Zioła i warzywa - Balsamka ogórkowata
Balsamka ogórkowata (Momordica charantia L.) znana jest również pod nazwami: Przepękla ogórkowata, Karela, gorzki melon. Balsamka jest rośliną jednoroczną o długiej, rozgałęzionej, owłosionej, płożącej lub pnącej się łodydze, zaopatrzonej w wąsy czepne. Dochodzi do 3m długości. Jest rośliną jednopienną, każda roślina posiada oddzielne żółte kwiaty męskie i żeńskie, które pojawiają się po około około dwóch miesiącach od wysiewu. Są stosunkowo duże, pachnące, krótko potem walcowate, brodawkowate owoce podobne do ogórka, początkowo zielone, później przebarwiające się na żółto. Owoce przyjemnie pachną i dochodzą do 20 cm długości, są bogate w wapń, żelazo, miedź, fosfor i potas. Skórka jest delikatna i jadalna. Nasiona umieszczone są w czerwonej, jadalnej osnówce, która jest bardzo słodka.
Zastosowanie
Wszystkie części nadziemne rośliny mają wartość użytkową, jako warzywo i roślina lecznicza. Młode owoce, o długości ok. 10 cm wraz z liśćmi są wartościową przyprawą do dań mięsnych, warzywnych i sałatek. Spożywane na surowo mają gorzkawy smak dlatego należy pozostawić je w solankowej zalewie na kilka godzin i zagotować, następnie spożywać bezpośrednio lub podsmażyć w plastrach i podawać jako dodatek do mięs.
Owoce najczęściej spożywane gdy są zielone, lub jak zaczynają żółknąć, wtedy miąższ jest bladozielony, zwarty, soczysty i wodnisty o teksturze podobnej do ogórka. Natomiast kwiaty, młode pędy i liście po ugotowaniu są smaczną, pikantną jarzyną. Wysuszone liście używane do przyrządzania wywarów i nalewek.
Ze względu na duże kwiaty i piękne owoce może być również rośliną ozdobną.
Uprawa
Nasiona wysiewać w końcu kwietnia, na początku maja do doniczek o średnicy 7-8 cm, w pomieszczeniach o temp. 22-24 st. C. Rozsadę w fazie 4-5 liści wysadzać do gruntu w drugiej połowie maja w rozstawie 100 x 60-80 cm, prowadzić przy podporach. Uprawiać w miejscu nasłonecznionym, osłoniętym. Toleruje szeroki zakres gleb, podłoże musi być dobrze nawiezione. W naszych warunkach klimatycznych najpewniejsze zbiory będą z tych uprawianych pod osłonami. Balsamka potrzebuje dużych ilości wody i wilgotne powietrze, nie lubi przesuszenia.
Właściwości lecznicze
Badania wykazały, że owoce balsamki regulują poziom cukru we krwi, ponieważ zawierają związek podobny do insuliny, a także obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów, hamują rozwój nowotworów (chłoniaków), podnoszą odporność na infekcje wirusowe, wykazują aktywność przeciwbakteryjną oraz oczyszczają organizm z trujących substancji. Sok z liści jest używany w leczeniu alkoholizmu. Stosowany przy zatruciu alkoholem, a także skuteczny w leczeniu wątroby uszkodzonej przez alkohol. Pasta z nasion stosowana jest na ropnie skóry i kurzajki.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |