Events GMI

Ewenty Grupa Media Informacyjne - Gdzie warto spędzać wolny czas doskonale się bawiąc - Baw się razem z Nami - Zaprasza GMI

Kalendarz wydarzeń Belgia

Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara

DataMIEJSCE OPIS
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne

Kalendarz wydarzeń Belgia

 

Bruksela należy do tych miast, w których zawsze dzieje się coś ciekawego i wartego uwagi. A tego możemy być pewni, bez względu na porę roku, którą wybierzemy na wizytę w belgijskiej stolicy

 

Kalendarz kulturalny Brukseli należy do wyjątkowo bogatych. Są w nim zarówno atrakcje o wielowiekowej tradycji, np. procesja Ommegang, jak i wydarzenia młodsze, w tym liczne festiwale filmowe i muzyczne. W Brukseli każdy z 12 miesięcy roku ma - często zależnie od swej zimowej lub letniej aury - coś wyjątkowego do zaoferowania.

Styczeń

Zimowa pora jest doskonałą okazją, by odwiedzić odbywające się każdego roku w styczniu targi antyków. To wydarzenie z 50-letnią tradycją przyciąga do Brukseli miłośników staroci praktycznie z całej Europy, a na targu można znaleźć w zasadzie wszystko - od przedmiotów orientalnych, poprzez wyroby jubilerskie, dzieła sztuki, obrazy, rzeźby, dywany, meble, tkaniny, aż po książki. Targi antyków odbywają się w centrum wystawienniczym Tour&Taxis (Avenue du Port 86). Bilety wstępu kosztują 20 euro. Szczegóły na stroniewww.antiques fair.be .

Luty

W kolejnym zimowym miesiącu można się doskonale bawić w Brukseli, uczestnicząc w Festiwalu Anima. Stolica komiksu staje się na kilka dni również stolicą kreskówek, które są tu prezentowane podczas pokazów pogrupowanych w ponad 20 kategoriach (!). Program obejmuje zarówno filmy dla dorosłych, jak i klasykę animacji dziecięcej.

Festiwal, będący imprezą jeszcze mało znaną, odbywa się w centrum kultury Flagey (Place Saint Croix). Pokazom towarzyszą nagrody i wyróżnienia. Niezależne jury przyznaje nagrody w kilku kategoriach, zaś odrębny status ma nagroda publiczności, uzależniona wyłącznie od kaprysów widzów. Bilety na pokazy kosztują ok. 7,5 euro (liczne zniżki). Więcej informacji na ten temat na stroniewww.folioscope.be .

Marzec

W tym miesiącu co najmniej dwa cykliczne wydarzenia zasługują na uwagę. Pierwszym jest Festival Ars Musica, odbywający się w Brukseli od ponad 20 lat. Co roku największe sale koncertowe w belgijskiej stolicy (Flagey, BOZAR, katedra św. św. Michała i Guduli oraz królewskie konserwatorium) rozbrzmiewają dźwiękami współczesnej muzyki poważnej, prezentowanej przez największych artystów europejskich. Koncertom towarzyszą warsztaty i spotkania z muzykami. Od 2009 r., ze względu na ogromną popularność festiwalu, koncerty odbywają się również w Antwerpii, Liege oraz Brugii. Bilety kosztują 10-25 euro. Szczegóły na stroniewww.arsmusica. be .

Również w marcu brukselskie muzea otwierają nocą swe sale dla zwiedzających, a organizowana od 2008 r. Brukselska Noc Muzeów cieszy się ogromną popularnością i jest niepowtarzalną okazją do zwiedzenia zabytkowych obiektów w mroku spowijającym miasto. W poszczególnych muzeach organizowane są specjalne pokazy i imprezy towarzyszące, a całość kończy przyjęcie organizowane w BOZAR (Palais des Beaux Arts, czyli Pałac Sztuk Pięknych). Więcej informacji na stroniewww.museumnightfever.be .

Kwiecień

Każdego roku na przełomie kwietnia i maja organizowane są dni otwarte Szklarni Królewskich, trwające ok. 3 tygodni. Daty są ruchome, warto więc śledzić ogłoszenia pojawiające się na stronie www.monarchie.be. Okazy zgromadzone w szklarniach, zwłaszcza rośliny tropikalne, fuksje oraz azalie zachwycą nawet najbardziej sceptycznego miłośnika flory. Warto przy okazji pamiętać, że niektóre rośliny pochodzą jeszcze z kolekcji przywiezionej dla Leopolda II z Kongo. Przy okazji można obejrzeć, lecz niestety tylko z zewnątrz, pałac w Laeken. Bilety wstępu do Szklarni Królewskich kosztują 2,5 euro.

Maj

Maj jest wyjątkowo obfity w atrakcje różnego rodzaju. Przede wszystkim jeden z majowych weekendów przeznaczony jest na Święto Irysa. Kwiat ten jest jednym z symboli regionu brukselskiego (La Région de Bruxelles Capitale), a jego święto stanowi okazję do radosnego fetowania dla całego miasta. Ulice zapełniają się wówczas teatrami ulicznymi oraz animacjami. Ponadto organizowane są konkursy dla publiczności, atrakcje dla dzieci oraz różnego rodzaju warsztaty. Program co roku się zmienia, więc najlepiej będzie sprawdzić szczegóły na stroniewww.fetedeliris.be .

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Brussels Jazz Marathon organizowany zazwyczaj pod koniec maja. Podczas trzech dni można praktycznie bez przerwy słuchać jazzu w doskonałym wykonaniu. Festiwal jest w całości

finansowany przez sponsorów, dlatego też w jego trakcie za darmo można wysłuchać ponad 125 koncertów. Tak ciekawego wydarzenia nie można przegapić! Informacje na stroniewww.brusselsjazzmarathon.be .

Czerwiec

Czerwcowe święto muzyki jest wydarzeniem o zasięgu europejskim, którego istotna część rozgrywa się w Brukseli. Święto to jest organizowane nieprzerwanie od 25 lat i świetnie wpisało się w letnią atmosferę miasta. Imprezie towarzyszą inicjatywy mające na celu odkrywanie nowych, muzycznych talentów. W trakcie festiwalu w Brukseli odbywa się ponad 100 koncertów, które reprezentują praktycznie wszystkie style muzyczne, od jazzu po klasykę. Wielki finał odbywa się tradycyjnie w centrum miasta przed Pałacem Królewskim. Święto muzyki posiada swoją stronę internetową www.fetedelamusique.be.

W czerwcu rozpoczyna się również Festival van Vlaanderen, czyli Festiwal Flandryjski trwający aż do października. W jego trakcie muzyka klasyczna rozbrzmiewa w kolejnych flandryjskich miastach, przy czym w Brukseli odbywają się jedne z najbardziej prestiżowych koncertów. Program zmienia się co roku, a szczegóły najlepiej sprawdzić na stroniewww.festival.be .

Lipiec

Lipiec to przede wszystkim wielkie historyczne święto Brukseli, którego nazwa - Ommegang - pochodzi z języka staroflamandzkiego i oznacza "obchodzić wokół". Ten tradycyjny pochód ulicami Brukseli ma starą genezę, gdyż jego początki wiążą się z rokiem 1348 r. i procesjami organizowanymi ku czci cudownej figury Matki Bożej z Sablon, będącej według wierzeń cudowną protektorką miasta i jego mieszkańców. Święto zostało zniesione w okresie rewolucji francuskiej i przywrócone w 1930 r. z inicjatywy Alberta Marinusa oraz burmistrza Adolphe'a Maxa. Wzorcem był dla nich pochód z 1549 r. zorganizowany w obecności cesarza Karola V i jego syna Filipa.

 

Niegdyś Ommegang organizowano w niedzielę poprzedzającą Zielone Świątki, natomiast aktualnie pochód odbywa się w lipcu. Nie zmieniła się jednak jego trasa, zgodnie z obowiązującą od średniowiecza zasadą, że figura Matki Bożej nie powinna opuścić pierścienia najstarszych murów miejskich. Ommegang jak dawniej wyrusza spod Nctre Dame au Sablon i przemierza ulice Dolnego Miasta w kierunku Grand Place, a obowiązujący kierunek przemarszu oraz kostiumy nawiązują do czasów średniowiecza. Aktualnie jednak jest to raczej święto Brukseli niż ceremonia o charakterze religijnym. Podziwianie kluczowych momentów kolorowej procesji zarezerwowane jest dla tych, którzy odpowiednio wcześnie zakupią bilety, natomiast pozostali mogą podziwiać orszak przemierzający brukselskie ulice za darmo. Szczegóły dotyczące pochodu można znaleźć na stroniewww.ommegang.be .

Sierpień

Drugi miesiąc wakacji jest tradycyjnie czasem, gdy Grand Place rozkwita tysiącem kwiatowych kolorów. Pierwszy dywan kwiatowy na Grand Place został ułożony w 1971 r. i był dziełem specjalisty od architektury krajobrazu Etienne'a Stautemansa. W rzeczywistości nie stanowił on pomysłu samych brukselczyków, ale został zaczerpnięty z innych miast regionu flamandzkiego. Choć kwiatowy dywan w belgijskiej stolicy wcale nie jest największy, to niewątpliwie cieszy się ogromną sławą. Od kilkudziesięciu lat, na kilka dni w sierpniu Grand Place pokrywa się wzorem o bajkowych kolorach, który za każdym razem jest inny i posiada inną symbolikę.

Ostatni dywan kwiatowy został ułożony w roku 2010 i był bardzo mocno związany tematycznie z prezydencją Belgii w Unii Europejskiej. Przedstawiono na nim m. in. św. Michała zabijającego smoka (symbol Brukseli) oraz kwiaty irysa (symbol regionu), a w samym centrum w trzech półkolach ułożonych wokół dekoracyjnej fontanny znalazły się dość dyskretne symbole Unii Europejskiej, czyli ułożone z begonii litery EU. Kolejne kwiatowe szaleństwo z begonii zaplanowano na sierpień 2012 r. Begonie wybierane są ze względu na swą trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ciekawostki na temat dywanu kwiatowego, w tym wzory z ostatnich kilkunastu lat, można obejrzeć na stroniewww.flowercarpet.be .

Wrzesień

W porównaniu do poprzednich miesięcy wrzesień w Brukseli jest czasem odpoczynku od festiwali i świąt. Jedynie dzielnica Marolles ma swoją paradę "gigantów", jako że tutaj podczas procesji obnoszone są kukły przedstawiające słynnych Belgów. Paradzie towarzyszą koncerty odbywające się na Place de la Chapelle.

Październik

Październik z kolei zachęca do poznawania Brukseli nocą poprzez uczestnictwo w imprezie znanej jako Nuit Blanche, czyli Biała Noc. Ten całonocny festiwal odbywa się na początku miesiąca. W czasie jego trwania dla zwiedzających otwarte są muzea, a w klubach, teatrach i na ulicach mają miejsce koncerty, warsztaty, spotkania i pokazy. Białą Noc można zakończyć śniadaniem na koszt miasta. Dla uczestników przygotowana została również specjalna promocja transportowa - przejazdy autobusami nocnymi są bezpłatne. Program jest dostępny na stroniewww.nuitblanchebrussels.be .

Listopad

Pod koniec listopada w okolicach Giełdy i placu Sainte Catherine rozpoczyna się targ świąteczny, czyli Plaisirs d'Hiver (Zimowe przyjemności). Miejsca te zapełniają się budkami, w których można kupić oryginalne prezenty gwiazdkowe, biżuterię, wyroby regionalne, a także delektować się rozmaitymi smakołykami oraz grzanym winem. Targowi trwającemu do ok. 22.00 towarzyszą koncerty oraz pochód orszaku św. Mikołaja. Pewnym urozmaiceniem może być lodowisko, a także tor saneczkowy. Każdego roku miejsce to odwiedza ponad 2,5 mln ludzi. Szczegóły i zdjęcia na stroniewww.plaisirsdhiver.be .

Grudzień

Grudzień to doskonały czas, by odwiedzić Grand Place. Na przystrojonym świątecznie rynku rozbrzmiewa muzyka, a na tle ratusza bądź Maison du Roi odbywa się pokaz świateł. Ważnymi elementami wpływającymi na świąteczny nastrój są żywa szopka oraz olbrzymia choinka. Jeśli do tego wszystkiego pada śnieg, to atmosfera staje się po prostu bajkowa.

 

 

Czytaj również – Państwa Świata …

 

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne