Zioła i warzywa - Kapusta czerwona
Podobnie jak kapusta biała, ale wymaga stanowisk bogatszych i większego nawożenia, pH gleby 6,0-7,5.
Kapustę można uprawiać jako plon główny lub poplon.
Może być sadzona po wszelkich warzywach oprócz kapustnych i rzepowatych. Ze względu na możliwość wystąpienia kiły kapusty, na tym samym miejscu kapustę można uprawiać nie częściej niż co 4 lata.
Po kapuście można zastosować jako poplon: burak ćwikłowy, szpinak, sałaty.
Gdy kapusta uprawiana jest w pierwszym roku po oborniku (zastosowanym jesienią) to przed jej wysadzeniem należy zastosować 100 g saletrzaku, 100 g superfosfatu potrójnego, 140 g nawozu potasowego (dawka na 10m2). Nawożenie potasowe jest nieco wyższe w porównaniu z kapustą białą, ponieważ ma ono znaczenie przy wybarwianiu się kapusty czerwonej.
Gdy kapustę uprawiamy w drugim lub trzecim roku po oborniku nawożenie należy dwukrotnie zwiększyć.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Rozsadę przygotowuje się podobnie jak w przypadku kapusta biała. Wczesne odmiany sieje się w połowie lutego, a admiany średniopóźne i późne siejemy pod koniec kwietnia.
Sadzić w rozstawie 50x40 cm.
Kapustę zbieramy gdy głowy osiągną wielkość charakterystyczną dla swej odmniany. Zbyt długo niezbierane wczesne odmiany kapusty (przetrzymane w ziemi) mają tendencję do pękania.
Odmiany późne zbiera się w październiku-listopadzie, przed nadejściem mrozów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |