Zioła i warzywa - Szalotka
Udaje się na glebach żyznych, o dobrych stosunkach wodno-powietrznych. Gleby ciężkie i podmokłe nie nadają się do upraw cebuli.
Szalotkę powinno się uprawiać w drugim roku po oborniku.
Roślina wytrzymuje okresowe obniżenie temperatury do -10°C.
Przed uprawą cebuli glebę należy nawieźć stosując: 300 g nawozu azotowego, 400 g nawozu fosforowego i 500 g nawozu potasowego (nie w postaci chlorków, gdyż cebula wrażliwa jest na ten pierwiastek).
Jeśli cebula rośnie powolnie a szczypior ma kolor jasno-zielony plantację można zasilić nawozem azotowym stosując dawkę 500 g. Nie należy tego jednak robić później niż pod koniec czerwca, ponieważ spowalnia to dojrzewanie cebuli oraz obniża okres, w którym cebule można przechowywać.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Szalotka nie tworzy jednej dużej cebuli lecz skupisko niewielkich cebulek. Do rozmnażania używa się pojedynczych cebulek.
Wysadzamy je do gruntu w pierwszej połowie marca w rozstawie 30x10 cm, wierzchołek cebulki powinien zostać przykryty około 3 cm ziemi.
Plonem uzyskanym z uprawy szalotki mogą być nie tylko cebulki ale też szczypior. Gdy zależy nam tylko na cebulkach, zbiór rośliny przeprowadzamy gdy szczypior zacznie tracić zielony kolor, czyli w lipcu. Jeśli pragniemy użytkować cebulki oraz świeży szczypior, roślinę można zbierać sukcesywnie od maja do początków lipca.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |