Zioła i warzywa - Bób
Bób wymaga gleb żyznych, dosyć ciężkich, gliniastych, wilgotnych, bogatych w próchnicę i nie zakwaszonych. Na glebach lżejszych, piaszczystych, może być uprawiany po nawiezieniu kompostem, dodatkowo należy zapewnić roślinie odpowiednio wysoką wilgotność podłoża.
Na glebach lżejszych, mniej zasobnych w próchnicę, bób powinien być uprawiany w pierwszym roku po oborniku. Na glebach żyznych można go uprawiać w latach późniejszych. Obornik stosujemy jesienią w dawce 30 kg/10 m2.
Do gleby, na której nie uprawiano roślin motylkowatych dłużej niż cztery lata, należy wprowadzić sztucznie wyhodowane aktywne rasy bakterii brodawkowych (na przykład ?Nitraginę?). Zabieg ten nazywa się szczepieniem.
Roślina nie ma wysokich wymagań cieplnych. Kiełkuje już w temperaturze 3°C, młode siewki wytrzymują okresowe przymrozki do -5°C.
Bób można uprawiać po dowolnym warzywie, nie zaleca się siewu po roślinach strączkowych. Udaje się jako śródplon (na przykład wysiany między ziemniakami).
rzed siewem glebę należy nawieźć stosując: 200 g nawozu azotowego, 400 g fosforowego i 400 g potasowego (w formie siarczanu).
Miesiąc po wschodach roślinę zasila się pogłównie stosując 50 g nawozu azotowego. Zabieg powtarzamy po zawiązaniu strąków.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Roślinę uprawiamy z rozsady lub siejąc bezpośrednio do gruntu. Optymalnym terminem siewu jest druga połowa marca-początek kwietnia. Przy zbyt późnym siewie roślina zawiąże strąki, ale nie zdążą one dorosnąć i plon nasion będzie obniżony.
W zależności od odmiany na 1 m2 siejemy 200-300 nasion przy rozstawie między rzędami 40 cm, na głębokość 4-6 cm. Bób wysiewa się gniazdowo, umieszczamy po 2-3 nasiona co 20 cm.
Uprawa z rozsady przyspieszy termin zbioru o około dwa tygodnie. Nasiona wysiewamy do skrzyneczek w rozstawie 5x5 cm i umieszczamy w inspekcie. Sadzić można na początku kwietnia, jednak uprzednio roślinę należy zahartować.
W okresach bezdeszczowych roślinę systematycznie podlewamy. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta od początku kwitnienia. Stałą wilgotność podłoża należy szczególnie zapewnić na glebach lżejszych, piaszczystych.
Po każdym podlewaniu oraz po deszczach glebę spulchniamy.
Na wierzchołku roślin lubią żerować mszyce. Aby zmniejszyć możliwość ich ataku, po zawiązaniu strąków wierzchołek rośliny obcinamy. Jeśli znajdziemy na nim mszyce -- wierzchołki zakopujemy lub palimy.
Od siewu do zbioru mija 100-120 dni.
Bób dojrzewa w lipcu-sierpniu. Strąki zbieramy gdy są one duże i dojrzałe, a nasiona oraz zawiązek pędu i korzenia (cienki, podłużny znaczek w dolnej części nasiona) są zielone. Zawiązek czarny świadczy o przejrzałych nasionach.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |