Te gatunki pojedynczo prezentują się najlepiej
Solitery to najczęściej drzewa, wysokie byliny lub krzewy, które zostały wyeksponowane pojedynczo na otwartej przestrzeni. Najczęściej wybierane są te o walorach ozdobnych i wyróżniające się na tle innych roślin. Dzięki nim możesz urozmaicić swoje otoczenie i dodać mu niebanalnego akcentu. Podpowiadamy, które rośliny warto wykorzystać w ogrodzie.
Czym są rośliny soliterowe?
Soliter wywodzi się od francuskiego słowa solitaire, które oznacza “samotny”. Jest ona bardzo adekwatna, bowiem faktycznie w ogrodnictwie i dendrologii określenie to służy do opisu krzewów, drzew lub wysokich bylin, które rosną samotnie. Na soliter w ogrodzie najczęściej wybierane są okazy z efektownymi kwiatami bądź liśćmi, które będą przyciągają wzrok, także te szczepione na pniu. Choć zwykle kojarzą się z dużymi i przestronnymi ogrodami, bez przeszkód można znaleźć dla nich dobre miejsce także na mniejszej przestrzeni. Dobrze prezentują się zarówno we frontowej części trawnika, jak i w bardziej jego prywatnej strefie, za domem.
Soliter w ogrodzie — nie tylko w dużym!
Solitery w sztuce projektowania ogrodów nie mają wyznaczonych specjalnych ograniczeń. Choć aranżacje z wykorzystaniem dużych i okazałych roślin zapierają dech w piersiach, z powodzeniem można wykorzystać także mniejsze odmiany. Jeśli masz niewielki ogród, świetnie sprawdzą się w nim pojedyncze byliny, grupa bylin, krzewy bądź odmiany karłowe, których wysokość maksymalna nie przekroczy 2,5 m.
Dobrze jest też dobrać wielkość rośliny do kształtów, granic i właściwości użytkowych trawnika. Jeśli soliter zasadzisz z dala od budynku, na pewno uzyskasz wrażenie większej przestrzeni. Drzewo owocowe, wokół którego zawinie się ścieżka lub podjazd przy garażu, będzie z kolei dobrym wypełnieniem miejsca, w którym można uszkodzić kołami auta np. rabaty.
Drzewa jednak nie wszędzie będą dobrze się prezentować. Aby rezultat końcowy nie był zbyt przytłaczający, czasem lepiej postawić na byliny lub krzewy. Sprawdzą się one szczególnie tam, gdzie chcesz podzielić mniejszej wielkości ogród niczym mieszkanie na poszczególne “pokoje”. Dzięki swoim niewielkim, ale widocznym z daleka rozmiarom pomogą przełamać pustą przestrzeń. Sztuczna perspektywa z wykorzystaniem roślin soliterowych to naprawdę dobra zabawa!
Kolor ma znaczenie
Planując z rozmysłem nie tylko umiejscowienie, ale także kolory soliterów, można uzyskać naprawdę różnoraki efekt. Jeśli myślisz o optycznym powiększeniu swojego małego ogródka, możesz wykorzystać rośliny o jasnych kolorach, np. białych, kremowych, delikatnie różowych czy niebieskawych. Z kolei te jaskrawoczerwone, purpurowe i intensywne w kolorze będą doskonałym akcentem dającym wrażenie bliskości, przez co np. wizualnie skrócą zbyt długi lub duży ogród.
Jak widzisz, solitery:
- bardzo dobrze sprawdzą się jako ozdoby np. centralnej lub użytkowej części trawnika,
- wprowadzają efekt piętrowości i naturalności, jeśli w pobliżu znajdują się rośliny o innych kolorach i rozmiarach,
- pomagają dzielić przestrzeń ogrodu niezależnie od jego wielkości tak, aby uzyskać zamierzony efekt.
Jednak soliter w ogrodzie to nie tylko estetyka. Stosowanie soliterów pomaga zapewnić cień, tak bardzo ceniony zwłaszcza latem. Z ich pomocą możemy też zasłonić to, co chcemy ukryć, np. część ogrodu czy ogrodzenia, która nie nadaje się do podziwiania. Dzięki nim z pewnością zwiększy się w ogrodzie poczucie przytulności i prywatności.
Solitery — przegląd gatunków
Zastanawiasz się, jakie rośliny będą najlepiej nadawały się do wykorzystania jako soliter? Przemyśl, w jakim stylu chcesz zaaranżować ogród. Jeśli będzie to ogród nowoczesny, postaw na stonowane barwy. W przypadku stylu bardziej rustykalnego czy romantycznego wprowadź do ogrodu więcej koloru. Sprawdź poniższe propozycje, które na pewno cię nie zawiodą.
Wśród drzew i krzewów liściastych w roli solitera odnajdą się:
- Głóg dwuszyjkowy (Crataegus x lavallei ‘Carrierei’) – niewielkie drzewko osiągające około 7m wysokości, odporne na upały. Posiada błyszczące i ciemnoczerwone liście, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i żółtobrązowo. Jego owoce są równie atrakcyjne i utrzymują się aż do zimy.
- Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea) – jest to rodzimy i duży (do 30 m wysokości) dąb, który doskonale radzi sobie z ujemnymi temperaturami. Atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, będą żołędzie.
- Magnolie – to jedne z najpiękniejszych krzewów, których przepiękne i majestatyczne kwiaty mogą mieć nawet 30 cm wielkości! Dobrze odnajdą się nawet w niewielkim ogrodzie. Polecane odmiany to np. magnolia gwiaździsta, magnolia Siebolda i magnolia japońska.
- Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) – wysokie, bo aż 20 m drzewo odporne nie tylko na mróz, ale również na szkodniki. Dobrze jest wybierać osobniki męskie, ponieważ żeńskie owoce mogą wydzielać nieprzyjemną woń.
- Katalpa bignoniowa (Catalpa bignonioides) – wysokie drzewo, którego wielką ozdobą są pokaźne liście. Jest niezwykle łatwa w uprawie.
- Jabłoń rajska – to wolno rosnące drzewo, które pokrywa się przepięknymi kwiatami. Jesienią zdobią ją jadalne owoce, które utrzymują się aż do zimy. W zależności od odmiany, może osiągać od 2 do 5 m wysokości.
- Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) – wysokie drzewo kwitnące, którego kwiaty przypominają do złudzenia tulipany. W całej okazałości rozkwitnie wyłącznie w dużych ogrodach. Trzeba jednak roztropnie wybrać mu miejsce, bowiem ma skłonność do złamań pod wpływem wiatru.
- Berberys wąskolistny (Berberis x stenophylla) – dorasta do około 1,5 m wysokości i jest mrozoodporny. Posiada ciekawy, kulisty pokrój. Ozdobne są nie tylko zimozielone liście i obficie rozkwitające kwiaty, ale także czerwone owoce, pojawiające się jesienią.
Zimozielone rośliny iglaste jako soliter to:
- Jodła jednobarwna (Abies concolor) – strzelista, rośnie na kształt wąskiej choinki świątecznej.
- Świerk kłujący (Picea pungens) – srebrne igły czynią z niego najbardziej dekoracyjnego przedstawiciela świerków. Jest dość okazały i trzeba zarezerwować mu trochę miejsca.
- Cyprysik nutkajski odm. zwisająca (Chamaecyparis nootkatensis ‘Pendula’) – zdecydowanie najpiękniejszy ze wszystkich cyprysików! Jego pokrój jest niesamowicie atrakcyjny, zwieszający się, z wyprostowanym pędem głównym. Jest dość wąski, nie zajmuje dużo miejsca i wspaniale sprawdzi się w każdym ogrodzie.
- Jałowiec pospolity (Juniperus communis) – rodzimy jałowiec, który dorasta do ok. 8 m wysokości. Podczas jego wzrostu czasem powstają zabawne i przedziwne formy.
Byliny:
- Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – wysoka, prawie 2-metrowa trawa ozdobna.
- Gunnera olbrzymia (Gunnera manicata) – jest naprawdę monstrualna! Posiada ogromne, metrowe liście i kwiaty. Nie sposób przejść obok niej obojętnie.
Jeśli masz niewielki ogród lub planujesz umieścić je w jego centralnej części, wybierz te, które będą atrakcyjne przez cały rok. Dlaczego? Bo to właśnie na nie będziesz spoglądać za każdym razem, gdy wyjrzysz przez okno. Piękne liście, kwiaty i owoce powinny zachwycać Cię jak najdłużej. Zwróć też uwagę na łatwość uprawy, wymagania glebowe, preferencje dotyczące nasłonecznienia oraz odporność na mróz czy silny wiatr. Posadzenie wrażliwej rośliny w źle wybranej i odsłoniętej części trawnika na pewno skończy się klapą. Musisz również pamiętać o tym, że solitery wymagają pielęgnacja tak samo, jak każde inne rośliny, tj. podlewania, nawożenia i okresowego przycinania.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |