Producenci dżinsów
Levi Strauss & Co. – prywatne amerykańskie przedsiębiorstwo odzieżowe znane z produkcji spodni dżinsowych oraz innych produktów odzieżowych, wśród których – oprócz produktów z dżinsu, takich jak kurtki czy torby – znajduje się też cała gama innej odzieży, włącznie z butami, kurtkami puchowymi oraz koszulkami.
Firma została założona w roku 1853 na zachodnim wybrzeżu USA, po przybyciu do San Francisco niemieckiego imigranta Leviego Straussa (właśc. Löb Strauß). Zasłynęła z produkcji na dużą skalę kombinezonów dżinsowych, dzięki zamówieniom na odzież roboczą dla pracowników pracujących przy budowie Kanału Panamskiego. Nowoczesne fasony dżinsów powstały po raz pierwszy w latach 20. XX wieku w zakładach Levi Strauss & Co.
Przedsiębiorstwo jest obecnie własnością potomstwa i powinowatych czterech bratanków Leviego Straussa. Marka Levi Strauss jest globalnym liderem rynku sprzedaży jeansów i innych spodni typu casual. Koncern ma swoją siedzibę w San Francisco.
Lee – amerykańskie przedsiębiorstwo odzieżowe, zajmujące się głównie produkcją spodni dżinsowych. Firma została założona w 1889 roku przez Henry'ego Davida Lee w Salina, w stanie Kansas. Marka jest w całości własnością VF Corporation.
Wrangler – marka dżinsów oraz innej odzieży. Od 1986 należy do VF Corporation, właściciela m.in. takich marek, jak Lee, JanSport, The North Face czy Timberland.
Dżinsy Wranglera były produkowane przez firmę Blue Bell, która przejęła markę przy okazji nabycia Casey Jones Work-Clothes Company. W 1947 roku przedsiębiorstwo zatrudniło Bernarda Lichtensteina – krawca, który do USA przyjechał z Łodzi dziesięć lat wcześniej. Dotychczas Lichtenstein współpracował z kowbojami, którym szył spodnie barwione indygo. Jego doświadczenie pomogło w zaprojektowaniu i uszyciu dżinsów na potrzeby uczestników rodeo.
Obecnie jest jedną z najpopularniejszych marek dżinsów na świecie.
W Stanach Zjednoczonych słowo wrangler oznacza kowboja, człowieka opiekującego się końmi.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |