Freelancer
Setki osób mają w dzisiejszych czasach problem ze znalezieniem zatrudnienia. Alternatywą dla specjalistów oferujących swoje usługi w konkretnej dziedzinie może być freelancing. Freelancerzy stanowią przedstawicieli wolnych zawodów, a ich cechą charakterystyczną jest to, że realizują zlecenia na odległość, poprzez Internet. Do rozpowszechnienia freelancingu przyczynił się w dużej mierze Internet.
Nazwa „freelancer” po raz pierwszy została użyta przez Waltera Scotta w książce pod tytułem „Ivanhoe”. Słowo to miało na celu opisanie średniowiecznego najemnego wojownika. Obecnie pojęciem „freelancera” określa się każdego, kto oferuje swoje usługi na odległość. Najbardziej powszechne zawody w freelancingu to jednak przede wszystkim: dziennikarz, fotograf, copywriter, programista, tłumacz oraz grafik.
Na pracę jako freelancer może zdecydować się praktycznie każdy, bez względu na wiek. W takim zawodzie niezwykle ważne są jednak pewne umiejętności oraz cechy charakteru. Freelancer powinien wyróżniać się systematycznością i konsekwencją w działaniu, a ponadto powinien umieć doskonale organizować czas pracy.
W pracy freelancera bardzo ważne jest nieustanne poszukiwanie nowych zleceń. Obecnie copywriterzy, programiści, graficy oraz inni przedstawiciele wolnych zawodów mogą szukać ich przede wszystkim za pośrednictwem sieci. Atrakcyjne oferty zleceń można znaleźć między innymi w serwisach dla freelancerów. Są one tam pogrupowane w kategorie, dzięki którym łatwiej jest wyodrębnić prace związane z edycją tekstu czy zlecenia dla programistów.
Osoby, które pracują na zasadzie freelancingu mogą pracować we własnym domu lub w jednym z tak zwanych biur coworkingowych. Zanim zdecydujemy się przejść na freelancing, warto poznać zalety i wady pracy w domu, a także zapoznać się z kwestiami dotyczącymi płacenia podatków przez freelancerów. Przedstawiciele wolnych zawodów mogą pracować na podstawie umowy o dzieło bądź zlecenie, ale mogą również wykonywać zlecenia w oparciu o własną działalność gospodarczą. Coraz bardziej popularnym rodzajem umowy dla freelancera stają się również umowy zagraniczne.
Każdy freelancer, poza tym, iż powinien specjalizować się w wybranej przez siebie dziedzinie, powinien również posiadać profesjonalne portfolio. Portfolio to nic innego, jak prezentacja przykładowych prac wykonanych przez freelancera. To właśnie portfolio jest najczęściej podstawą do oceny umiejętności freelancera i decyduje o przyznaniu konkretnego zlecenia właśnie tej, a nie innej osobie.
Praca na odległość ma niewątpliwie mnóstwo zalet i jest coraz chętniej podejmowaną formą zatrudnienia. Freelancerzy mogą wykonywać zlecenia o dowolnej porze dnia lub nocy czy samodzielnie decydować o warunkach pracy. Taki zawód pozwala też na znaczne obniżenie kosztów – znika problem organizacji miejsca pracy oraz kwestia dojazdów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|