Zioła i warzywa - Fasola
Fasola nie udaje się na glebach wilgotnych, podmokłych. Wymaga wysokiej zawartości próchnicy. Kiełkuje dopiero powyżej 16°C, a do wzrostu potrzebuje temperatur powyżej 20°C. Łatwo wymarza podczas obniżonych temperatur.
Roślinę uprawia się w drugim roku po nawożeniu obornikiem. Na glebach mniej zasobnych przed siewem plantację można nawieźć kompostem. Jeśli prowadzimy uprawę wyłącznie na nasiona, wówczas fasolę siejemy w ostatnim (czwartym, piątym) roku po oborniku.
Do gleby, na której nie uprawiano roślin motylkowatych dłużej niż cztery lata, należy wprowadzić sztucznie wyhodowane aktywne rasy bakterii brodawkowych (na przykład "Nitraginę"). Zabieg ten nazywa się szczepieniem.
Fasolę można uprawiać po dowolnym warzywie, ale nie zaleca się siewu po warzywach korzeniowych. Może być uprawiana po roślinach motylkowych oraz po sobie.
Jako poplon fasolę sieje się po sałatach, szpinaku, wczesnych kapustach. Można ją też uprawiać wspólnie z ogórkiem, ziemniakiem, rabarbarem lub szparagiem.
Przed siewem glebę można nawieźć stosując: 50 g nawozu azotowego, 300 g fosforowego, 400 g potasowego. Nawóz azotowy dajemy przed siewem, pozostałe nawozy można podzielić na 2-3 dawki i roślinę zasilać także pogłównie.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Fasolę sieje się bezpośrednio do gruntu. Ponieważ roślina wymaga wysokich temperatur podczas kiełkowania, nie należy siać wcześniej niż w połowie maja. Aby zapewnić sobie dostęp do świeżej fasoli przez dłuższy czas, można wysiać roślinę na kilku zagonach w odstępach dwutygodniowych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę długość okresu wegetacji poszczególnych odmian.
Odmiany znacznie różnią się rodzajem siewu.
Gdy decydujemy się na uprawę odmian tycznych, przed siewem w ziemię wbijamy podpórki. Tyczki powinny mieć wysokość 3 m, umieszcza się je zagłębione na 0,5 m w glebie. Tyczki umieszczamy w rzędach oddalonych o 80 cm, w rzędzie zachowujemy odległość 60 cm między poszczególnymi podporami. Wokół każdej z tyczek siejemy po kilka nasion na głębokość 5 cm. Na 1 m2 potrzebnych jest 10-20 g nasion.
Odmiany karłowe uprawiamy w rzędach co 40 cm, w rzędzie między poszczególnymi roślinami zachowujemy odległość 3 cm. W przeciwieństwie do odmian tycznych, nasiona wysiawamy pojedyńczo.
Gdy plantację odchwaszczamy lub spulchniamy należy uważać aby nie uszkodzić korzeni fasoli.
Podczas wschodów oraz od początku kwitnienia do zawiązania strąków należy zapewnić roślinie odpowiednio wysoką wilgotność. Podlewamy w dawce 20 litrów/1 m2.
Co pewien czas trzeba kontrolować czy odmiany tyczne nie odczepiły się od podpórek, a jeśli to nastąpiło ponownie je mocujemy.
Strąki fasoli szparagowej zbiera się gdy są one wyrośnięte, a nasiona dorastają do wielkości ziarna pszenicy. Strąków nie powinno się zbierać zbyt późno, gdyż przerastają włóknem. Szybkość ich dojrzewania zależy od utrzymującej się pogody i temperatury, zbiór powtarzamy co kilka dni. U odmian tycznych najpierw dojrzewają strąki z dolnej części rośliny, później z górnych.
Strąki fasoli uprawianej na nasiona, zbiera się gdy liście są żółte i zaczynają opadać. Po zbiorze strąki można dodatkowo dosuszyć w ciepłym, przewiewnym miejscu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |