Zioła i warzywa - Ogórek
Wymaga obojętnego pH gleby, nie należy jednak przeprowadzać wapnowania bezpośrednio przed jego siewem, najlepiej wykonać je na wiosnę. Na glebach ciężkich, mokrych i nieprzewiewnych ogórek nie udaje się.
Roślina ma wysokie wymagania cieplne, poniżej 2°C ginie, a do kiełkowania potrzebuje temperatur przekraczających 12°C. Optymalna temperatura do rozwoju to około 25 °C. Ogórek należy uprawiać w miejscu słonecznych, osłoniętym od wiatru. Aby go ochronić przed wiatrem można współrzędowo uprawiać sałatę, kalarepę.
Ogórek uprawia się w pierwszym roku po oborniku.
Przedplonem dla ogórka może być bób, fasola, cebula zwyczajna, szpinak, burak cukrowy, rzodkiewka, rzodkiew, rzepa.
Ogórków nie należy uprawiać na tym samym miejscu częściej niż co 4 lata.
Ma wysokie zapotrzebowanie na fosfor.
Przed wysianiem glebę należy zasilić nawozem azotowym, fosforowym i potasowym w dawce po 300 g nawozów. Jako sól potasu należy używać siarczanu gdyż ogórek nie toleruje chlorków.
Przeazotowanie źle działa na ogórki kwaszone (są miękkie).
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Ogórek można siać bezpośrednio do gruntu lub uprawiać z rozsady, której przygotowanie zajmuje około 3 tygodni. Przy siewie bezpośrednio do gruntu należy pamiętać o nietolerancji ogórka na niską temperaturę -- przy wschodach potrzebuje temperaturę co najmniej 12°C.
Uprawa z rozsady jest o tyle korzystna, że można roślinie zapewnić optymalną temperaturę przy wschodach (około 25°C). Gdy młode siewki mają jedną parę liści wysadza się je do gruntu (ale nie wcześniej niż pod koniec maja) w rozstawie 30x60 cm.
Jeśli nasiona siejemy bezpośrednio do gruntu, należy zrobić to w takim terminie, aby nie narazić roślin na przymrozki. Można przyjąć, że siew nie powinien odbyć się wcześniej niż w drugiej połowie maja.
Dodatkową formą zapewnienia rosnącym ogórkom odpowiednich warunków jest uprawianie ich na podwyższonych zagonach. W tym celu na całej długości zagonu przewidzianego do ich uprawy kopiemy rów szerokości 50 cm i głębokości około 15 cm. Rów wypełniamy obornikiem i przykrywamy wykopaną glebą. Wał powinien wystawać około 15-20 cm ponad powierzchnię gruntu.
Ponieważ i tak należy liczyć się z tym, że część roślin nie wzejdzie lub zginie można zastosować dwa sposoby na zapewnienie odpowiedniej obsady -- siew gniazdowy lub rzędowy.
siew gniazdowy
nasiona wysiewamy co 30 cm, wkładając po kilka nasion. Dwa rzędy powinny znajdować się w odstępach 60 cm, potem przerwa 120 cm i dwa następne rzędy po 60 cm. Po siewie glebę podlewamy, wskazane jest dodatkowo przykryć ją folią -- zapewnia to nieco wyższą temperaturę niż w miejscu nie przykrytym.
Po utworzeniu pierwszej pary liści rośliny przerywamy, tak aby na długości metra pozostało 5-7 siewek. W miejscach gdzie ogórki wzeszły nieregularnie obsadę można uzupełnić usuniętymi siewkami.
siew rzędowy
nasiona sieje się gęściej niż przy siewie gniazdowym -- co 5 cm. Podobnie jak przy siewie gniazdowym dwa rzędy powinny znajdować się w odstępach 60 cm, potem przerwa 120 cm i dwa następne rzędy po 60 cm. Po siewie glebę podlewamy, wskazane jest przykrycie jej folią.
Po utworzeniu pierwszej pary liści rośliny przerywamy, tak aby na długości metra pozostało 5-7 siewek.
Ponieważ ogórki rozrosną się dopiero w lipcu, na zagonie można równolegle z nimi uprawiać na przykład sałatę, kalarepę, którą wysiewa się około 3-4 tygodnie wcześniej przed uprawą ogórka. Oprócz dodatkowego plonu, uprawa taka osłoni młode siewki ogórka przed wiatrem. Rzędy powinny znajdować się w odległości około 25 cm od późniejszej uprawy ogórków.
W okresie wzrastania ogórków glebę należy systematycznie odchwaszczać.
W momencie wytworzenia przez roślinę dwóch par liści zasilamy je nawozem azotowym i fosforowym w dawce około 5-7 g każdego z nawozów na jedną roślinę.
Dorastający ogórek wymaga gleby o odpowiednio wysokiej wilgotności -- należy go regularnie podlewać, jednak nie powinno się tego robić w okresie chłodów. Najbezpieczniej jest podlewać od lipca aż do końca zbiorów.
Po rozpoczęciu kwitnienia plantację nawozimy po raz drugi stosując nawozy fosforowe i potasowe w dawce po 5-7 g na roślinę.
Ostatnie nawożenie należy powtórzyć po pierwszym zbiorze ogórków.
Zbiory owoców rozpoczynają się w drugiej połowie lipca, główne plonowanie przypada na sierpień. Częstotliwość zbierania ogórków zależy od ich późniejszego przeznaczenia -- ogórki konserwowe (małe) zbiera się codziennie, ogórki przeznaczone na marynatę i do kwaszenia -- co kilka dni, a ogórki przeznaczone na sałatkę co 4-5 dni.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |