Eko-wesele czyli pochwała prostoty
Moda na ekologię opanowuje powoli całą Polskę. Ekologicznie można sprzątać i prać, ubierać się, jeść, robić zakupy, czy przemieszczać się po mieście. Eko szaleństwo zaczyna ogarniać także coraz więcej Par Młodych na całym świecie, które planują swoje wesele. Czy ślub może być także eko?
Weselne przyjęcia tematyczne cieszą się dużą popularnością i na długo zapadają w pamięci gości, dlatego coraz więcej par pragnie się w ten sposób wyróżnić. Szczególnie często młodzi ludzie sięgają do korzeni, dlatego tak wyrazisty staje się motyw przewodni wesela rustykalnego połączony ze stylem eko i vintage. Takie przyjęcia propagują prostotę i swojskość, stawiają na naturalność, bliskość z naturą, poszanowanie lokalnego dziedzictwa. Styl rustykalny wprowadza sentymentalny, ale równocześnie sielankowy i beztroski nastrój. Nic dziwnego, że moda na eko-wesela zawitała także do Polski.
Wesele w stodole, czy w plenerze
Ideą przewodnią eko-wesela ma być swoboda i bezpretensjonalność. Idealnym więc miejscem do zorganizowania wiejskiego wesela będzie ogród, sad, klimatyczna drewniana stodoła, a także urokliwa sielska sala. Śluby w plenerze mają niesamowity klimat, a chociaż pogoda w Polsce nie sprzyja ich organizowaniu, warto poszukać takiego miejsca, które w razie nagłej ulewy zapewni nam dach nad głowami. Gdy jednak pogoda dopisze, nic nie zastąpi nam gwieździstego nieba nad głowami i czystego wiejskiego powietrza.
Naturalne dekoracje
O klimacie przyjęcia decyduje nie tylko miejsce, ale także dekoracja, która nadaje weselu wyjątkowego i unikalnego charakteru. Eko-wesele to ukłon w stronę naturalności i prostoty, dlatego stoły warto ozdobić materiałowymi serwetkami i bieżnikami wykonanymi z naturalnych tkanin takich jak len czy juta. W glinianych dzbankach, metalowych kankach, albo drewnianych skrzyneczkach pięknie prezentować się będą kwiatowe kompozycje stworzone na bazie kwiatów zebranych z ogrodowych rabatek np. bzów, gałązek kwitnących jabłoni, dalii, chryzantem, a nawet pnączy truskawek. Także bukiet Panny Młodej może być ułożony z delikatnych kwiatów, a pleciony wianek na jej głowie dopełni rustykalnego efektu.
Ciekawym zwyczajem jest również obdarowanie gości małym podarkiem, w ramach wdzięczności za udział w tak ważnym dla nas dniu. Rękodzielnicze przedmioty, które wytwarza się w okolicy np. lipowy miód, świeczka z wosku pszczelego, czy domowy dżem jabłkowy będą miłym prezentem, a odpowiednio zapakowane mogą stanowić kolejny element dekoracji.
Wiejskie menu
Z pewnością jednak, najważniejszym elementem Eko-wesela musi być jedzenie. Weselne menu powinno zawierać tradycyjne potrawy, przygotowane na bazie lokalnych oraz sezonowych produktów, warzyw i owoców. Dobrym pomysłem jest postawienie wiejskiego stoiska, na którym goście będą mogli znaleźć regionalne kiełbasy, wędliny i sery. Na deser, zamiast sycących tortów i ciast z kremem, warto zaproponować gościom domowe tarty z owocami, owocowe musy czy nawet ręcznie przygotowane lody. Do picia regionalne nalewki, czy piwa, a dla najmłodszych cytrynową lemoniadę czy świeżo wyciskane soki. Takie menu na pewno zrobi wrażenie na wszystkich gościach, a odpowiednio skomponowane będzie nie tylko zdrowe i pełne witamin, ale także pozwoli bawić się przez całą noc!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |