Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - FREELANCER & NAUKI SPOŁECZNE
   
COUNTRY:
         
 

Home news
   
Freelancer
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
 
   
Informacja
 
 
VIP GMI
 
 
Freelancer
 
 
 
 
 
 
   

 

 
 Freelancer & nauki społeczne
     

Freelancer to wiadomości ze świata, które wymagaja umiejętności twórczych w zakresie różnych dziedzin życia. To również odkrywanie sposobu na ciekawą pracę w dobrym towarzystwie. Znajdziesz tutaj ponadto informacje z szeroko rozumianych nowych technologii, nauk społecznych.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Socjologiczna koncepcja przywództwa w biznesie

„Przywództwo zakłada czynienie rzeczy za pomocą innych” – ta zwięzła definicja pochodzi tym razem nie z podręcznika socjologii czy zarządzania lecz … z poufnego statutu największego gangu ulicznego w Chicago. Bez względu na rodzaj działalności podkreśla znaczenie właściwego wykorzystania potencjału zespołu dla osiągnięcia zamierzonych celów przez utalentowanego lidera.

Rozróżnienie władzy i przywództwa jest jednym z klasycznych rozróżnień w naukach społecznych.  Stanisław Ossowski definiuje władzę jako „możność podejmowania i realizowania decyzji niezależnie od woli ludzi, których decyzja w taki czy inny sposób dotyczy”. Nawiązuje w ten sposób do koncepcji władzy Maxa Webera, dla którego władza oznacza „szansę przeprowadzenia swej woli także wbrew oporowi, w ramach pewnego stosunku społecznego bez względu na to, na czym ta szansa polega”.  Ralf Linton i Kurt Lewin precyzują, że władza to uprawnienie (legitymacja) i możność wpływania na postępowanie innych, z kolei przewodzenie (kierowanie) obejmuje takie czynności jak określenie celów czy wartości grupy, koordynacja działań członków grupy oraz kontrola wykonywania ról i zadań przez członków grupy. Według Arnolda S.Tannenbauma władza i przywództwo mogą być sprowadzone do trzech ogólnych funkcji: ustalenia celów zespołu, ustanawiania struktur, które by te cele w postaci zadań realizowały i utrzymywania struktur.

Przywództwo grupowe scharakteryzować można wskazując na różnice jego źródeł wpływu na decyzje grupowe. Odróżnimy zatem przywództwo formalne (instytucjonalne) od naturalnego. W przypadku przywódcy formalnego jego rola wynika z racji posiadania w grupie określonej, usankcjonowanej oficjalnie pozycji. Rozkazy oficera starszego stopniem są obowiązujące niezależnie od osobistych cech tego oficera i niezależnie od wagi argumentów stojących za decyzją. Jeśli natomiast grupa gotowa jest postępować stosownie do czyjejś woli, niezależnie od oficjalnie pełnionego stanowiska, to mamy do czynienia z przywódcą naturalnym (typ przywódcy w grupie zabawowej czy prowodyr w gangu młodzieżowym, zanim organizacja gangu nie ulegnie sformalizowaniu). W praktyce jednak formalne i naturalne motywy podporządkowania się autorytetowi splatają się ze sobą. Rzadko spotyka się jednostkę tak słabą, że nawet wysoka funkcja formalna nie zapewnia jej wpływu na decyzje grupowe lub przywódcę naturalnego o takiej sile autorytetu, że brak formalnej funkcji nie przeszkadza jej w wywieraniu wpływu na grupę.

W literaturze socjologicznej najczęściej cytuje się typologie przywództwa autorstwa Maxa Webera, Kurta Lewina oraz Freda Fiedlera. To, co Weber pisze o panowaniu w społeczeństwie jako całości, można w pewnym sensie odnieść do wszelkiego przywództwa w grupie, niezależnie od tego jak wielka jest owa grupa. Każdy z trzech typów idealnych władzy: legalna, tradycyjna i charyzmatyczna ma odmienną podstawę legitymizacji. Przywództwo legalne opiera się na sprawowaniu funkcji określonych przez prawo; jest to typ biurokratyczny podlegający kontroli w myśl zalegalizowanych reguł. Posłuszeństwo w grupie obowiązuje „nie wobec osoby na mocy jej swoistego prawa lecz wobec ustanowionej zasady, która określa, komu i w jakim stopniu jest ono należne. (…) Typ panowania legalnego reprezentują nie tylko nowoczesne struktury państwa i wspólnoty lokalnej, lecz w równej mierze stosunki władzy w prywatnym przedsiębiorstwie, w dowolnej organizacji czy stowarzyszeniu, które dysponuje rozbudowanym i hierarchicznie zorganizowanym zespołem zarządzającym”. Drugi typ idealny stanowi przywództwo tradycyjne, w którym tytuł do sprawowania władzy wywodzi się z tradycji uznającej daną grupę czy warstwę społeczną jako uprawnione do sprawowania władzy. Wzajemne obowiązki przywódcy i grupy określone są historycznymi precedensami i nawykami, które wzmacniają przekonanie, że „zawsze tak było”. Trzecim typem jest przywództwo charyzmatyczne: nie oparte ani na tradycji ani na prawie – ale przyznawane jednostce ze względu na jej szczególne przymioty i wrodzone talenty przywódcze. Posłuszeństwo czy poddanie się przywódcy wynika tu z emocji, jakie u swoich zwolenników wzbudza przywódca charyzmatyczny jako Wódz, Mistrz czy Nauczyciel. Choć charyzmatyczni przywódcy stali się legendarnymi postaciami mitologii biznesu Peter Drucker podkreśla ich fundamentalną słabość: skoncentrowani na własnej intuicji zbyt często lekceważą krytyczne zmiany w środowisku!

O ile typologia Webera opiera się na źródłach legitymizacji władzy, to u Kurta Lewina podstawą typologii jest sposób realizacji władzy. Na podstawie analizy zachowań przywódcy i relacji pomiędzy przywódcą a podwładnymi w sześciu wymiarach takich jak komunikacja, podejmowanie decyzji (partycypacja), rozkład odpowiedzialności, sposób kontroli (stosowanie kar i nagród), dyscyplina, miejsce przywódcy w strukturze grupy Lewin wyróżnił trzy style sprawowania władzy w grupie: autokratyczny, demokratyczny i laissez faire (liberalny).

  • Styl autokratyczny: przywódca ustala cel grupowy, przydziela zadania, nie konsultuje się z grupą przed podjęciem decyzji i nie uczestniczy w pracy.
  • Styl demokratyczny: przywódca konsultuje się z grupą przed podjęciem decyzji i bierze udział w pracy.
  • Styl laissez-faire (liberalny): przywódca pozwala grupie robić to na co ma ochotę.

Lewin, Lippitt i White przeprowadzili badania, których celem było określenie, który styl ma największą siłę oddziaływania na efektywność pracy, poziom zadowolenia z pracy i relacje wewnątrzgrupowe. Jeśli idzie o efektywność pracy, grupy kierowane autokratycznie osiągały najlepsze wyniki pod względem ilości wykonanej pracy, ale jakość wykonania była wyższa w grupach kierowanych demokratycznie. W stylu autokratycznym zdarzały się przejawy narastającej agresji, która niekiedy kierowana była przeciwko najsłabszym lub nowym członkom grupy (syndrom kozła ofiarnego). Z kolei w grupach kierowanych liberalnie nierzadko dochodziło do spontanicznego wyłonienia przywódcy nieformalnego, który obierał autokratyczny styl kierowania.

Lewin, Lippit i White utrzymywali, że przywódca przyjmując pewien sposób postępowania jest w stanie wytworzyć określony klimat grupowy, styl przywództwa. W koncepcji Freda Fiedlera powiada się, że styl ten jest uwarunkowany sytuacyjnie i zależy od trzech wymiarów sytuacji: relacji pomiędzy przywódcą a członkami grupy, stopnia ustrukturalizowania zadania oraz pozycji przywódcy w strukturze władzy. Styl autokratyczny jest skuteczny wtedy, kiedy parametry są skrajnie wysokie lub niskie (dobre lub słabe relacje z grupą, jasne lub niejasne zadanie, wysoka lub niska pozycja przywódcy w strukturze władzy). Kiedy parametry są na poziomie średnim bądź neutralne, skuteczniejszy jest styl demokratyczny.

Od czego zatem zależy styl przywództwa? Od indywidualnych cech osobowościowych jednostki ale też od kontekstu społecznego w jakim działa przywódca: gang przestępczy czy drużyna strażacka uzna za naturalne przywództwo autokratyczne, podczas gdy zespół muzyczny czy think-thank wymaga przywództwa demokratycznego albo liberalnego. Styl przywództwa niezgodny z tradycją grupy albo niedopasowany do konkretnych warunków wywoła opór grupy.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Sociologia

Praktyczna wiedza na temat zjawisk, procesów, postaw i mechanizmów psychologicznych oraz socjologicznych jest w dzisiejszych czasach – dla skutecznego prowadzenia spraw biznesowych – niezbędna. Minęły czasy, kiedy sukces determinowała wyłącznie intuicja menedżera. Dzisiaj, więcej niż podstawowa wiedza z zakresy psychologii i socjologii jest nieodzowna aby działać profesjonalnie, efektywnie. Ten blog traktował będzie więc o psychologii i socjologii w biznesie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Sociologia

Praktyczna wiedza na temat zjawisk, procesów, postaw i mechanizmów psychologicznych oraz socjologicznych jest w dzisiejszych czasach – dla skutecznego prowadzenia spraw biznesowych – niezbędna. Minęły czasy, kiedy sukces determinowała wyłącznie intuicja menedżera. Dzisiaj, więcej niż podstawowa wiedza z zakresy psychologii i socjologii jest nieodzowna aby działać profesjonalnie, efektywnie. Ten blog traktował będzie więc o psychologii i socjologii w biznesie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Sociologia

Praktyczna wiedza na temat zjawisk, procesów, postaw i mechanizmów psychologicznych oraz socjologicznych jest w dzisiejszych czasach – dla skutecznego prowadzenia spraw biznesowych – niezbędna. Minęły czasy, kiedy sukces determinowała wyłącznie intuicja menedżera. Dzisiaj, więcej niż podstawowa wiedza z zakresy psychologii i socjologii jest nieodzowna aby działać profesjonalnie, efektywnie. Ten blog traktował będzie więc o psychologii i socjologii w biznesie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.