Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GARDEN
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn garden
   
Home News
 
Ogród
   
Ukształtowanie terenu
Planowanie ogrodu
   
Ziemia
   
O glebach
Przygotowanie ziemi
Nawożenie
Kto pomaga
   
Drzewa i krzewy
   
Opis drzew i krzewów
Zywopłoty
Pnącza
Inne
   
Kwiaty w ogrodzie
   
Sady i owoce
   
Zioła i warzywa
   
Elementy ozdobne
   
Trawnik
   
Archit. ogrodowa
   
Inspiracje
   
Vademecum
   
Programy
   
Media
   
Wideo
Audio
Foto
   
Inne
   
   
 
   
   
Hobby Garden
   
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
Oficjalny patronat
 
 
Kontakt:
 
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne  
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Designe Garden - Grupa Media Informacyjne
     

Garden Garden razem z Grupa Media Informacyjne Ogrody są pasją, której trzeba poświęcić wiele lat. Najpiękniejsze zachwycają wyszukaną architekturą, tajemniczością, bogactwem występujących kwiatów., drzew. Wiele osobowości stawiało lub stawia sobie za cel posiadanie pięknego ogrodu, w którym można odnaleźć poczucie swobody, odprężyć lub pokazać znajomym wypracowany przez lata efekt.Zobacz również: | Rolnictwo | Sadownictwo | Ogrodnictwo |

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Wrzosowy ogród

Wymagania

Wrzosy i wrzośce lubią stanowiska słoneczne, suche i osłonięte od wiatru. Idealnym podłożem jest gleba lekka, próchniczna, nieco piaszczysta, łatwo przepuszczalna, o kwaśnym odczynie(ph 4-5,5). Każdy rodzaj gleby można poprawić przekopując ją z materiałem organicznym(torf, ziemia kompostowa) przed posadzeniem roślin. Jeżeli odczyn podłoża nie jest odpowiedni, należy w miejscu, gdzie ma być założony ogród wrzosowy usunąć część ziemi na głębokość 10-15 cm, nasypać torfu i przekopać głęboko do 25-30 cm, mieszając dotychczasowe podłoże z torfem. Wrzosy źle rosną na stanowiskach mocno wilgotnych i nie lubią częstego podlewania.

Sadzenie

Rośliny najlepiej sadzić w grupach minimum 10-15 sztuk z odmiany, w odległości 20-30 cm od siebie. Zwykle jest to mniej więcej 10- 15 roślin na każdy metr kwadratowy. Wrzosy i wrzośce powinno się sadzić tak głęboko, by dolne gałązki dotykały ziemi.

Nawożenie

Wrzosy i wrzośce są mało wymagające. Należy zasilać je raz w roku wczesną wiosną. Mogą to być nawozy wieloskładnikowe np. Azofoska, Hydrocomplex, nawozy o spowolnionym działaniu np. Osmocote lub nawozy przeznaczone dla roślin kwaśnolubnych.

Zabezpieczanie roślin na zimę

Większość odmian wrzosów i wrzośców wymaga przykrycia na zimę. Dobrym okryciem są gałązki roślin iglastych. Zamiast nich można użyć siatki jutowej, agrowłókniny, lub tkaniny cieniującej z tworzywa sztucznego(wystarczy na kilka sezonów).

Cięcie

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, koniecznym dla prawidłowego wzrostu roślin jest ich cięcie. Wpływa ono na zagęszczenie i obfitsze kwitnienie. Cięcie należy wykonać poniżej przekwitniętych kwiatów. Wrzosy i niektóre gatunki wrzośców np. Erica tetralix, Erica vagans, Erica watsonii, przycinamy wczesną wiosną, wrzośce z gatunku Erica carnea, Erica darleyensis w maju, na początku czerwca, zaraz po przekwitnięciu.

Problemy zdrowotne roślin

Wrzosy i wrzośce są właściwie odporne na szkodniki i choroby, jeżeli rosną w odpowiadającym im miejscu i są należycie pielęgnowane. Najwięcej przypadków zachorowań obserwuje się w lipcu. Sprzyja temu wysoka wilgotność i temperatura powietrza. Zaleca się profilaktyczny oprysk w czerwcu, lipcu ogólnie dostępnymi preparatami grzybobójczymi np. Sarbravit, Rovral, Euparen.

Pora kwitnienia

Zakładając wrzosowisko można tak dobrać odmiany wrzosów i wrzośców, by od lutego do listopada zachować ciągłość kwitnienia. W pierwszej połowie lutego zaczynają kwitnąć pierwsze wrzośce np. wrzosiec krwisty (Erica carnea) odm. „Winter Beauty”. Marzec kwiecień i maj to okres kwitnienia większości odmian wrzośców. W drugiej połowie czerwca zakwita wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec Watsona (Erica watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea), a nieco później wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans). Odmiany najwcześniejsze kwitną już w lipcu, a najpóźniejsze do końca listopada.

Wrzosy pączkowe

Wrzosy pączkowe to odmiany wrzosów, u których pąki kwiatowe nie otwierają się. Dzięki temu bardzo długo utrzymują barwę, będąc ciągle atrakcyjnymi, nawet zimą.

Kwitnące wrzosy (Calluna) i wrzośce (Erica) to rośliny niezwykle dekoracyjne z których można robić interesujące kompozycje cieszące oko od lutego aż do późnej jesieni. Wrzosy kwitną jesienią, natomiast wrzośce wiosną, dlatego tworząc wrzosowisko należy tak dobrać gatunki, aby było efektowne o konkretnej porze roku. W pierwszej połowie lutego zaczynają kwitnąć pierwsze wrzośce np. wrzosiec krwisty (Erica carnea) odm. „Winter Beauty”. Marzec kwiecień i maj to okres kwitnienia większości odmian wrzośców. W drugiej połowie czerwca zakwita wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec Watsona (Erica watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea), a nieco później wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans). Odmiany najwcześniejsze kwitną już w lipcu, a najpóźniejsze do końca listopada.

Wrzosy i wrzośce najlepiej prezentują się w towarzystwie iglaków i traw ozdobnych, ale mogą zachwycać również bez dodatku innych roślin.

Z iglaków dobrze komponują się cyprysiki, np. ‘Boulevard’, ‘Sungold’, ‘Filfera Nana’, jałowców pospolitych, np. ‘Hibernica’, ‘Repanda’, ‘Horstmann’ lub płożących, np. ‘Blue Chip’, ‘Golden Carpet’, ‘Icee Blue’. Możemy wykorzystać również sosny, np. wejmutkę, sosnę giętką, czarną czy kosodrzewinę, świerki, np. ‘Nidiformis’, ‘Conica’, ‘Sander’s Blue’, choinę kanadyjską lub modrzewie.

We wrzosowiskach możemy także wykorzystać krzewy i drzewa liściaste. Dobrze będą prezentowały się: jarząby, brzozy, np. ‘Youngii’, derenie czy tawuły, np. ’Golden Princes, ‘Goldflame’.

Wrzosowiska często uzupełniamy innymi roślinami wrzosowatymi, np. modrzewnicą, golterią rozesłaną, borówką brusznicą, rododendronami czy borówką amerykańską.

Częstym elementem wrzosowisk są trawy ozdobne. Mogą to być : imperata cylindryczna ‘Red Baron’, kostrzewa, np. ametystowa, owsiczka wieczniezielona, trzcinnik ostrokwiatowy czy turzyce.

Wrzosy i wrzośce lubią stanowiska słoneczne, suche i osłonięte od wiatru. Należy pamiętać, że jeśli wrzośce są w stanie utrzymać się w półcieniu, tak wrzosy będą, niestety, marnieć.

Najlepszym okres na nasadzenia trwa od drugiej połowa września do października lub od marca do końca kwietnia.

Rośliny te wymagają gleby kwaśnej o pH 4-5,5. Jeśli nie dysponujemy takim stanowiskiem w sklepach ogrodniczym można nabyć specjalną ziemię ogrodniczą, która zwiększy kwasowość podłoża. Można również w tym celu usunąć część ziemi na głębokość 10-15 cm, nasypać torf i głęboko przekopać do głębokości 25-30 cm, mieszając podłoże z torfem.

Zarówno ze względów estetycznych, jak również z uwagi na fakt, że wrzosy i wrzośce nie lubią zbyt dużej ilości wody, warto formować niewielkie wzniesienia, które wyeksponują niektóre odmiany i zapobiegną zastaniu wody.

Podczas sadzenia należy pamiętać, że do osiągnięcia pożądanego efektu musimy posadzić ok. 15 roślin na mkw. Dzięki takim nasadzeniom wrzosowisko będzie optymalnie zagęszczone, a zastosowanie takiej ilości roślin w jednym kolorze da odpowiedni efekt barwny. Rośliny sadzimy w odstępach 20-30 cm. Wrzosy i wrzośce sadzimy dość głęboko, tak aby dolne gałązki dotykały ziemi.W celu zabezpieczenia przed przemarznięciem ściółkujemy ziemię wokół drobną korą sosnową.

Po posadzeniu wrzosy i wrzośce musimy  regularnie podlewać, dopóki rośliny dobrze się nie ukorzenią. Unikamy podlewania roślin z góry, bo zbierające się krople wody na kwiatach czy listkach sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Na zimę nasze wrzosowisko należy zabezpieczyć przed silnymi mrozami. Możemy zastosować agrowłókninę lub gałęzi świerkowe. Nie można przykrywać wrzosów i wrzośców folią, liśćmi  czy słomą.

Wrzosy i wrzośce nie są wymagające pod względem nawożenia. Należy to robić raz do roku, wczesną wiosną. Możemy użyć nawozów wieloskładnikowych, np. Azofoska, Hydrocomplex, nawozy o spowolnionym działaniu, np. Osmocote lub nawozy dla roślin kwaśnolubnych.

Żeby nasze rośliny ładnie się formowały, warto je przycinać. Wrzosy  niektóre wrzośce wczesną wiosną (Erica tetra lix, Erica vagans, Erica Watsonie), wrzośce gatunku Erica carnea, Erica darleyensis w maju lub na początku czerwca po zakończeniu kwitnienia. Małe rośliny przycinamy sekatorem, większe nożycami. Cięcia dokonujemy poniżej przekwitniętych kwiatostanów.

Wrzosy i wrzośce są dość odporne na działanie szkodników i choroby jeżeli rosną na właściwie przygotowanym stanowisku i są pielęgnowane we właściwy sposób. Niekiedy mogą być porażone przez grzyby z rodzaju Botrytis (szara pleśń), Rhizoctonia, Pythium, Glomorella. Najczęściej chorują w lipcu. Sprzyja temu zarówno wysoka wilgotność jak i wysokie temperatury. Zaleca się, aby wykonać profilaktyczny oprysk w czerwcu, lipcu. Stosujemy wówczas preparaty ogólnodostępne np. Euparen, Rovral.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
   
3          
  Ogród nowoczesny

Dom jest miejscem, w którym pragniemy znaleźć odpoczynek, relaks, komfort, ale również obecnie coraz częściej miejscem pracy. Spełnienie wymienionych funkcjonalności wymaga odpowiedniego zaprojektowania przestrzennego i właściwego doboru wyposażenia. Czym się kierować, jakich technologii i rozwiązań używać? Fashion Time Club Home odpowiada na te pytania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Ogród nowoczesny

Dom jest miejscem, w którym pragniemy znaleźć odpoczynek, relaks, komfort, ale również obecnie coraz częściej miejscem pracy. Spełnienie wymienionych funkcjonalności wymaga odpowiedniego zaprojektowania przestrzennego i właściwego doboru wyposażenia. Czym się kierować, jakich technologii i rozwiązań używać? Fashion Time Club Home odpowiada na te pytania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Ogród nowoczesny

Dom jest miejscem, w którym pragniemy znaleźć odpoczynek, relaks, komfort, ale również obecnie coraz częściej miejscem pracy. Spełnienie wymienionych funkcjonalności wymaga odpowiedniego zaprojektowania przestrzennego i właściwego doboru wyposażenia. Czym się kierować, jakich technologii i rozwiązań używać? Fashion Time Club Home odpowiada na te pytania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy pryzrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.