Najważniejsze choroby w przydomowym ogródku
Szara pleśń - poraża owoce jagodowe, warzywa, rośliny ozdobne
Ta osłabiająca rośliny choroba pojawia się przede wszystkim przy chłodnej, przez dłuższy czas wilgotnej pogodzie. Symptomy: na porażonych częściach roślin pojawia się pokrywający całe po-wierzchnie filcowaty szary nalot. Chore tkanki wkrótce obumierają. Zapobieganie: większe odległości między roślinami zapewniają dobre i szybkie obsychanie liści oraz wystarczający dopływ światła. Unikamy przenawożenia azotem, rozsypujemy mączkę bazaltową lub (na kwaśnych glebach) wapno dolomitowe, dbamy o sprawny odpływ wody w glebie. Rośliny skrapiamy naparem ze skrzypu lub podlewamy gnojówką z pokrzywy, które sprzyjają wzrostowi i wzmacniają tkanki liści. Porażone części roślin natychmiast usuwamy z rabaty.
Mączniak prawdziwy - poraża m.in. truskawki, agrest, jabłka, róże
Rozmaite gatunki grzyba specjalizują się w określonych gatunkach roślin. Choroba wzmaga się przy wilgotnej aurze. Symptomy: na łodygach, liściach i pąkach pojawiają się mączyste plamki, z czasem pędy oraz spodnią lub wierzchnią stronę liści w całości powleka białawy nalot; porażone tkanki rośliny wysychają.
Zapobieganie: zapewniamy roślinom odpowiedni przepływ powietrza i zrównoważone zaopatrzenie w składniki mineralne. Wybieramy odmiany mało podatne lub całkowicie odporne. Porażone pędy wycinamy i usuwamy (palimy). Opryski naparem ze skrzypu wzmacniają tkankę roślin. Preparaty wzmacniające na bazie lecytyny działają zapobiegawczo, siarka z kolei uniemożliwia rozprzestrzenianie się choroby.
Mączniak rzekomy - poraża m.in. sałatę, pomidory (zaraza ziemniaka), cebulę, róże
Gatunki grzybowego patogenu są związane z określonymi roślinami żywicielskimi. Zimują na materiale roślinnym, zatem infekcja zawsze rozchodzi się z gleby. Choroba rozprzestrzenia się zwłaszcza przy wilgotnej aurze i niskich temperaturach. Symptomy: na wierzchu liści tworzą się białawożółte plamy, natomiast spód pokrywa szary filcowy nalot. Na owocach pomidorów pojawiają się ciemne, twarde plamy.
Zapobieganie: porażone resztki roślin zawsze dokładnie usuwamy. Rośliny podlewamy rano, by nie zostawiać zwilżonych liści przez noc. Wybierając sałaty i roszponki do uprawy, sięgamy po odmiany odporne na tę chorobę. Rośliny opryskujemy naparem z pokrzywy. Z kolei opryski z tlenochlorkiem miedziowym zatrzymują rozwój choroby.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |