Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GARDEN
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn garden
   
Home News
 
Ogród
   
Ukształtowanie terenu
Planowanie ogrodu
   
Ziemia
   
O glebach
Przygotowanie ziemi
Nawożenie
Kto pomaga
   
Drzewa i krzewy
   
Opis drzew i krzewów
Zywopłoty
Pnącza
Inne
   
Kwiaty w ogrodzie
   
Sady i owoce
   
Zioła i warzywa
   
Elementy ozdobne
   
Trawnik
   
Archit. ogrodowa
   
Inspiracje
   
Vademecum
   
Programy
   
Media
   
Wideo
Audio
Foto
   
Inne
   
   
 
   
   
Hobby Garden
   
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
Oficjalny patronat
 
 
Kontakt:
 
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne  
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Sady i owoce
     

 Garden Garden razem z Grupa Media Informacyjne Ogrody są pasją, której trzeba poświęcić wiele lat. Najpiękniejsze zachwycają wyszukaną architekturą, tajemniczością, bogactwem występujących kwiatów., drzew. Wiele osobowości stawiało lub stawia sobie za cel posiadanie pięknego ogrodu, w którym można odnaleźć poczucie swobody, odprężyć lub pokazać znajomym wypracowany przez lata efekt.Zobacz również: | Rolnictwo | Sadownictwo | Ogrodnictwo |

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Sady i owoce - Winorośl

Wymagania klimatyczne i glebowe oraz nawożenie

Odmiany winorośli możemy podzielić na winorośl właściwą, oraz mieszańce europejskiej winorośli właściwej z amerykańskimi i azjatyckimi gatunkami winorośli. Winorośl właściwa jest winoroślą szlachetną. Daje ona jagody bardzo wysokiej jakości, słodkie, soczyste, doskonałe zarówno jako owoc deserowy oraz na rodzynki, jak i przede wszystkim na wino. Winorośl jest rośliną krajów cieplejszych od naszego, jednak zostały wyhodowane odmiany bardzo dobrze sprawdzające się w naszym klimacie.

W Ameryce i w Azji jest wiele innych gatunków winorośli dziko rosnących (winorośl pachnąca, winorośl mandżurska), z których wyhodowano odmiany uprawne wytrzymałe na mróz. Odmiany te dają nieco gorsze owoce od owoców odmian europejskich, a poza tym są one mniej słodkie. Dodatnią właściwością tych odmian jest jednak ich wytrzymałość na mróz i odporność na choroby.

Formowanie i cięcie

Winorośl możemy rozmnażać sami z sadzonek, częściej jednak kupujemy sadzonki ukorzenione. Sadzimy je na wiosnę w rozstawie 2x2 m lub 2x1,5 m albo też przy ścianach czy płotach w odległości 40—50 cm od tych osłon. Winorośl jest pnączem, toteż trzeba ją zawsze rozpinać na jakimś rusztowaniu lub na drutach.

Z posadzonego krzewu lub sadzonki wyrastają w pierwszym roku pędy długości 30—40 cm. Na wiosnę powinny być one przywiązane do palika, aby nie pokładały się po ziemi. W ciągu lata wokół młodych winorośli należy często niszczyć chwasty.

Jeśli posadziliśmy sadzonkę, to na całej jej części umieszczonej w ziemi wyrastają korzenie, Z korzeni tych zostawiamy tylko te, które wyrastają z dolnego końca sadzonki; korzenie wyrastające z górnych i środkowych części sadzonki należy w ciągu lata ostrożnie usuwać (nie uszkadzając przy tym sadzonki), gdyż znajdując się blisko powierzchni narażone są na wymarzanie. W końcu sierpnia musimy pędy trochę przyciąć, żeby dalej nie rosły, lecz zdrewniały i stały się bardziej wytrzymałe na mróz. Jesienią całą łozę przyginamy i przykrywamy warstwą ziemi grubości 30—40 cm. Takie przykrycie zabezpieczy łozę przed zmarznięciem.

Na drugi rok wiosną odkrywamy winorośl i wszystkie łozy przycinamy, zostawiając 2—3 oczka. Wyrastające z nich pędy przywiązujemy do palika. Glebę dokoła nich oczyszczamy z chwastów. W końcu sierpnia łozy znowu trochę skracamy, a na zimę przyginamy je i przysypujemy ziemią. Trzeciego roku na wiosnę zaczynamy już formować krzew winorośli i rozpinać go na odpowiednim rusztowaniu lub drutach.

Potem co roku z dwóch łóz zastępczych jedną będziemy przycinali na 2—3 oczka, aby otrzymać dwie łozy zastępcze, a drugą na 9—12 oczek, aby otrzymać łozę owocującą. Na tym polega co roku formowanie sznura jednoramiennego. W podobny sposób formuje się sznur dwuramienny.

W ciągu okresu wegetacyjnego należy usuwać niepotrzebne pędy. Z kątów liści na łozie owocującej wyrasta często nie jeden pęd, lecz dwa lub nawet trzy. Jedne z nich są płodne inne niepłodne. Pędy niepłodne należy usuwać, gdy osiągną długość 12—15 cm. Po usunięciu pędów niepłodnych zostają nam tylko pędy płodne, które jeszcze w tym samym roku rozgałęziają się, gdyż wyrastają z nich przedwczesne pędy boczne, zwane pasierbami. Pasierby osłabiają krzew winny, wskutek czego usuwamy je w miarę pojawiania się ich na płodnych łozach owoconośnych. Gdy pędy owoconośne zaczną kwitnąć, należy je ogłowić, czyli uciąć ich wierzchołki. To ogławianie przyczyni się do lepszego wykształcenia się gron i szybszego ich dojrzenia. Pędy zastępcze powinny być również ogłowione, ale dopiero w końcu sierpnia.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Najgroźniejszą chorobą winorośli jest mączniak rzekomy. Jest to choroba wywołana przez grzyb. Na liściach tworzą się plamy najpierw żółte, później żółtobrunatne, wierzchołki pędów zamierają i gniją, jagody zaś opadają. Europejska winorośl właściwa tak silnie ulega tej chorobie, zwłaszcza w latach mokrych i w miejscach wilgotnych, że przepada prawie cały plon. Dlatego też wszystkie odmiany europejskiej winorośli powinny być regularnie opryskiwane trzy razy do roku 1-procentową cieczą bordoską lub 1-procentowym Bordosolem. Pierwsze opryskiwanie stosuje się tuż przed kwitnieniem, drugie zaraz po zakończeniu kwitnienia, a trzecie wtedy, gdy jagody osiągną wielkość ziarn grochu. Mieszańce europejskiej winorośli z amerykańską winoroślą są dość odporne na tę chorobę i dlatego najczęściej nie wymagają opryskiwań.

Zbiory

Dojrzałe grona obcinamy nożyczkami. Jeśli utnie się je razem z kawałkiem łozy i tę łozę włoży do butelki czy innego naczynia z wodą, można je w niewielkiej ilości dość długo przechowywać w piwnicy czy w innym chłodnym pomieszczeniu.

Odmiany winorośli

W Polsce uprawia się zarówno odmiany winorośli właściwej, jak i mieszańce. Winorośl właściwą powinni uprawiać ci działkowcy, którzy mają szczególnie sprzyjające jej uprawie warunki klimatyczne, odpowiednie osłony, słoneczną wystawę itp., oraz ci, którzy mają już pewną wiedzę ogrodniczą i potrafią winorośl odpowiednio pielęgnować. Dla tych działkowców, którzy rozporządzają zaledwie przeciętnymi warunkami uprawy tego krzewu i nie mają żadnego doświadczenia nad ich uprawą, polecamy odmiany mieszańców.

Z odmian winorośli właściwej uprawia się u nas najczęściej Chrupkę Złotą, Perłę Czabańską, Królowę Winnic i Malinger Wczesny.

Chrupka Złota. Grona dość duże, rozgałęzione u nasady, o kulistych, żółtawych jagodach, na których od strony nasłonecznionej występują czerwone cętki. Jest to owoc deserowy; nadaje się jednak i do wyrobu wina. Dojrzewa w połowie września. Krzew nadaje się do uprawy tylko na najbardziej sprzyjających, ciepłych stanowiskach.

Perła Czabańska. Grona średniej wielkości, jagody zielonożółte, słodkie, bardzo smaczne; dojrzewają już w połowie sierpnia. Jest to odmiana najwcześniejsza i dlatego zasługuje na rozpowszechnienie na ciepłych stanowiskach.

Królowa Winnic. Grona duże lub średniej wielkości, jagody żółte z delikatnym rumieńcem, słodkie. Dojrzewają w połowie września lub trochę później.

Malinger Wczesny. Grona średniej wielkości, luźne, jagody zielonożółte, słodkie, lekko kwaskowate. Dojrzewają przy końcu sierpnia lub w pierwszych dniach września.

Z odmian mieszańców polecić można Aurorę, Seibel Biały i Seibel Czarny.

Aurora. Grona duże, rozgałęzione, jagody zielonkawe, dość duże; dojrzewają w pierwszej połowie września. Krzew wytrzymały na mróz i odporny na choroby. Daje dobre plony.

Seibel Biały. Grona długie, walcowate, słabo rozgałęzione, jagody średniej wielkości, zielonkawe; dojrzewają w pierwszej połowie września. Krzew wytrzymały na mróz i odporny na choroby. Nadaje się do uprawy nawet w północnych województwach.

Seibel Czarny. Grona średniej wielkości, nieco rozgałęzione; jagody nieduże, ciemnofioletowe, bardzo słodkie, nadają się do wyrobu wina. Krzew wyjątkowo płodny, wytrzymały na mróz i odporny na choroby, udaje się niemal na każdej glebie, nawet na piaskach. Odmiana ta może być sadzona nawet w północnych województwach.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
3          
  Sady i owoce

Ogród pełen kwiatów jest miejscem, gdzie bogata, żywa paleta barw zachwyca, pozwala w spokojnej atmosferze odpocząć. Obfitość występujących gatunków kwiatów, ich kształtów, barw pozwala zaspokoić najbardziej wybredne gusta. Jest to również ten element ogrodu, który łatwo wkomponować w całość ogrodu, ponadto jest łatwy w rozmnażaniu i uprawie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Sady i owoce

Ogród pełen kwiatów jest miejscem, gdzie bogata, żywa paleta barw zachwyca, pozwala w spokojnej atmosferze odpocząć. Obfitość występujących gatunków kwiatów, ich kształtów, barw pozwala zaspokoić najbardziej wybredne gusta. Jest to również ten element ogrodu, który łatwo wkomponować w całość ogrodu, ponadto jest łatwy w rozmnażaniu i uprawie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Sady i owoce

Ogród pełen kwiatów jest miejscem, gdzie bogata, żywa paleta barw zachwyca, pozwala w spokojnej atmosferze odpocząć. Obfitość występujących gatunków kwiatów, ich kształtów, barw pozwala zaspokoić najbardziej wybredne gusta. Jest to również ten element ogrodu, który łatwo wkomponować w całość ogrodu, ponadto jest łatwy w rozmnażaniu i uprawie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy pryzrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.