawy w szklarniach, tunelach foliowych powinny być regularnie wietrzone.
Od sadzenia rośliny do zbiorów mija około 12 tygodni. Na 2 tygodnie przed zbiorem, gdy liście są już wystarczająco duże, rozpoczynamy bielenie liści. Zabieg polega na związaniu końcówek liści, tak, aby zakryły one wewnętrzną część rozety. Aby obniżyć groźbę gnicia liści wewnętrznych, zabieg przeprowadza się w suchy i słoneczny dzień. Bielenie trwa około 12-15 dni, jeśli podczas jego przeprowadzania rośliny wymagają podlania -- należy to zrobić tak, aby nie zamoczyć liści. Liście niewybielone, zielone, są gorzkie i przez to niejadalne.
Endywię zbieramy przed nadejściem mrozów, wyjmując ją razem z bryłką gleby i sadzimy w skrzyniach wypełnionych wilgotnym piaskiem, po czym przenosimy do pomieszczenia, w którym utrzymuje się temperatura kilka stopni powyżej zera. Roślina dobrze znosi przesadzanie i można ją trzymać tak zadołowaną aż do lutego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |