Zioła i warzywa - Rzodkiew
Rzodkiew najlepiej rośnie na glebach średnio ciężkich, zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe. Można ją uprawiać na każdej glebie o odpowiednich stosunkach wodno-powietrznych z wyjątkiem piasków i ciężkich glin. Na zbyt lekkich i suchych glebach zgrubienie korzeniowe nabiera ostrego smaku i szybko parcieje, natomiast na glebach ciężkich i zwięzłych korzeń ulega różnym deformacjom. Roślina znosi lekkie zakwaszenie do 6 pH, na glebach o niższym pH należy zastosować wapnowanie. Nie jest wrażliwa na świeże nawiezienie wapnem i można je wykonać bezpośrednio przed siewem.
Nie ma wysokich wymagań klimatycznych, ale jest wrażliwa na przymrozki. Rzodkiew powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, ponieważ podczas tworzenia zgrubień potrzebuje dużo światła. Nie lubi "świeżego" obornika.
Wczesne odmiany rzodkwi uprawiane są jako przedplon (dla pomidorów, marchwi, ogórka, fasoli, buraków, sałaty, ), a odmiany późne jako poplon (po warzywach zwalniających zagon w lipcu lub sierpniu). Podobnie jak rzodkiewkę, można ją też uprawiać jako śródplon.
Nie należy uprawiać rzodkwi po warzywach kapustnych i rzepowatych, w tym także po sobie.
Przed siewem glebę należy nawieźć stosując 150 g nawozu azotowego, 300 g fosforowego i 250 g potasowego.
Dodatkowo rośliny należy nawieźć po 4-5 tygodniach od siewu 70 g nawozu azotowego.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Odmiany wczesne sieje się w kwietniu, średnio wczesne można wysiewać od maja do sierpnia, a późne w lipcu lub pierwszej połowie sierpnia. Siewu odmian późnych nie należy zbytnio odwlekać, ponieważ rośliny mają długi okres wegetacji i mogą nie zdążyć wytworzyć odpowiednio wysokich plonów.
Roślinę można także uprawiać pod folią lub w szklarence. Wówczas odmiany wczesne wysiewa się już w pod koniec lutego lub w marcu, zgrubienia będą gotowe do zbioru w maju. Natomiast odmiany późne siejemy we wrześniu.
Na 1 m2 sieje się około 2 g nasion w rozstawie 20x5 cm, na głębokość 1,0-1,5 cm. Po wschodach rośliny należy przerzedzić, tak aby w rzędzie znajdowały się w odległości około 15 cm. Nasiona można też wysiać punktowo, od razu w odległości co 15 cm w rzędzie.
Rzodkiew jest wrażliwa na zaskorupienie gleby, plantacja powinna być regularnie spulchniana, szczególnie po deszczach lub po podlaniu.
Wysoka temperatura i obniżona wilgotność gleby wpływa niekorzystnie na ilość i jakość plonu rzodkwi. Rośliny podlewa się dość wysokimi dawkami. Zabieg można połączyć z pogłównym nawożeniem azotem -- podajemy go wówczas w 0,3 % roztworze.
Odmiany wczesne zbiera się w miarę dorastania zgrubienia, odmiany późne zbiera się jednokrotnie.
W trakcie zbioru należy uważać aby nie uszkodzić korzeni, gdyż podczas przechowywania będą gnić i zarażać pozostałe. Zabieg najlepiej przeprowadzić podczas suchej pogody -- zapewni to łatwiejsze oczyszczenie zgrubień z ziemi. Po zbiorze obcinamy liście 1-2 cm nad zgrubieniem. Rzodkiew najlepiej się przechowuje w temperaturze kilku stopni powyżej zera.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |