Ogród miejski
Ogród miejski – mała przestrzeń, dużo możliwości.
Wbrew pozorom nawet małą przestrzeń można zagospodarować w ciekawy i atrakcyjny sposób. Można wykorzystać w tym celu kilka sprawdzonych pomysłów i zastosować pewne zasady. Przede wszystkim musisz pamiętać, aby drzewa i krzewy nie osiągały zbyt dużych rozmiarów. Zanim nabędziesz sadzonki, dowiedz się jaką wielkość osiągną w wieku dojrzałym. Zbyt rozłożyste i rozkrzewione korony mogą zasłaniać światło innym roślinom, zajmować zbyt wiele przestrzeni i wykorzystywać dużą ilość składników odżywczych, tym samym zabierając je innym, mniej ekspansywnym roślinom. Ponieważ dysponujesz niewielką przestrzenią, dobrze będą wyglądały rośliny o wyrazistych i regularnych kształtach liści i dość jednolitej kolorystyce. Zbyt szeroka gama kolorystyczna na małej powierzchni miejskiego ogrodu, może sprawiać wrażenie chaosu. Zdecydowanie lepiej będą wyglądały pojedyncze, kolorowe akcenty. Jeśli chciałbyś nieco optycznie powiększyć swój miejski ogród, możesz zastosować ściankę z lustrem, symetryczne ciągi komunikacyjne, starannie dobraną kostka brukowa, drewno i co najistotniejsze, niewielką ilość dodatków w postaci mebli ogrodowych, ławek czy huśtawek. Warto wykorzystać pnącza, które wijąc się po ścianach, murkach i pergolach zajmą mało miejsca. Ogród miejski ma być przedłużeniem twojego domu, dlatego jego stylizacja powinna nawiązywać do jego charakteru. Jeśli chcesz zmieniać małą przestrzeń swojego ogrodu w mieście, warto wykorzystać wszelkie przenośne skrzynie i donice. Dzięki temu bardzo łatwo zmienisz aranżację, będziesz mógł także przenosić na zimę rośliny mniej mrozoodporne. Ciekawym pomysłem jest posadzenie cebul różnych kwiatów, które będą kwitły naprzemiennie.
Zieleń ogrodu miejskiego to nie tylko ozdoba
Ogród miejski, oprócz walorów estetycznych, może stanowić także ochronę przed zanieczyszczeniami i hałasem. Rośliny w takich przypadkach powinny być odporne na suszę i mało wymagające pod względem składników odżywczych. Warto, gdybyś wybrał rośliny szybko rosnące, wtedy zaczną spełniać swoją funkcję zdecydowanie szybciej. Pamiętaj także, że roślina im będzie gęstsza tym skuteczniej osłoni cię przed hałasem i nadmiernym kurzem. Unikaj sadzenia roślin o płytkim systemie korzeniowym, bo mogą nie przetrwać w trudnych, miejskich warunkach. Również niezbyt dobrze sprawdzą się rośliny wymagające żyznej ziemi i wrażliwe na zasolenie.
Jakie rośliny do ogrodu miejskiego?
Jeśli mieszkasz przy ruchliwej arterii sprawdzą się :
1. Lilaki pospolite, klony polne, ałycze, świerki serbskie, żywotniki, berberysy, irgi błyszczące, jaśminowce, karagany syberyjskie, krzewuszki cudowne, kolkwicje chińskie, ligustry, pęcherznice kalinolistne . Są to rośliny, które możesz sadzić w formie żywopłotu, jak i pojedynczo.
2. W zanieczyszczonym powietrzu dobrze radzą sobie także : katalpy pospolite, magnolie pośrednie, miłorzęby, pięciorniki krzewiaste, robinie akacjowe, róże pomarszczone, sumaki, złotokapy, tamaryszki, budleje Dawida i wierzby białe.
3. Rośliny sprawdzające się na małych powierzchniach i w skrzyniach : bukszpany, ostrokrzewy, pięknotka Bodiniera, rośliny cebulowe : tulipany, narcyzy, krokusy, kosaćce.
4. Rośliny typowo pojemnikowe: petunie, pelargonie, niecierpki, nasturcje.
5. Inne : zawciągi pospolite, płomyki szydlaste, skalnice, kaktusy i sukulenty.
6. Rośliny o dużych i dekoracyjnych liściach : hosty, juki, języczki, paprocie.
Podsumowując, podczas zakładania ogrodu w mieście, pamiętaj o kilku zasadach o których napisałam, a unikniesz chaosu i rozczarowania. Zastanów się jaki charakter ma mieć twoja zielona enklawa i czy będzie harmonizowała z twoim domem.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |