Komunikacja a media
Są rozumiane jako środki (czyli prasa, radio, telewizja, internet, a w szerszym znaczeniu także książka, film, plakat, kino) za pomocą, których informacja może być wyrażana, przekazywana, prezentowana i przechowywana.
Media bywają postrzegane i określane metaforycznie jako:
- okno (na wydarzenia i przeżycia innych)
- zwierciadło (wydarzeń, zakładające w miarę wierne odbicie)
- filtr- działający selekcyjnie, przybliżający pewne wydarzenia, zamykający widok na inne.
- drogowskaz- (przewodnik, interpretator)
- forum lub scena- prezentacji informacji i idei często dająca możliwość publicznej debaty
- ekran lub bariera- wskazująca, że media mogą oddzielać nas od rzeczywistości, poprzez rozrywkę czy propagandę dostarczania fałszywego obrazu rzeczywistości.
Komunikacja jest to:
- zdolność posługiwania się znakami
- droga rozwoju i kumulacji wiedzy, dzięki możliwości komunikowania tego co było i tego co będzie.
- wynalazek "znaku" to największe odkrycie istoty, znakiem nie było słowo ale np: gest, wyraz twarzy, postawa.
- następny krok to wynalazek pisma
- kolejnym krokiem jest wynalazek ruchomej czcionki połączony z umiejętnością drukowania
- zaszczyt wykonania kroku piątego należy się radiu i telewizji, które w XIX w. zrewolucjonizowały świat.
- krok szósty zrobiła telematyka: komputerowa sieć łączności interaktywnej, która umożliwia łączność w czasie rzeczywistym.
- krok siódmy ostatni polegał na możliwości wprowadzenia (wgrywania) do mózgu człowieka bez pośrednictwa znaków.
Komunikacja- rozumiana jako przekazywanie informacji za pomocą znaków.
Komunikowanie- oznacza proces, w którym dominuje ten, który komunikuje, czyli przekazuje informacje nad tym lub tymi, którzy ją odbierają.
Komunikowanie się- polega na przekazywaniu i odbieraniu informacji.
Przekaz- czyli treści intelektualne i emocjonalne przenoszone między nadawcą a odbiorcą.
Odbiorca- jest to, każda osoba, której dostarczoną jej (twarzą w twarz lub za pośrednictwem urządzenia technicznego) wypowiedz rozszyfrowuje do tego stopnia, że jej sens staje się dla tej osoby zrozumiały.
Skoro media docierają do ludzi z wykształceniem podstawowym i wyższym, mieszkańców miast i wsi, to wszyscy stajemy się ludźmi poinformowanymi.
Media w dwudziestym pierwszym wieku mają ogromny wpływ na opinię publiczną, jednakże sytuacja jest o tyle zmienna, że powoli również odwrotna. Pod wpływem nacisków opinii publicznej, rynku i potrzeb odbiorców mediów, one same wymagają dostosowania się i modyfikacji. Szczególną rolę w życiu każdego obywatela odgrywa Internet, który wykorzystywany jest w celach informacyjnych, medialnych, jak również jako narzędzie opiniotwórcze, tak po stronie nadawcy, jak i odbiorcy.
Komunikacja społeczna przechodzi gigantyczne przeobrażenia w błyskawicznym tempie, w całym tym procesie niebanalną rolę ogrywają ostateczni odbiorcy, którzy niejako kształtują trendy w tym zakresie. Niewątpliwie media i opinia publiczna są ze sobą ściśle powiązane i zależne wzajemnie, będąc przedmiotem badań socjologów i politologów, wciąż doskonalone są mechanizmy występujące w komunikacji społecznej, na tyle by przekaz nie ulegał zniekształceniom, a zarazem był rzetelny i obiektywny. Bolączką większości mediów jest stronniczość, bez względu na dziedzinę, o której traktują. Najczęściej zarzuca się mediom ingerencję w politykę oraz kreowanie wizerunku partii, postaci polityków, zjawisk itp., jednak media forsują również inne dziedziny życia, jak chociażby sferę zdrowotną, kulturową, czy zachowania konsumenckie.
Reklama w dzisiejszych czasach zmieniła oblicze w inteligentną strategię marketingową, przed którą większość z nas uciec, ani się jej oprzeć nie potrafi, z prostej przyczyny jaką jest brak świadomości jej istnienia. Nie bez powodu media zwane są czwartą władzą, gdyż nie rzadko dla przeciętnego odbiorcy informacje pochodzące z mediów są niczym prawda objawiona, jedyna słuszna. Tym sposobem media są doskonałym narzędziem manipulacji opinią publiczną, kształtując poglądy Polaków (i nie tylko) nie mających własnego zdania w danym temacie. Zważywszy na fakt, iż coraz częściej i coraz więcej osób w wielu tematach dotyczących życia publicznego, politycznego nie ma zdania, to świetny sposób na propagandę określonych poglądów. Między innymi z tego powodu bardzo trudno dziś o całkowicie niezależne i obiektywne medium, zwłaszcza w realiach rynku medialnego o ogromnej konkurencji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |