Zioła i warzywa - Soja
Najlepiej udaje się na glebach niezbyt ciężkich o dobrych stosunkach powietrznych-wodnych, zasobnych w składniki odżywcze. Wymaga stanowiska ciepłego i nasłonecznionego.
Na glebach bogatych w składniki odżywcze soję uprawia się w trzecim roku po nawożeniu obornikiem, na glebach lekkich, ubogich w próchnicę soję należy uprawiać w drugim roku po oborniku. Dodatkowo wiosną dobrze jest nawieźć ziemię kompostem.
Do gleby, na której nie uprawiano roślin motylkowatych dłużej niż cztery lata, należy wprowadzić sztucznie wyhodowane aktywne rasy bakterii brodawkowych (na przykład "Nitraginę"). Zabieg ten nazywa się szczepieniem.
Soję można uprawiać po dowolnym warzywie, nie zaleca się siewu po roślinach strączkowych.
Przed siewem glebę nawozimy stosując: 100 g nawozu azotowego, 200 g fosforowego i 200 potasowego (w formie siarczanu).
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Nasiona siejemy w drugiej połowie kwietnia -- na początku maja bezpośrednio do gruntu. Na 1 m2 wysiewa się około 15 g nasion w rozstawie 24x5 cm. Aby rośliny szybciej wykiełkowały zagon można przykryć folią, którą zdejmujemy po wschodach.
Plantację należy odchwaszczać, oraz przy utrzymujących się okresach bezdeszczowych podlewać.
Strąki są gotowe do zbioru gdy przybiorą żółto-brązowy kolor, nasiona będą żółte i twarde, a zawiązek pędu i korzenia (cienki, podłużny znaczek w dolnej części nasiona) zbrązowieje.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |