Zioła i warzywa - Marchew
Marchew najlepiej się udaje na glebach dość lekkich, przepuszczalnych, o dobrych stosunkach wodno-powietrznych. Najlepsze są zasobne w próchnicę ziemie piaszczysto-gliniaste lub gliniasto-piaszczyste.
Odmiany wczesne wymagają miejsc słonecznych i ciepłych.
Na ziemiach zbyt ciężkich, zaskorupiających się, o podwyższonym poziomie wody gruntowej, kamienistych -- korzenie marchwi będą się rozdwajać i zniekształcać. Rozwidlenie korzeni może być też spowodowane uprawą bezpośrednio po nawożeniu obornikiem lub być objawem porażenia przez mątwiki.
Marchew powinno się uprawiać w drugim lub trzecim roku po oborniku.
Gleby nie należy wapnować bezpośrednio przed uprawą marchwi.
Dobrą rośliną, po której można uprawiać marchew jest: groch, fasola, bób, warzywa kapustne, ogórek, pomidor, rzodkiew, szpinak, cebula zwyczajna.
Marchew można uprawiać współrzędowo razem z rzodkiewka.
Nie powinno się jej siać po sobie, a także: selerze naciowym lub korzeniowym, pietruszce naciowej lub korzeniowej, skorzonerze.
Po wczesnej marchwi można uprawiać jako poplon: kalafiora, kalarepę, sałaty.
Marchew wrażliwa jest na brak azotu.
Przed siewem glebę powinno się nawieźć stosując: 150 g nawozu azotowego, 200 g fosforowego i 200 g potasowego (w formie siarczanu).
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Marchew uprawia się siejąc bezpośrednio do do gruntu.
Nasiona odmian wczesnych wysiewa się na początku kwietnia, a odmian późnych na początku czerwca. Siejemy w rzędy odległe o 20 cm, na głębokość 2-3 cm. Na 1 m2 nie powinno zużyć się więcej niż 0,5 g nasion. Ponieważ są one bardzo drobne, dla ułatwienia można je przed siewem pomieszać z piaskiem.
Oby przyspieszyć rozwój roślin można przykryć obsiane pole folią, którą zdejmujemy po wzejściu rośliny. Gdy siewkom wyrosną 2-3 liście właściwe, plantację przerywamy, tak aby poszczególne rośliny w rzędzie znajdowały się co 3 cm.
Na glebach lżejszych możliwy jest też siew zimowy, pod koniec listopada lub na początku grudnia. W takim terminie należy siać jedynie nasiona o wysokiej wartości siewnej.
Plantację regularnie odchwaszczamy, szczególnie ważne jest to podczas wschodów marchewki -- od siewu do wschodów mija około 4 tygodni i zaniedbana plantacja może zostać szybko zachwaszczona.
Podczas wzrostu korzeni roślinę podlewamy. Także podczas suchszych okresów nie powinno się dopuścić do przesuszenia gleby, ponieważ duże wahania jej wilgotności mogą powodować rozdwajanie się korzeni.
Odmiany wczesne zbiera się w miarę dorastania.
Odmiany późne są gotowe do zbioru jesienią. Zbiory najpóźniej przeprowadza się przed przymrozkami, gdyż nawet lekko przemrożony korzeń zacznie gnić.
Po zbiorach obcinamy nać i sortujemy korzenie. Odmiany do przechowywania można zadołować w piasku w chłodnym miejscu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |