Zioła i warzywa - Cebula
Cebula wymaga gleby żyznej, o dobrych stosunkach wodno-powietrznych. Gleby ciężkie i podmokłe oraz gleby piaszczyste nie nadają się do upraw.
Cebulę powinno się uprawiać w drugim roku po oborniku.
Dobrą rośliną, po której można uprawiać cebulę zwyczajną jest: fasola, groch, bób, sałaty, pomidor, rośliny kapustne, rzodkiew, marchew, pietruszka naciowa i korzeniowa, seler naciowy i korzeniowy.
Nie powinno uprawiać się po porze.
Przed uprawą cebuli glebę należy nawieźć stosując: 300 g nawozu azotowego, 400 g nawozu fosforowego i 500 g nawozu potasowego (nie w postaci chlorków, gdyż cebula wrażliwa jest na ten pierwiastek).
Jeśli cebula rośnie powolnie a szczypior ma kolor jasno-zielony plantację można zasilić nawozem azotowym stosując dawkę 500 g. Nie należy tego jednak robić później niż pod koniec czerwca, ponieważ spowalnia to dojrzewanie cebuli oraz obniża okres, w którym cebule można przechowywać.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Cebulę można uprawiać z siewu bezpośrednio do gruntu, z rozsady lub z dymki.
Uprawa z siewu bezpośrednio do gruntu
Cebula uprawiana z siewu ma najwyższe wymagania glebowe. Zaleca się siew wyłącznie na glebach o odpowiednich stosunkach powietrzno-wodnych, szybko obsychających wiosną. Mogą to być ziemie piaszczysto-gliniaste lub gliniasto-piaszczyste. Nie powinno się siać na glebach zbyt ciężkich lub piaszczystych.
Jesienią glebę należy nawieźć i przekopać. Na wiosnę tylko płytko wzruszamy ją.
Nasiona wysiewa się w takim terminie, aby po wzejściu roślin nie było groźby przymrozków. Zazwyczaj jest to połowa kwietnia. Nasiona kiełkują już w temperaturze 3°C, a roślina do wzrostu potrzebuje 10-15°C. Na 10 m2 siejemy 5 gram nasion. Między rzędami zachowujemy 20 cm odległości, nasiona umieszczamy na głębokości 1,5 cm.
Cebula kiełkuje dopiero po 2 tygodniach od siewu, dla wcześniejszego wyznaczenia rzędów razem z cebulą można wysiać rośliny wcześnie kiełkujące (sałatę, rzodkiewkę).
Po wzejściu cebuli usuwamy siewki, które wyrosły między rzędami oraz rośliny rosnące zbyt gęsto w rzędzie -- nie powinny rosnąć gęściej niż co 2-3 cm.
Uprawa z rozsady
pozwoli przyspieszyć zbiór cebul. Przygotowanie rozsady zajmuje około 8 tygodni.
Nasiona wysiewa się do skrzyneczek w rozstawie 5x1 cm, najwcześniej w połowie lutego, a najpóźniej w połowie marca. Przykrywamy je 1 cm gleby, delikatnie ubijamy glebę i podlewamy. Optymalna temperatura dla produkowanej rozsady to około 15°C w dzień, w nocy temperatura może opaść do 10°C. Jeśli takie warunki są spełnione w inspekcie ? można do niego wstawić skrzyneczki z rozsadą.
Kilka dni przed wysadzeniem siewki należy zacząć hartować.
Rozsadę sadzimy do gruntu pod koniec kwietnia, w rozstawie 5x30 cm. Nie należy sadzić zbyt głęboko, gdyż powoduje to wyrastanie niekształtnych cebul -- nasada sadzonki powinna znajdować się nieco nad ziemią.
Uprawa z dymki
Dymką są drobne (około 1-2 cm) cebulki wyhodowane w wiosennym siewie. Cały cykl uprawy cebuli z dymki trwa dwa lata. W pierwszym roku uzyskuje się materiał do sadzenia, czyli wspomnianą dymkę. W drugim roku dymkę sadzi się do gruntu i uzyskuje dorosłą, w pełni wykształconą cebulę.
Hodowlę dymki rozpoczynamy od wysiania do gruntu nasion. Siać należy pod koniec marca -- do połowy kwietnia. Na 10 m2 siejemy około 100 gram nasion. Między rzędami zachowujemy 20 cm odległości, nasiona umieszczamy na głębokości 1,5 cm. Dzięki dużej gęstości siewu rośliny utworzą niewielkie cebulki, a ich szczypior szybko zaschnie. Właśnie gdy szczypior zaczyna tracić zielony kolor, dymka jest gotowa do zbioru. Zazwyczaj następuje to około 100 dni od siewu.
W uprawie dymki istotne jest systematyczne odchwaszczanie i podlewanie roślin.
Zebrane rośliny suszymy, następnie odcinamy szczypior i sortujemy cebule. Do zasadzenie w przyszłym roku najlepsze są cebulki o średnicy 1-2. Większe mogą wybijać w pędy kwiatostanowe i nie powinny być sadzone. Dymkę należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze około 2°C.
Dymkę sadzi się na początku marca w rozstawie 20x8 cm, 1/3 cebuli powinna wystawać ponad powierzchnię gleby. Po wysadzeniu należy nieco ubić ziemię, gdyż wyrastające korzenie mogą powodować wypchnięcie cebulek ponad powierzchnię gleby. Cebulki nie są wrażliwe na kilkudniowe przymrozki. Plantację trzeba kontrolować i cebulki, które zostały wypchnięte z gleby, wciskamy na właściwą głębokość.
Zabiegi pielęgnacyjne są takie same jak przy uprawie z rozsady lub przy siewie bezpośrednim do gruntu.
Roślina wymaga podlewania jedynie na glebach piaszczystych w suchych okresach.
Uprawę należy systematycznie odchwaszczać, a glebę wzruszać. W rzędach staramy się usuwać chwasty jak najwcześniej, gdyż wyrywanie wyrośniętych chwastów może uszkodzić system korzeniowy wzrastającej cebuli.
Od siewu cebuli do zbiorów mija około 115-125 dni.
Cebula gotowa jest do zbioru gdy załamie się szczypior na połowie roślin. Po wyjęciu z ziemi można je pozostawić kilka dni na powierzchni aby obeschły. Jeśli pogoda jest deszczowa cebulę przenosimy w suche, przewiewne miejsce i rozkładamy cienką warstwą. Po kilku dniach obcinamy szczypior i korzenie, cebule przebieramy odrzucając okazy chore lub uszkodzone.
Cebule powinny być przechowywane w przewiewnym i suchym miejscu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |