Życie ekologiczne – realistyczny pomysł czy chwilowa moda?
Chociaż dbałość o środowisko naturalne staje się coraz powszechniejsza, a ludzie żyją z większą świadomością otaczającej ich natury, to jednak wielokrotnie zdarza się, że to, co ekologiczne, traktowane jest tylko jako element mody. Trend na ekologię widoczny jest niemal we wszystkim, co dotyczy człowieka.
Przyroda? Naturalnie!
Ekologia w obecnych czasach staje się terminem coraz bardziej modnym, wielokrotnie zatracając tym samym właściwe znaczenie. Samo słowo „ekologia” pochodzi z połączenia greckich słów „oikos” – „dom, środowisko” – oraz „logos”, czyli „nauka”. Słowo to zostało wprowadzone jako nazwa dla jednej z nauk biologicznych w 1869 roku przez Ernesta Haeckla, niemieckiego biologa i zwolennika darwinizmu. Tym samym ekologia stała się nauką badającą zależności między organizmami a ich środowiskiem, zarówno ożywionym, jak i nieożywionym. Zgodnie z prawem ewolucji, sens i znaczenie słowa „ekologia” również uległy pewnej zmianie. Jak wygląda ekologia w codziennym życiu człowieka współczesnego?
Media próbują przekonać ludzi, że życie ekologiczne może być dobre, a nawet lepsze niż zwyczajne. Również władza nie pozostaje obojętna na losy natury, a żeby zapobiec degradacji środowiska, wprowadza coraz nowsze przepisy, w tym wielokrotnie nagłaśnianą ustawę śmieciową z 2013 roku. Wszystko to spowodowało, że bycie eko stało się nie tyle obowiązkiem moralnym, co elementem nowej mody. Ubrania stworzone z naturalnych materiałów, łatwo rozpuszczalne torby na zakupy, a także kosmetyki z ekologicznych upraw – są to fragmenty bardzo szerokiego, niezwykle popularnego obecnie trendu na bycie bio i eko. Jest to trend o tyle istotny, że może doprowadzić do realnych zmian w postrzeganiu świata przyrody. Pewnym wydaje się tylko fakt, że ekologia, jako moda, rozwija się prężnie w niemal każdym sektorze.
Wiem, co jem
Zapoczątkowanie mody na ekologię miało miejsce w bardzo istotnym sektorze – spożywczym. W Polsce dostępna jest coraz większa ilość produktów pochodzących z ekologicznych upraw, bez dodatku konserwantów czy innych szkodliwych substancji, a także zapakowanych w odpowiednio przygotowane opakowania, stworzone z polimerów odnawialnych zamiast z tworzyw sztucznych wyprodukowanych z surowców petrochemicznych, czyli ropopochodnych. Jednak w przypadku żywności, jak zauważył Maciej Bartoń, członek stowarzyszenia Polska Ekologia, moda na ekologię dzieli się na trzy grupy.
Pierwszą grupę tworzą ludzie, którzy są świadomymi konsumentami. Pod tym terminem należy rozumieć osoby, które wybierają produkty ekologiczne zarówno dla własnego zdrowia, jak i ogólnej kondycji całego ekosystemu. Tacy konsumenci są bardziej dociekliwi, a każdy ich wybór jest dokładnie przemyślany. Ten rodzaj mody na ekologię charakteryzuje się dużą świadomością zewnętrzną, nastawioną na zdrowie zwierząt – zarówno dzikich, jak i hodowlanych – a także roślin. Przykładem może być wybór odpowiednich jajek: pochodzących od kur z wolnego wybiegu, a nie tych zamkniętych całe życie w klaustrofobicznych klatkach.
Takie podejście do sprawy powoduje podniesienie znaczenia etyki w wielu sektorach hodowlanych. Wzrost liczby świadomych klientów wymusza na producentach pewne istotne zmiany, np. zastąpienie nawozów sztucznych naturalnymi.
Drugą grupę tworzą ludzie, którzy kupują produkty ekologiczne nie ze względu na troskę o zdrowie innych żywych istot, a swoje własne. W czasach, w których znaczna ilość produktów spożywczych przepełniona jest konserwantami, sztucznymi barwnikami i wzmacniaczami smaku, osoby takie preferują naturalną żywność, zawierającą więcej witamin i składników odżywczych. Często bywa jednak, że taki tryb życia dyktowany jest nie tyle chęcią jedzenia zdrowych produktów, co wymogami zdrowotnymi.
Ostatnia grupa ma związek z modą na ekologię – w jej skład wchodzą ludzie, którzy w ten sposób chcą podkreślić swój status społeczny. Znajomość renomowanych marek oraz możliwość kupowania produktów niecodziennych, często bardzo drogich, sprawia, że ekologiczna żywność stała się jednym z wyznaczników całej mody ekologicznej.
Segregacja jest eko!
Dbałość o środowisko powinna być bardzo ważnym elementem ludzkiego życia. O tym fakcie, z różnym skutkiem, przekonują od kilku lat lokalne rządy, między innymi poprzez wspomnianą wcześniej ustawę śmieciową, skutecznie wprowadzając w miastach i wsiach pojemniki na odpady segregowane. O tym, co powinno się znaleźć w kontenerze lub worku odpowiedniego koloru, uczone są już dzieci w przedszkolu. Jednakże sama segregacja podstawowych śmieci jest niewystarczająca. Istnieje szereg przedmiotów, których nie wolno wyrzucać do tradycyjnego kosza, lecz również, paradoksalnie, nie ma na nie odpowiednich pojemników. O ile zużyte baterie są czasami przyjmowane w różnych punktach, a przeterminowane leki przyjmują teoretycznie wszystkie apteki, to jednak pozostaje problem urządzeń elektronicznych, pojemników po farbach, smarach czy też zużytych dezodorantach. Przeglądając zarówno strony urzędowe, jak i internetowe fora, można natrafić głównie na informacje, że tego typu odpady należy składować w odpowiednich miejscach…
Uświadamianie społeczeństwa o konieczności segregacji śmieci staje się tym samym niepełne i bardzo ubogie w szczegóły. Wyraźnie rysuje się tutaj granica mody na ekologię. Ludzie przywiązują uwagę do papieru czy szkła, ponieważ o tym się mówi i wszyscy dookoła segregują, ale jednocześnie nie zwracają uwagi na odpady o wiele bardziej niebezpieczne. W ten sposób segregacja traktowana jest jako element mody na ekologię, a nie jako naprawdę istotna czynność mająca na celu ochronę środowiska.
Życie w zgodzie z naturą, czyli…
Życie ekologiczne, z poszanowaniem praw natury oraz unikaniem degradacji środowiska, powinno być elementarnym zadaniem każdego człowieka. Chociaż w ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość ludzi, to jednak w dalszym ciągu jest to za mało, aby pomóc Ziemi. Segregacja niektórych odpadów czy też kupno zdrowej żywności to nie zawsze w pełni świadomy wybór, lecz połączenie z modą na bycie eko. Chociaż jest to trend pozytywny, brakuje w dalszym ciągu wielu cennych informacji, by moda ta nie zniknęła z czasem, a zamiast tego przerodziła się w pełni ekologiczne życie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |