Praca grafik komputerowy
Grafik komputerowy to osoba odpowiedzialna za tworzenie i przygotowywanie różnego rodzaju materiałów reklamowych i publikacji. Obecny rynek reklamowy jest tak obszerny, że grafik ma duże możliwości wyboru tego, jakimi formami chce się zajmować. Może pracować w internecie, agencjach reklamowych, studiach grafiki reklamowej, drukarniach, prasie, telewizji, wydawnictwach i tworzyć książki, ulotki, foldery, plakaty, billboardy, animacje, strony internetowe, banery, efekty specjalne, wizytówki, czasopisma, albumy itd.
Podstawowym narzędziem pracy grafika jest komputer, a dokładniej zainstalowane na nim programy – najważniejsze z nich to: Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, QuarkXpress, Corel Draw i InDesign. Oczywiście dostępnego oprogramowania jest znacznie więcej a wybór określonego programu zależy od samego grafika, który może specjalizować się w pracy na określonych aplikacjach. Grafik komputerowy zajmuje się tworzeniem grafiki wektorowej (loga firm, wykresy, rysunki itp.), dopasowywaniem czcionki do tekstu, ustalaniem interlinii, stylu, wielkości wcięć akapitowych, sposobu ustawienia tytułów i śródtytułów publikacji i wreszcie wykonywaniem składu komputerowego publikacji (łączenie tekstu ze zdjęciami i układanie ich na stronie).
Jednak znajomość obsługi programów to nie wszystko. Kontakt z procesem wydawniczym powoduje, że grafik musi potrafić znacznie więcej. Musi znać obsługę drukarek, skanerów, rodzaje papieru i techniki druku. Do jego zadań należy wydrukowanie tekstów przeznaczonych do pierwszych korekt i często nanoszenie ich później na gotowym, złożonym tekście. Grafik przygotowuje wyciągi barwne i dokonuje na nich pomiaru (krycie, kalibracje). Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy też zwykle kontakt z klientem i wykonywanie kalkulacji wykonywanej usługi poligraficznej.
Grafik pracuje zwykle w pozycji siedzącej, przed komputerem, dlatego bardzo ważny jest dobór właściwego, wygodnego krzesła i monitora, który nie męczy wzroku. Pracownik zatrudniony na tym stanowisku musi umieć pracować w grupie i współpracować – z redaktorem, korektorem, copywriterem, menedżerem. Praca grafika, podobnie zresztą jak innych osób zatrudnionych w branży reklamowej, wymaga częstego zostawania po godzinach i umiejętności wykonania określonych zadań pod presją czasu. Od grafika wymaga się też kreatywności, a jednocześnie samokontroli i dokładności. Musi mieć dobry wzrok i być na bieżąco z nowym na rynku sprzętem i oprogramowaniem.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |