Zioła i warzywa - Pietruszka
Najwyższe plony pietruszki można uzyskać na glebach niezbyt ciężkich, zasobnych w próchnicę i głęboko uprawianych. Na glebach ciężkich, płytko uprawianych, o pH poniżej 5,5 lub zbyt suchych -- otrzymane korzenie będą zniekształcone, rozwidlone, a plony niskie.
Pietruszkę uprawia się w drugim roku po oborniku. Gleba przeznaczona na jej uprawę powinna zostać jesienią głęboko przekopana. Roślina dobrze znosi przesadzanie.
Dobrą rośliną, po której można uprawiać pietruszkę korzeniową jest: bób, groch, fasola, warzywa kapustne, buraki, ogórek, pomidor, szpinak, sałaty. Nie powinno się uprawiać na miejscu, gdzie rosły warzywa korzeniowe, cebula zwyczajna.
Przed siewem glebę powinno się nawieźć stosując:150 g nawozu azotowego, 200 g fosforowego i 200 g potasowego. Gdy rośliny osiągną wysokość 5-7 cm przeprowadzamy nawożenie pogłówne nawozem azotowym w dawce 150 g.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Odmiany wczesne można wysiać do gruntu późną jesienią (w listopadzie) lub wczesną wiosną (koniec marca -- początek kwietnia). Na 1 m2 siejemy około 0,5 g nasion, nie głębiej niż na 1 cm. Ponieważ są one bardzo drobne, dla ułatwienia można je przed siewem pomieszać z piaskiem. Poszczególne rzędy powinny znajdować się w odległości 30 cm lub 20 cm przy uprawie na zbiór pęczkowy.
Ponieważ roślina późno kiełkuje, do wcześniejszego wyznaczenia rzędów można wysiać pietruszkę pomieszaną z nasionami roślin wcześnie kiełkujących (rzodkiewka, sałaty).
Po 3 tygodniach, gdy pietruszki wykiełkuje, rośliny przerywamy pozostawiając między nimi odległość 3-4 cm. Gdy siewki wykształcą 4 liście właściwe plantację przerywamy po raz drugi, po tym zabiegu odległość między roślinami w rzędzie powinna wynosić 7-9 cm.
Pietruszka jest rośliną wrażliwą na zachwaszczenie. Pole należy regularnie oczyszczać z chwastów, szczególnie podczas wschodów pietruszki oraz spulchniać ziemię.
Jeśli pietruszkę wysialiśmy wraz z rośliną szybko wschodzącą, gdy pokaże się roślina wskazująca rzędy, rozpoczynamy spulchnianie ziemi między rzędami.
Podczas suchych okresów, szczególnie w lipcu i sierpniu, plantację podlewamy wysokimi dawkami -- od 20 do 80 litrów -- ale dość rzadko. Podlewanie można połączyć z nawożeniem pogłównym.
Odmiany wczesne można zbierać we wrześniu. Odmiany późniejsze gotowe są do zbioru w listopadzie. Roślinę można nieco przetrzymać w gruncie gdyż okresowe przymrozki nie wpływają negatywnie na korzeń.
Po zbiorach obcinamy nać i sortujemy korzenie. Odmiany do przechowywania można zadołować w piasku, w chłodnym i suchym miejscu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |