Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - EKONOMIA
   
COUNTRY:
         
 

Home NWES
   
Waluty
   
Giełda
   
Banki
   
Emerytury
   
Fundusze
   
Gospodarka
   
Podatki
   
Ubezpieczenia
   
Ekonometria
   
Inne
   
Media
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Statystyka
   
   
 
   
   
Giełdy na świecie
   
Linki zewnętrzne
   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
   
   
   
   
   
 
   
   
 
Ekonomia News Professional
     

Dział ekonomia To dział w całości poświęcony ekonomii, zależnościom i powionzaniom pomiędzy zjawiskami ekonomicznymi.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ W BIZNESIE

Model CSR wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju, która najogólniej ujmując polega na uwzględnieniu w równym stopniu aspektów społecznych (społeczeństwo), ekonomicznych (gospodarczych) i ekologicznych (środowisko naturalne). Fundamentalnym założeniem koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu jest oparcie sukcesu przedsiębiorstwa na jego długofalowym, zrównoważonym rozwoju.

Pojęcie zrównoważonego rozwoju w biznesie pojawiło się mniej więcej dwie dekady temu. Początkowo było ono rozumiane wyłącznie jako działalność proekologiczna, ochrona środowiska naturalnego. Ten obszar CSR był jednak bardzo często ignorowany i lekceważony szczególnie przez małe firmy, co wpływało na zupełny brak zainteresowania przedsiębiorców także zrównoważonym rozwojem. Firmy dążyły przede wszystkim do osiągnięcia zysków ekonomicznych i politycznych i na tym skupiały swoją uwagę, zapominając o odpowiedzialności wobec społeczeństwa i środowiska. Jak się okazało po pewnym czasie, taka strategia bardzo szybko przynosiła zyski, aczkolwiek nie na długo. Niski poziom świadomości powiązań między gospodarką, społeczeństwem i środowiskiem był jedną z głównych barier zrównoważonego rozwoju. Dopiero z biegiem czasu zaczęto opierać zrównoważony rozwój na modelu 3P, zakładającym, że skoro przedsiębiorstwo stanowi system ekonomiczno-społeczny, to jego cele rozwojowe powinny zawsze stanowić potrójną wiązkę, odnoszącą się zarówno do zysku ekonomicznego (profit), jak i ludzi związanych z firmą (people) oraz troski o ekologiczny wymiar działalności (planet).

Prowadzenie przedsiębiorstwa w harmonii ze społeczeństwem i przyrodą powinno być rozumiane jako minimalizowanie szkodliwego wpływu własnej działalności na otaczające przedsiębiorcę środowisko naturalne i społeczne oraz wykazywanie zainteresowania wszelkimi działaniami prospołecznymi i proekologicznymi, jak również przejawianie aktywności w sferze formułowania opinii publicznej na rzecz poparcia takich zachowań. Przyjęcie przez przedsiębiorstwa społecznej odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego i sferę społeczną oznacza między innymi ujmowanie działań ekologicznych i społecznych w ich strategii rozwoju.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele czynników, które wyraźnie wpłynęły i w dalszym ciągu wpływają na przyszłość zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich było powstanie i rozwój organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska, prawami zwierząt czy prawami człowieka. Część tych organizacji zjednoczyła siły, by nasilić swe działania i jeszcze efektywniej pracować, co zdecydowanie przyczyniło się do propagowania idei zrównoważonego rozwoju, a stało się to niejako samoistnie. W wielu krajach wysoko rozwiniętych zwiększyła się świadomość mieszkańców, a ich naciski na działalność przedsiębiorców, by uwzględniali w strategii rozwoju własnej firmy również aspekty społeczne i aspekty związane z ochroną środowiska, miały niemałe znaczenie.

Rozpropagowanie wiedzy o odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw i zrównoważonym rozwoju spowodowało upowszechnienie się postaw prospołecznych i proekologicznych. Dla społeczeństwa ważny jest zakres i wiarygodność informacji, które się do niego w sposób bezpośredni lub pośredni odnoszą, a które przekazowe są przez podmioty gospodarcze czy jednostki samorządowe. Niezwykle ważnym czynnikiem, który pozwala na prowadzanie solidnej i przynoszącej efekty polityki ochrony środowiska naturalnego jest odpowiednie zarządzanie zakładem oraz rozpowszechnianie zachowań proekologicznych wśród pracowników. Przedsiębiorcy powinni zadbać o to, by pracownicy zdawali sobie sprawę, że sposób wykonywania przez nich pracy ma znaczenie także dla środowiska naturalnego. W firmach, w których pracownicy nie są świadomi działań proekologicznych czy prospołecznych, takie działania mogą wywoływać u nich niezrozumienie i niezadowolenie. Konieczne jest zatem rozwijanie ich świadomości poprzez spotkania, szkolenia informacyjno-promocyjne, czy podjęcie innych czynności zmierzających do szerzenia takich zachowań. Rozwój zrównoważony opiera się nie tylko na działaniach zewnętrznych firmy, ale także na dialogu i poprawnych relacjach przedsiębiorstwa z interesariuszami. Wszyscy interesariusze powinni być zaangażowani we wdrażanie w firmie nowych rozwiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Świadomość wyczerpania się na ziemi zasobów przyrody jest fundamentalnym założeniem strategii zrównoważonego rozwoju, która przeciwstawia się niejako eksploatacji przyrody za wszelką cenę, a przede wszystkim za cenę zysku. W czasach dwudziestowiecznego kapitalizmu taka działalność była na porządku dziennym i nikt się z tym szczególnie nie krył. Co gorsza jednak, dzisiaj również spotykane są takie praktyki, chociaż już w znacznie mniejszym stopniu. Często przedsiębiorcy nie zdając sobie sprawy z wpływu ich działalności na środowisko, produkują koszty, które muszą ponosić inne grupy społeczne. Koszty powodują również konsumenci, którzy nie zastanawiają się nad swoim zachowaniem i nad dokonywanymi wyborami. Najbardziej degradujący wpływ na środowisko przyrodnicze ma działalność przemysłowa, budownictwo i energetyka. W rzeczywistości jednak, niemal każda, nawet najmniejsza firma produkuje odpady lub śmieci, zużywa baterie, żarówki, środki czystości, korzysta z prądu, wody i gazu. Zarówno społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw, jak i koncepcja zrównoważonego rozwoju przypominają i ostrzegają jednocześnie, że przyroda należy do ludzi, ale odpowiedzialność za to jak będziemy korzystać z jej dobrodziejstw leży po stronie nas wszystkich. Wszelkie zachowania powodujące degradację środowiska są problemem nie tylko globalnym, ale i lokalnym. Dbałość o środowisko przyrodnicze ma znaczenie dla przedsiębiorstw i interesariuszy obecnie, ale także dla kolejnych pokoleń oraz dla zabezpieczenia i wzmocnienia zasobów, które będą potrzebne w przyszłości. Rozwój firmy niezależnie od poziomu, na którym jest realizowany nie może odbywać się kosztem środowiska naturalnego. Dobrowolne podjęcie działalności zmierzającej do ochrony przyrody przez przedsiębiorstwa i uwzględnienie tej problematyki w strategii firmy to bez wątpienia wyraz troski o jakość powietrza atmosferycznego, gleb oraz wód, a także wyraz ogromnej odpowiedzialności i dojrzałości.

Coraz więcej i szerzej mówi się o tym, że przedsiębiorstwa powinny angażować się nie tylko w dostarczanie odpowiedniej jakości wyrobów i usług, ale również w sprawy związane z ochroną środowiska przyrodniczego. Również coraz częściej przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z następstw nieodpowiedzialnej polityki środowiskowej, a wśród konsumentów obserwuje się dość duży wzrost świadomości związanej ze środowiskiem naturalnym i problemami ekologicznymi. Bycie ekologicznym staje się modne, a działania na rzecz ochrony środowiska stają się coraz bardziej popularne. Poza tym społeczeństwo z biegiem czasu nauczyło się sygnalizować czego oczekuje, jakie cele są dla niego ważne i skłonne jest walczyć o ich realizację. Te wszystkie okoliczności doprowadziły do wzmożonego poszukiwania przez przedsiębiorstwa podwalin do rozwijania w nich koncepcji zrównoważonego rozwoju.

Przedsiębiorcy mogą podejmować szereg inicjatyw w zakresie ochrony środowiska, jak chociażby projektować przyjazne dla środowiska produkty. Tak jak każdy produkt w gospodarce wytwarzany jest w oparciu o zasoby pozyskane ze środowiska, tak też każdy produkt staje się ostatecznie odpadem i w takiej postaci wraca do środowiska. Przedsiębiorcy powinni niwelować efekty uboczne różnorodnych procesów produkcyjnych, jak również zadbać o ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów i zanieczyszczeń, mających tragiczne skutki dla środowiska. Ważne jest również informowanie partnerów biznesowych, konsumentów i całego społeczeństwa o zagrożeniach związanych z ochroną środowiska. Przedsiębiorcy mogą oceniać swoich dostawców w kontekście ich standardów środowiskowych i wybierać tych, którzy te standardy spełniają.

Czynności, jakie może podjąć przedsiębiorca na rzecz ograniczenia działań szkodliwych dla środowiska w swojej firmie, nie wymagają ponoszenia znacznych nakładów finansowych. Nawet jeżeli na początku przedsiębiorca musi zainwestować, to i tak ostatecznie okazuje się, że taka inwestycja po pewnym czasie zwraca się z ekonomicznego punktu widzenia, ale także z innych względów, takich jak chociażby własna satysfakcja, zdrowie własne i najbliższych, czyste otoczenie. Zastosowanie w przedsiębiorstwie praktyk z zakresu zrównoważonego rozwoju to jednak przede wszystkim kwestia świadomych wyborów oraz dojrzałych decyzji, a nie - jakby się mogło wydawać – pieniędzy.

Aktywne zaangażowanie się przedsiębiorstw w działania prospołeczne i proekologiczne polepsza ich wizerunek, co przyczynia się do wzrostu ich wartości oraz polepszenia pozycji konkurencyjnej na rynku. Coraz więcej inwestorów, dostawców, odbiorców, partnerów biznesowych, współpracowników i klientów zwraca uwagę na fakt, czy dana firma dba o środowisko naturalne. Traktowanie celów ekologicznych jako istotnych składników polityki przedsiębiorstwa i ich praktyczna realizacja powoduje zadowolenie pracowników, a także wpływa na zwiększenie przychylności i zaufania społeczeństw lokalnych oraz obecnych i potencjalnych klientów.

W roku 2009 Forum Odpowiedzialnego Biznesu wraz z Ministerstwem Gospodarki jako organizacją rządową podjęło współpracę na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce. W 2010 Rada Europejska zatwierdziła tekst nowej strategii UE „EUROPA 2020. Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”. Strategia ta implementuje większość założeń Europejskiej Strategii Zrównoważonego Rozwoju (EU SDS). Dużą rolę odgrywają tutaj regionalne i lokalne strategie, zharmonizowane z krajową strategią zrównoważonego rozwoju, bowiem tylko taki układ może przyczynić się do sukcesu.

W prawidłowym pojmowaniu społecznej odpowiedzialności biznesu niezwykle istotne jest zrozumienie, że przedsiębiorca powinien prowadzić firmę w sposób uwzględniający zarówno aspekty ekonomiczne jak i interes społeczny czy ekologiczny, pomiędzy którymi powinna zachodzić równowaga. Strategia CSR realizuje więc w praktyce postulat dążenia do zrównoważonego rozwoju, w którym ekonomia, ekologia i sprawy społeczne są tak samo istotne. Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa jest pożądany nie tylko ze względów moralnych i etycznych, ale podyktowany jest również dziejową koniecznością. Liczne przykłady płynące z Europy Zachodniej, gdzie zachowania prospołeczne i proekologiczne są normą, a także wymagania Unii Europejskiej, która traktuje zrównoważony rozwój jako swój cel nadrzędny sprawiają, że polski biznes nie może pozwolić sobie na lekceważenie tych kwestii.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
17          
  GMI

Ekonomia to dział w całości poświęcony ekonomii, zależnościom i powionzaniom pomiędzy zjawiskami ekonomicznymi. Zapraszamy do czytania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  GMI

Ekonomia to dział w całości poświęcony ekonomii, zależnościom i powionzaniom pomiędzy zjawiskami ekonomicznymi. Zapraszamy do czytania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  GMI

Ekonomia to dział w całości poświęcony ekonomii, zależnościom i powionzaniom pomiędzy zjawiskami ekonomicznymi. Zapraszamy do czytania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.