USA - Stany Zjednoczone
Gdy słyszę USA (United States of America), od razu zaczynam nucić: „Stany, stany - fajowa jazda; zjednoczonych łopot flag; Ameryka, gwiaździsty sztandar; czujesz klimat, na pewno tak.” T. Love, trzeba przyznać, oddał w krótkim utworze ducha wolnej Ameryki. Analizując tylko pierwszy wers tytułu, wiele się można o tym, trzecim pod względem liczby ludności po Chinach i Indiach i trzecim pod względem terytorium po Rosji i Kanadzie, kraju dowiedzieć.
Najsłynniejszy amerykański most Golden Gate rankiem spowity jest mgłą.
Kraj kontrastów
„Stany, stany...” Jest ich 50. Od takich, o których słyszymy w wiadomościach, kojarzymy z literatury, filmu aż po nic niemówiące nazwy. Szukamy na mapie Alabamy, Connecticutte, Hawajów, Iowa, Kansas, Minnesoty, Nebraski, Oklahomy, wiadomości o ich geografii, klimacie, kulturze. I dziwimy się: taka wielobarwność, a tworzy jedno państwo. Najczęściej określenie: „kraj niesamowitych kontrastów” używane jest na wyrost. Zazwyczaj to banał. Gdyby wskazać jedno tylko państwo, upoważnione do tego sloganu, to na pewno byłyby to Stany Zjednoczone. I na tym polega ich potęga. Różnorodność zjednoczona pod sztandarem wolności.
Zwiedzanie
Co oprócz flagi łączy Nowy Jork i Teksas, Idaho i Florydę, stany różne pod każdym względem i położone tysiące kilometrów od siebie? Gładkie, proste, szerokie, bezpieczne drogi!!! 77 tysięcy kilometrów autostrad - pierwsze miejsce na świecie. To musi być dla Polaka: „Fajowa jazda”, jak śpiewa Muniek Staszczyk, w wersji nieoficjalnej „hajowa jazda”. Jednak kierowanie pod wpływem jest zakazane. Doskonałe drogi są charakterystyczne dla USA, ale również poszanowanie prawa i nieuchronność kar, o czym przekonał się ostatnio Roman Polański.
Filmowa inspiracja
Te czarne asfaltowe wstęgi mają wymiar nie tylko praktyczny, ale też legendarny, historyczny. Nie dziwi fakt, że gatunek: „film drogi” zrodził się właśnie w Stanach. Kultowe sceny rozgrywające się w przepastnych, spalających całe cysterny benzyny wozach kręcone były pięćdziesiąt lat temu i będą kręcone tak długo jak Ameryka będzie się poruszać na czterech kółkach. To jest jedynie słuszny i wszechobecny sposób komunikacji. Bez względu na to czy mówimy o odległościach w tysiącach kilometrów i czy w setkach metrów. Nie wyprą go ani samoloty, ani kolej, symbol zdobywania Dzikiego Zachodu, teraz transportująca głównie towary, ani tym bardziej ruch pieszy. Niech nie zdziwi Europejczyka brak chodników albo rzadkie ich używanie, może z wyjątkiem cudownie staroświeckiego Nowego Jorku.
Atrakcje
Wracając do kontrastów: dzika przyroda i wysoko rozwinięta cywilizacja. Miasta, kultura, rozrywka czy bezkresne przestrzenie, dziewicza przyroda, cuda natury? W pierwszym przypadku obowiązkowy jest Waszyngton, stolica USA. Nie ma tam, co niespotykane, drapaczy chmur, ale jest biblioteka Kongresu, Uniwersytet Johna Hopkinsa, Bank Światowy, Muzeum Narodowe. Nowy Jork i zalecane atrakcje: Empire State Building, Statua Wolności, Wall Street, katedra św. Patryka, siedziba ONZ, Central Park. Mniej oficjalne, ale bardziej emocjonujące może być zwiedzanie Miasta Aniołów. W Beverly Hills, najbardziej znanej dzielnicy Los Angeles jest szansa na spotkanie z gwiazdami. Nie można pominąć Hollywood i Disneyland, plaż Santa Monica i Malibu.
Przyroda
Dla miłośników przyrody obowiązkowy jest Park Narodowy Grand Canyon w Arizonie. Co tu dużo mówić, oglądanie samych zdjęć Wielkiego Kanionu zapiera dech w piersiach. Inny charakter ma Park Narodowy Yosemite w górach Sierra Nevada. Pocięty dolinami polodowcowymi aż huczy od rwących potoków i wodospadów, a górują nad nim dostojne sekwoje.
Yellowstone
Najstarszy na świecie Park Narodowy Yellowstone znany jest każdemu uczniowi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że od 1978 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO i że znajduje się na terenie aż trzech stanów: Woyming, Montana i Idaho. Podziwiać w nim można gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. Ciekawostką jest, że na terenie parku prowadzona jest polityka przyzwolenia na naturalne pożary. Naukowcy obserwują zachodzące po nich zmiany i okazuje się, że nie są tak tragiczne w skutkach, jak mogłoby się wydawać. Przyroda doskonale sobie radzi z takimi katastrofami.
Informacje ogólne
Konstytucja : Konstytucja Stanów Zjednoczonych
Język urzędowy : brak języka urzędowego na poziomie federalnym
Język używany : amerykański angielski, hiszpański
Stolica : Waszyngton
Ustrój polityczny : republika prezydencka
Typ państwa : federacja
Powierzchnia : 9 373 967 km²
Liczba ludności : 310 800 000
Jednostka monetarna : 1 dolar amerykański
Religia dominująca : protestantyzm (52%)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |