Akceptacja swojego wieku
Jak pogodzić się ze zmianami wywołanymi upływem czasu? Podstawą jest to, aby nie dać się zwariować, ani nie złapać chandry z powodu czynników, na które przecież nie ma się wpływu. Każdy okres w życiu człowieka może być wartościowy i piękny, jeżeli się o to właściwie zadba.
Starzenie się jest procesem naturalnym, który dotyka wszystkich. Nie warto z tym walczyć za wszelką cenę, zadręczać się, z niepokojem patrzyć w lustro i poszukiwać nowych zmarszczek, a panowie nie powinni panicznie reagować na siwe czy wypadające włosy. W każdym wieku człowiek może być zadbany, elegancki i w dobrej kondycji fizycznej. Warto dbać o swój wygląd, to poprawi samopoczucie i podniesie pewność siebie. Starzenie się nie jest tylko procesem dotykającym ciało, jest to również kolejny etap w rozwoju wewnętrznym człowieka. Zmieniają się priorytety, potrzeby, pojawiają się inne plany i cele, czasem rzeczy, które wcześniej odgrywały znaczącą rolę w życiu, nagle przestają mieć już takie znaczenie. Najważniejsze jest zaakceptowanie zmian w wyglądzie zewnętrznym i tych zachodzących w umyśle, samopoczuciu i charakterze.
Nierówna walka z czasem
Obecnie na świecie bardzo wyraźnie rysuje się kult młodości i piękna. W reklamach niemal wszystkich produktów i usług pojawiają się osoby spełniające ten kanon, co tym bardziej niekorzystnie wpływa na samoakceptację osób w wieku 55+. Bardzo modna stała się medycyna estetyczna, która rozwija się niezwykle dynamicznie i co raz to proponuje kolejne cudowne sposoby pokonania zewnętrznych oznak starzenia. Ważne jest, aby zachować odpowiednie podejście do tych realiów i potrafić dokonać rozróżnienia na to, co jest normalnym i pożądanym dbaniem o siebie, a te rzeczy, które są już ślepą i paniczną walką z upływającym czasem.
Dlaczego tak się dzieje? Pierwsze siwe włosy, drobne zmarszczki mimiczne niewątpliwie dodają powagi, ale w bardzo pozytywnym znaczeniu, dodają również uroku, charyzmy, stwarzają obraz człowieka, który jest bogaty w doświadczenia i mądrość życiową, a to dodatkowo podnosi atrakcyjność. Warto podkreślać swoje atuty, dbać o kondycję fizyczną i sylwetkę, a ciało podziękuje nam za pracę nad nim i zdecydowanie poprawi się jego wygląd.
Dbanie o wygląd w każdym wieku
Bardzo modne stają się produkty i usługi opatrzone magicznym hasłem „anti-ageing„. Producenci oczekują, że przerażeni ludzie szturmem będą kupować wszystko opatrzone tym zwrotem, w panice uciekając przed upływem czasu. Tymczasem wcale nie jest to takie oczywiste. Coraz więcej osób żyje w zgodzie ze swoim wiekiem. Panie chcą być pięknymi, dojrzałymi kobietami; panowie – zadbanymi, przystojnymi mężczyznami ze skroniami przyprószonymi siwizną. To jest bardzo dobre, zdrowe podejście. Nie warto udawać za wszelką cenę osoby młodej, co zazwyczaj i tak wychodzi z miernym efektem. Powinno się raczej eksponować, podkreślać to, kim się jest.
Zadbane osoby starsze wiekiem a młode duchem budzą uzasadniony podziw i uznanie, to dopiero jest osiągnięcie wyglądać wspaniale po pięćdziesiątce! Swojego wieku nie można się wstydzić, należy uczynić z niego atut i nieodłączny element swojej tożsamości. Alternatywą dla „anti-ageing” jest tzw. well-ageing – coraz bardziej popularny styl życia osób po pięćdziesiątce. Osoby te całkowicie akceptują swój wiek i żyją w zgodzie z nim, dbają o rozwój ciała i ducha bez podejmowania prób sztucznego oszukania czasu.
Dbanie o zdrowie
Częstym problemem, z którym trudno sobie poradzić, jest pogorszenie się stanu zdrowia. Wiele osób niestety dopada cukrzyca, nadciśnienie i inne choroby często występujące w tym wieku. Bolą stawy, kręgosłup, pojawiają się różne dolegliwości wynikające po prostu z wieku i pogorszenia się pracy organizmu. Trudno się pogodzić z tym, że ciało nie jest już tak sprawne, jak kiedyś. Powoduje to obniżenie nastroju, chandrę, poczucie przygnębienia. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest włączenie do stałego trybu życia aktywności fizycznej, jeśli jeszcze nie zostało to zrobione. Istnieją różne formy ćwiczeń i treningów. Każdy może indywidualnie dopasować coś dla siebie uwzględniając własne możliwości, stan zdrowia i zapotrzebowanie na ruch zależne od trybu życia. Ćwiczenia fizyczne poprawią funkcjonowanie organizmu i spowalniają proces starzenia. Koniecznie trzeba pamiętać o stałym monitorowaniu swojego stanu zdrowia, badaniach profilaktycznych i odpowiednim leczeniu w chorobach przewlekłych.
Relaks i odpoczynek
Trzeba dać sobie także chwilę na relaks, odpoczynek, zapomnieć na chwilę o obowiązkach. Nie ma potrzeby bez przerwy się śpieszyć, gdzieś gonić, trzeba pozwolić sobie na chwile spokoju. Nie ma już tyle energii i sił co kiedyś i błędem jest za wszelką cenę nie chcieć tego przyznać. Warto znaleźć chwilę, by posiedzieć pod kocem z ciekawą książką, wybrać się do kosmetyczki, kina, czy też pooglądać z wnukami albumy pełne starych zdjęć, upamiętniające młodość. Na wszystko trzeba dać sobie czas. Warto być aktywnym i korzystać z życia, ale od czasu do czasu wskazane jest zwyczajne poleniuchowanie i nie martwienie się niczym. W końcu to też jest niewątpliwa zaleta bycia seniorem.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |