Zioła i warzywa - Kapusta włoska
Jest z roślin kapustnych najbardziej odporna na mróz. Ma mniejsze wymagania wodne od kapusty białej.
Kapustę można uprawiać jako plon główny lub poplon.
Może być sadzona po wszelkich warzywach oprócz kapustnych i rzepowatych. Ze względu na możliwość wystąpienia kiły kapusty, na tym samym miejscu kapustę można uprawiać nie częściej niż co 4 lata.
Po kapuście można zastosować jako poplon: burak ćwikłowy, szpinak, sałaty.
Gdy kapusta uprawiana jest w pierwszym roku po oborniku to przed jej wysadzeniem należy zastosować 100 g saletrzaku, 100 g superfosfatu potrójnego, 100 g nawozu potasowego (dawka na 10m2).
Gdy kapustę uprawiamy w drugim lub trzecim roku po oborniku nawożenie dwukrotnie powiększamy.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Po kilkunastu dniach od sadzenia powinno się nawieźć każdą roślinę paroma gramami saletry potasowej (mała łyżeczka) rozpuszczonymi w wodzie (zalecane stężenie to około 0,5%).
Kapustę nawozi się 2-3 krotnie co trzy tygodnie, a odmiany późne 4-krotnie.
Glebę co pewien czas trzeba spulchnić (uważając na korzenie) oraz podlać, szczególnie po sadzeniu i w okresie wzrostu główek. Jednorazowa dawka wody to co najmniej 20 litrów/1m2.
Odchwaszczania wymagają jedynie rośliny młode, utworzona później zielona masa zacienia glebę utrudniając rozwój chwastów
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |