Zioła i warzywa - Kapusta biała
Wymaga gleb zasobnych w substancje odżywcze i nie zakwaszonych. Niskie pH sprzyja powstaniu kiły kapusty, gdy pH gleby jest poniżej 6,5 należy ją odkwasić wapnem.
Odmiany wczesne można uprawiać na glebach lekkich i zasobnych w próchnicę, odmiany późne wymagają gleb cięższych.
Kapusta ma niewielkie wymagania cieplne, kiełkuje przy 5-10°C, rozsada do dobrego wzrostu wymaga 10-15°C. Jeśli po wysadzeniu rozsady temperatura obniży się do kilku stopni może nastąpić jarowizacja rośliny. Wówczas nie zostaną zawiązane główki liściowe lecz wyrośnie pęd kwiatowy, który normalnie powinien zostać utworzony dopiero w drugim roku wegetacji.
Kapustę uprawia się w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem (zastosowanym jesienią).
Kapustę można uprawiać jako plon główny lub poplon.
Może być sadzona po wszelkich warzywach oprócz kapustnych i rzepowatych. Ze względu na możliwość wystąpienia kiły kapusty, na tym samym miejscu kapustę można uprawiać nie częściej niż co 4 lata.
Po kapuście można zastosować jako poplon: burak ćwikłowy, szpinak, sałaty.
Gdy kapusta uprawiana jest w pierwszym roku po oborniku to przed jej wysadzeniem należy zastosować 100 g saletrzaku, 100 g superfosfatu potrójnego, 100 g nawozu potasowego (dawka na 10m2).
Gdy kapustę uprawiamy w drugim lub trzecim roku po oborniku nawożenie dwukrotnie powiększamy.
Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.
Kapustę uprawia się z rozsady, której przygotowanie zajmuje około 8 tygodni. Rozsadę odmian wczesnych można przygotować w inspekcie, a późnych na rozsadniku.
1) Odmiany wczesne
Jeśli rozsada ma być sadzona do gruntu w połowie kwietnia, nasiona wysiewa się do skrzynek inspektowych w połowie lutego. Skrzynki ustawiamy w temperaturze 16-19°C. Do obsadzenia 10m2 plantacji potrzebnych jest około 50 sztuk rozsady (czyli należy wysiać 1 g nasion).
Gdy zacznie rosnąć pierwszy liść właściwy rośliny pikujemy do doniczek lub do inspektu w rozstawie 6x6 cm.
Przed sadzeniem rozsadę należy zahartować (otworzyć okna aby wpływało chłodne powietrze i ograniczyć podlewanie).
Roślina jest gotowa do sadzenia, gdy ma rozwinięte 2 pary liści i 1 parę dorastających. Sadzić do gruntu można na początku kwietnia w rozstawie 40x40 cm.
2) Odmiany średnio wczesne
Na początku kwietnia wysiewamy na rozsadniku około 3 g nasion na 1 m2 (w rzędach co 10 cm). Do obsadzenia 10 m2 plantacji potrzeba około 0,5 g nasion. Rozsadę można sadzić do gruntu na początku czerwca w rozstawie 50x50 cm.
3) Odmiany późne
Wysiewamy na rozsadniku na początku maja, do gruntu sadzimy w połowie czerwca. Rozstawa od 50x50 do 70x70.
Po kilkunastu dniach od sadzenia powinno się nawieźć każdą roślinę paroma gramami saletry potasowej (mała łyżeczka) rozpuszczonymi w wodzie (zalecane stężenie to około 0,05%).
Kapustę nawozi się 2-3 krotnie co trzy tygodnie, a odmiany późne 4-krotnie.
Glebę co pewien czas trzeba spulchnić (uważając na korzenie) oraz podlać, szczególnie po sadzeniu i w okresie wzrostu główek. Jednorazowa dawka wody to co najmniej 20 litrów/1m2.
Odchwaszczania wymagają jedynie rośliny młode, utworzona później zielona masa zacienia glebę utrudniając rozwój chwastów.
Plon kapusty:
odmiany wczesne 20-40 kg/10m2
odmiany późne 60-90 kg 10m2
Kapustę zbieramy gdy głowy osiągną wielkość charakterystyczną dla swej odmiany. Zbyt długo niezbierane wczesne odmiany kapusty (przetrzymane w ziemi) mają tendencję do pękania.
Odmiany późne zbiera się w październiku-listopadzie, przed nadejściem mrozów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |